Dubbele vrijspraak van moord garagehouder Ankara erkent bestaan lange arm van Erdogan EUWS 11 Het verbod geldt niet voor snoep goed gericht op kinderen ouder dan 7 jaar. Deze snacks moeten, als ze gebruik willen maken van figuur tjes, voldoen aan bepaalde criteria. Maar Foodwatch vindt die criteria veel te zwak. „Zelfs zó zwak, dat chips en ijs nog als gezond kunnen worden bestempeld", vertelt Sjoerd van der Wouw van Foodwatch. Grote kans dat er straks dus nog gewoon een stripfiguur op een zak chips staat, denkt Van der Wouw. Is dat niet vreemd? „Nee, zegt direc teur Philip den Ouden van de Fede ratie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI), die de nieuwe maatregel heeft genomen. „Produc ten die aan de eisen voldoen, mogen nog gebruikmaken van merkfiguren. Denk bijvoorbeeld aan waterijsjes." Een druppel op een gloeiende plaat, vindt Foodwatch. „Het is veel belangrijker dat de criteria voor kindervoedsel worden aangepast." De FNLI is teleurgesteld in de reac tie van Foodwatch en had 'wel wat positievers' verwacht. Kort door de bocht Ook bij producenten heerst on vrede. Patrick Laenens van Lafood uit Den Bosch produceert koekjes met Angry Birds, Peppa Pig en FC Barcelona op de verpakking. Hij vindt de nieuwe maatregel veel te kort door de bocht. „Het is een soort schijnveiligheid voor ouders die ze willen creëren. Zinloos, want kin deren hebben toch wel zin in koek jes. Of daar nou een karaktertje op staat of niet." Laenens vindt net als Foodwatch dat de criteria moeten worden aangepast. „Ik produceer al het gezondste koekje in het schap, en dan moet ik straks mijn verpak king aanpassen? Dat is niet terecht." Koekjesfabrikant Verkade maakt veel gebruik van merkfiguurtjes op verpakkingen. Ze adverteren onder meer met Dora, Spongebob en de Ninja Turtles. Verkade heeft laten weten achter het statement van de FNLI te staan, maar wil verder niet reageren op de nieuwe maatregel. Zonder de merkfiguurtjes op de verpakking zou de verleiding voor kinderen om te zeuren om een be paald product moeten afnemen. Maar het probleem van overge wicht wordt er niet mee verholpen, erkent ook de FNLI. Jengelende kinderen in de supermarkt blij ven bestaan. Zelfbeheersing Hoe voorkom je gedram en ge stamp? Opvoedkundige Marina van der Wal adviseert om vooral niet mee gaan in het gejengel. „Kinderen moeten leren zichzelf te beheersen. Dat gebeurt niet als ze elke keer hun zin krijgen. Of het nou gaat om koekjes of een nieuw T-shirt. Ze moeten leren dat 'nee' ook een antwoord is. Dit Kinderen willen toch wel koekjes. Of daar een karaktertje op staat of niet zijn lessen die kinderen later ook nodig hebben." Van der Wal is zelf voorstan der van het verbod. „Ik kan me voorstellen dat we als maat schappij ouders op deze manier ondersteunen om de prikkels van verleidingen binnen de per ken te houden. Snoep en koekjes moeten zeker kunnen, maar als dit een manier is om prikkels in de supermarkt te verminderen, dan is dat iets goeds. Het is daar naast ook een flauwe manier van marketing voeren. De peuter wordt op deze manier een soort target. Laat ze nog maar even met rust. Je bespaart ouders een boel ellende." De 50-jarige Seref C. uit Amster dam en een 38-jarige man uit Utrecht werden ervan verdacht de garagehouder in 2014 van dichtbij te hebben doodgeschoten. Volgens justitie ging het om een koelbloe dige liquidatie, die grondig was voorbereid. De Amsterdammer zou de schutter zijn, de man uit Utrecht medeplichtig. Maar de rechter vond dat er te weinig bewijs is voor moord en sprak ze vrij. Uit het bewijsmateriaal blijkt wel dat de mannen aan voorverkenning hebben gedaan en gebruik hebben gemaakt van een vluchtauto. De man uit Amsterdam kreeg een cel straf van een jaar, omdat hij de vluchtauto in brand heeft gestoken. De man uit Utrecht kreeg 20 maan den cel, omdat hij in bezit was van 15.000 xtc-pillen. ISTANBOEL/DEN HAAG On danks verontwaardigde ontkennin gen eerder dit jaar dat Turkse imams in Nederland inlichtingen verzame len over Turken in Nederland, geeft Ankara dat nu openlijk toe. Een vertegenwoordiger van het Turkse departement voor Religi euze Zaken (Diyanet) heeft tijdens een hoorzitting in het Turkse par lement over de achtergronden van de verijdelde coup gezegd dat imams in 38 landen informatie heb ben vergaard over vermeende sym pathisanten van de moslimprediker Fethullah Gülen. Hij zou volgens de autoriteiten het brein zijn achter de Voor twee undercoveragenten die bij de zaak waren betrokken, is de zaak nog niet afgelopen. Advocate Marielle van Essen wil dat ze ver volgd worden wegens bedreiging. Ze heeft een zogeheten artikel 12-procedure aangespannen om het OM te dwingen een strafrechtelijk onderzoek te starten. In een poging een bekentenis van Seref C. uit te lokken, bezochten de undercoveragenten in 2015 diens ex-vriendin. Ze deden zich voor als criminelen die geld tegoed hadden van de vermoorde garagehouder uit Valkenswaard: „Luister, er is een Turk kapotgeschoten en daar krij gen wij gewoon een hoop geld van." Maandenlang vreesde de alleen staande moeder van eenjongzoon- tje dat ze vermoord zou worden als er niet betaald werd. „Straks word ik doorgeschoten", zei ze telefonisch tegen haar ex-vriend, die op dat mo ment in de gevangenis zat. „Waar moet ik mijn kind laten, waar?" Advocate Marielle van Essen vindt de actie veel te ver gaan. „De politie en het OM maken zich schuldig aan ernstige strafbare fei ten. Dat kan niet." Bovendien noemt ze dergelijke undercover acties levensgevaarlijk. „De politie hoopt er zaken mee op te lossen, maar loopt het risico nieuwe on derwereldruzies te creëren." mislukte militaire staatsgreep. Ook noemde hij activiteiten in Neder land, waar Diyanet actief is als de Islamitische Stichting Nederland. Ahmet Taskan, prominent lid van de Gülenbeweging in Nederland, beschuldigde eerder in deze krant imams in de 145 Turkse moskeeën van haatzaaien en fungeren als spion van de Turkse president Erdo- gan. Al die moskeeën zijn onderdeel van Diyanet. In een reactie liet Diyanet toen weten zich 'absoluut niet' te herken nen in Taskans beweringen. „Van een structureel beleid of oproep je gens Gülenisten is geen sprake." ONTDEK VIVALDI Kijk op pzc.nl/klassiek O O c,ü- vrijdag 9 december 2016 Het is binnenkort gedaan met Dora, Woezel Pip en Angry Birds op de verpakking van on gezonde snacks. De levensmid delenindustrie stopt met de merkfiguurtjes op producten voor kinderen onder de 7 jaar. Een stap in de goede richting, vindt mediawaakhond Food- watch. Bonne Kerstens Amsterdam Kinderverpakkingen van Verkade. Patrick Laenens, Lafood Twee mannen zijn gisteren vrij gesproken van een gerucht makende moord op een garage houder in Valkenswaard. Tegen hen waren celstraffen van 22 en 21 jaar geëist. Voor twee under coveragenten krijgt de zaak nog een staartje: zij moeten zich verantwoorden voor het ge rechtshof van Den Bosch. Koen Voskuil Den Bosch Gloria in D Merkfiguurtjes op kindersnacks zijn razend populair. FOTO MARCO DE SWART Verku<k muurtv.i we «uvTW 0 B1IKI0 Sï V, i; ij? Geen gejengel meer om Dora

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11