Tilburgse 'jihadiste1 naar huis Adempauze in Aleppo 10 Ook Amerikaanse troepenversterking in Duitsland en België De Koude Oorlog herleeft in Limburg. Net als in de jaren 80 en 90 stallen de Amerikanen daar vanaf volgende week tientallen tanks en ander wapentuig om Rusland af te schrikken. Wie goed kijkt, ziet de gebroken stoepranden nog zitten, zo'n 200 me ter buiten de poort van de US Army Garrison Benelux, vlak bij het dorp Eygelshoven. Volgens inwoners een overblijfsel van de tanks die hier ooit over straat rolden als ze op weg wa ren naar een oefening in Duitsland. Inwoner Janek Kosowski glundert als hij eraan terugdenkt. „Een machtig mooi gezicht was het. Absoluut." Kosowski ziet het indrukwek kende oorlogstuig van de Amerika nen maar wat graag terugkeren in zijn dorp. En niet alleen omdat het zo'n mooi gezicht is. Al meer dan dertig jaar is hij kastelein en runt hij café Kirkberg. Van 1984 tot 2006 kwamen de 'yanks' maar wat graag een pintje bij hem drinken in hun vrije tijd. Hier zag hij vriendschap pen opbloeien. Liefdes. „Er is zelfs een dorpsgenoot geëmigreerd naar Amerika met zijn liefje uit de ka zerne", zegt hij. Dat de Amerikanen het ook naar hun zin hadden, blijkt wel uit de 'Commander's Coin' die ze in 2006 achterlieten in het café. 'For the superior and professional support' staat erop. De laatste tien jaar is er nog nau welijks een woord Engels gesproken in het dorp. Het wapendepot was na de val van de Muur overbodig gewor den. Het materieel keerde terug naar Amerika. De manschappen ook. Maar oude tijden herleven als de Amerikaanse generaal in Europa, Ben Hodges, volgende week donderdag het wapendepot officieel nieuw le ven inblaast. Tientallen Mi Abrams- tanks zullen hier weer komen te staan. M2 Bradley gepantserde rups voertuigen, Humvees, vrachtwagens en graafmachines. Zo'n 1.600 stuks in totaal. En dat allemaal om vier batal jons zo snel mogelijk van vuurkracht te voorzien als het misgaat aan de oostgrens van Europa. Sleutelrol De Koude Oorlog is terug en Eygels hoven vervult een sleutelrol. Het wa pendepot in Limburg maakt deel van uit van een grootse operatie om Eu ropa te versterken met Amerikaanse troepen. Duitsland krijgt twee verge lijkbare opslagplaatsen zoals die in Eygelshoven, en ook in België staat er één gepland. Inmiddels zijn de Ame rikanen ook begonnen met het 'in vliegen' van hun 3rd Armored Brigade Combat Team, 4th Infantry Division. Een gevechtsklare legereenheid van bijna 5.000 soldaten met bijbehorend zwaar geschut dat in Duitsland wordt gelegerd en zo veel mogelijk meedoet aan oefeningen in Oost-Eu ropa. Eind oktober kwamen er ook al 600 containers met munitie aan in de haven van Bremen. De troepenversterkingen zijn vol gens Ruslandkenner Marcel de Haas van de Universiteit Leiden een dui delijk signaal aan Rusland dat het zich gedeisd moet houden. Maar toch staat dit nog niet in verhouding tot wat er in de vorige Koude Oorlog ge- Die tanks opstraal waren een machtig mooi gezicht. Absoluut. beurde. „Toen stonden er vele tien duizenden militairen in Europa pa raat, en vooral in toenmalig West- Duitsland. Defensiebudgetten stegen tot recordhoogten. Nu wordt er wel iswaar veel geoefend en worden er troepen verplaatst, maar dit is nog geen wapenwedloop zoals destijds. Wij hijsen alleen de vlag om te laten zien dat we alert zijn." Vuist maken Volgens De Haas moest de NAVO wel een keer in actie komen tegen Rusland. „Ze hebben Poetin veel te lang zijn gang laten gaan. In Georgië. Op de Krim. In Oost-Oekraïne. Poe tin dacht dat hij het allemaal kon ma ken, omdat de NAVO toch nooit een vuist maakte. Maar die tijd is voor bij." Door de terugkeer van de Ameri kanen zitten bewoners van Eygels hoven en het naastgelegen Rimburg weer in het hart van de Koude Oor log. Maar veel inwoners zien de troe penversterking zonder morren aan. Het levert juist de broodnodige banen op, ook al zijn dat er slechts enkele tientallen. „Toen ze hier in de jaren 90 kwamen, heb ik me echt wel druk gemaakt", zegt bewoner Frits Wassen, die uitkijkt op de kazerne. „Er moest een prachtig natuurgebied voor wijken. Maar we zijn eraan ge wend geraakt. En overlast hebben we er nauwelijks van gehad. Af en toe reed er wat materieel langs, maar dat was het." Onveiliger voelt hij zich ook niet nu zijn woonplaats een belangrijk wapendepot huisvest. „Ik maak mij geen illusies. Het NAVO-hoofd- kwartier zit in Brunssum. Dat is hier om de hoek. En net over de grens in Duitsland stijgen de AWACS op. Als de Russen al plannen hadden om een raket af te vuren, dan weten ze deze regio echt wel te vinden. Dus dan kan zo'n wapendepot er ook nog wel bij." De in Roemenië geboren vrouw verklaarde gisteren huilend in de rechtszaal dat ze 'stom' is geweest. Uit onvrede over haar overgewicht was ze op internet op zoek gegaan naar liefde en troost. Daar viel ze in handen van radicale jihadisten, zo betoogde ze. Haar mobiele telefoon stond volgens justitie vol met 'gru welijke IS-fïlmpjes' en jihadistische propaganda. In een chatbericht aan een Syrische man beloofde ze dat ze snel naar hem toe zou komen. Dat was gelogen, zei ze gisteren. „De man was zo lief voor me, ik wilde alleen leuk gevonden worden", snikte ze. „Maar het lijkt wel alsof er niemand naar me wil luisteren." Officier van justitie Pauline Lans- lots stelde dat de vrouw wel degelijk van plan was geweest om naar Syrië af te reizen. Ze had al naar vlieg tickets gezocht en afspraken ge maakt dat ze in Turkije zou worden opgepikt. Bovendien zou ze hebben geprobeerd al haar digitale sporen op radicale websites te wissen. Advocaat Tamara Buruma be toogde dat de Tilburgse slachtoffer is geworden van 'loverboyachtige manipulaties' van salafistische ron selaars. „Die mannen hebben haar behandeld als oud vuil. Ja, ze hééft radicale websites bezocht. Maar als dat terrorisme is, heeft IS er opeens miljoenen leden bij. Passief consu meren van filmpjes lijkt me toch iets anders dan strijden voor de t Uit onvrede over haar overgewicht ging ze op internet op zoek naar troost jihad. Ze is geen jihadiste, maar een vrouw die door eenzaamheid naar het internet werd gedreven en daar verdwaald is. Ze heeft dringend psychische hulp nodig." De vier kinderen woonden sinds de arrestatie van hun moeder, op 31 augustus, bij hun oma. De zaak wordt in 2017 inhoude lijk behandeld. Tot die tijd moet de vrouw zich onder elektronisch toe zicht stellen. Een 'godsdienstdes- kundige' moet de komende maan den onderzoeken of zij daadwerke lijk geradicaliseerd is. De suggestie van het OM om dat te laten doen door de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding, wees de rechtbank van de hand. HAMBURG Het Syrische leger heeft in het oosten van Aleppo een gevechtspauze ingelast om circa 8.000 burgers te evacueren uit het belegerde stadsdeel. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sergej Lavrov, zei gisteren in Ham burg dat de evacués een route van ongeveer 5 kilometer moeten vol gen om uit het frontgebied te ko men. Ook is er morgen in Genève Amerikaans-Russisch militair overleg over Aleppo. Jihadisten en rebellen zijn niet opgewassen te gen het regeringsleger van presi dent Assad. Er wordt opnieuw gekeken of voor Oost-Aleppo een regeling kan worden getroffen. vrijdag 9 december 2016 Eygelshoven zit alweer midden in de Koude Oorlog Raymond Boere Eygelshoven —Janek en Wilma (links) Kosowski met hun 'Commander's Coin' De 31-jarige Tilburgse vrouw die volgens justitie in Syrië wilde gaan strijden voor IS, mag haar proces in vrijheid afwachten. De rechtbank in Breda bepaalde gisteren dat ze maandag de terroristenafdeling van de ge vangenis in Vught mag verlaten. René van der Lee Breda/Tilburg Het wapendepot in Eygelshoven wordt binnenkort nieuw leven ingeblazen, foto rob gieling/defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10