5 'Ineens dreef er een baby in het water' 13 Belgische atoomenergie baart buren zorgen Ik ben mezelf. Mensen voelen of je voor tv jezelf bent of niet. De kerncentrale Tihange 1, net over de grens bij Maastricht, ligt stil. Niet voor het eerst. Was het vorig jaar een brand, dit keer omdat er te veel beton is gestort in een bijge bouw waardoor er problemen drei gen te ontstaan met de 'stabiliteit' van het complex. „Maar de proble men zijn dus niet in het nucleaire gedeelte hè!", benadrukt Geetha Keyaert van eigenaar Electrabel. „Er is geen reden voor onrust." Maar die onrust is er wel. En die is er al jaren. Minister Schultz heeft haar Belgische collega Jambon daarom gevraagd de centrale in Ti hange tijdelijk stil te leggen, totdat er meer zekerheid is over de veilig heid. Iets wat Jambon weigert. Er is geen gevaar, herhaalt hij. Paniekzaaien „Schultz doet aan paniekzaaierij", vindt Wim Turkenburg, gepensio neerd energiehoogleraar. „Onze kerncentrale in Borssele is ouder dan de Belgische centrales. Alleen hebben ze in België de gewoonte bij elk incident de reactor stil te leggen uit voorzorg. Dat leidt tot onrust, dat begrijp ik heel goed. Maar Ti hange is net zo veilig als onze eigen kerncentrale waar niemand zich druk om maakt." Neemt niet weg dat het aantal in cidenten in België zich de laatste ja ren aaneenrijgt. Tihange bestaat uit drie reactoren die om de haverklap negatiefin het nieuws zijn. Tihange 1 zou eigenlijk al in 2005 gesloten worden, maar de Belgische regering besloot hem vorig jaar nog eens tien jaar langer open te houden. Kernenergie is onmisbaar is voor de stroomvoorziening van onze zui derburen. Maar ook Tihange 2, die van recentere datum is, moest al eens worden stilgelegd. Er werden haarscheurtjes gevonden in het re actorvat. Hetzelfde gold voor een van de vier centrales in Doel (net over de grens bij Bergen op Zoom). Zoals zo veel landen, heeft ook België haar centrales gebouwd aan de grens. Zowel in het zuiden van Nederland, als in Luxemburg en Duitsland wordt angstig gekeken naar de Belgische hapercentrales. Als er iets misgaat, kunnen de ge volgen voor de buren enorm zijn. Drong eerder de Duitse milieumi- Schultz doet aan paniekzaaierij. Tihange is net zo veilig als onze eigen kerncentrale nister aan op sluiting van Tihange, twee weken geleden voegde Euro pees Parlementsvoorzitter Martin Schulz zich in dat koor. „Sluit de centrale in Tihange. En doe dat snel", zei hij. Maar Europa heeft er niets over te zeggen en de buurlan den evenmin. „Er zijn geen feiten vastgesteld op basis waarvan een van de centrales zou moeten worden gesloten", re ageert Ine Wenmaekers van het Belgische FANC, dat de zeven Bel gische centrales inspecteert. Precies hetzelfde zegt ook de Nederlandse inspectie ANVS, die sinds begin dit jaar meeloopt met het FANC. Ongerust De sussende woorden staan in schril contrast met een brief die het FANC deze zomer nog aan exploi tant Electrabel schreef. 'Wij zijn erg ongerust over de nucleaire activitei ten van Electrabel in België. Elec trabel onderneemt veel te weinig om het veiligheidsniveau te verbe teren. De waarden die het risico op een kernsmelting aanduiden zijn alarmerend.' Maar volgens Keyaert is er sindsdien veel verbeterd. Ter vergelijking: in Tihange wer den sinds begin dit jaar vier inci denten gemeld, in Doel drie en in Borssele ook drie, waarbij de Ne derlandse centrale twee keer werd stilgelegd. Maar volgens hoogleraar Turkenburg moeten we ons niet ongerust maken. „Het FANC en ANVS zijn onafhankelijke instan ties die hun tanden laten zien als het nodig is en de boel stilleggen. Dat is heel anders dan in Fukus- hima. Daar waren de eigenaren van de centrale en de inspecteurs twee handen op één buik. Daar werden incidenten verzwegen om paniek te voorkomen. En toen ging het mis." Zeeland 2 „Er dreef ineens een baby'tje in het water. Helemaal naakt. Ik zag een flinke bos haar en hij spar telde in paniek." Zwembad Den Ekkerman in Veldhoven sluit bijna als de 11-jarige Emily Heu gen er op 5 november met twee vriendinnen nog even de stroomversnelling pakt. Dat blijkt voor de baby zijn redding, want Emily vist hem net op tijd uit het water. Gisteren werd ze in haar klas op basisschool Ei genwijs verrast door locoburge meester Nicole Ramaekers, die haar de gemeentelijke jeugdon- derscheiding de Uitblinker uit reikte. Van haar school kreeg ze voor het hele gezin entreekaart jes voor de Efteling. Het besef dat Emily een helden daad had verricht, dringt pas 's avonds goed door als ze thuis aan de eettafel erover vertelt. Dat ze het jongetje naar het trapje aan de zwembadrand bracht en dat net de badmeester en de vader van het knulletje kwamen aanlo pen. „Zij trokken hem uit het water." Haar vader Rudi Heugen is trots: „Pas na een tijdje hadden we echt door dat ze iemands le ven had gered." Emily heeft een gehandicapt broertje en mede daarom is ze al tijd al alert, vertelt haar vader. Van de vader van het geredde knulletje heeft ze niets meer ge hoord. Emily: „Hij heeft me be dankt en is meteen vertrokken." vrijdag 9 december 2016 SD 1999 Helemaal zichzelf in de keuken. 2006 Met Robert Kranenborg op zoek naar de beste amateurkok. 2016 Krijgt de eerste Ooster scheldekreeft in Zeeland —Joop Braakhekke In Le Garage waar veel sterren kwamen, foto marlies wessels Met partner Wim Nijkamp. FOTO LEVIN DEN BOER Hapercentrale: niets aan de hand, toch ligt die stil Hoe bang moeten we nou eigen lijk zijn voor de Belgische kern centrales? Volgens experts is er niks aan de hand. Maar de roep om ze te sluiten zwelt aan. Hans van Soest Den Haag Kerncentrales in en nabij nederland Borssele Ems ind Doel 1-4 a Tihange 1-3 a Choozf —Wim Turkenburg Het laatste rondje dat de 11- jarige Emily Heugen maakt in het zwembad, betekent de red ding voor een baby die bijna verdrinkt. Gisteren werd ze uit dank in het zonnetje gezet. Roland Duivis Veldhoven aitóflBÈS.V: Emily Heugen geëerd voor een reddingsactie, fotomeulenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13