Stichting betaalt passagiers cash bij vertraagde vlucht Gevestigde partijen in actie tegen afsplitsingen 8 Als beschermvrouwe van Scouting Nederland zoekt koningin Maxima de scouts geregeld op. Gisteren kwamen ze naar haar werk, naar paleis Noordeinde. Deze krant mocht exclusief meekijken. 0 k Jaarlijks lopen zo'n 150.000 Nederlandse passagiers van Euro pese airlines drie uur of meer vertraging op. Op basis van EU-regels hebben zij recht op 250 euro compensatie voor korte vluchten en 600 euro bij intercontinen tale reizen. „In praktijk maakt slechts een vijfde aan spraak op dat geld", zegt Alexander Colen brander, de man achter Claimingo. „De rest vindt claimen te veel moeite of kent de re gels niet. De meeste maatschappijen infor- meren klanten niet of slecht." Claimingo wil in dat gat springen. Deze zomer draaide het bedrijf een proef, waarbij 350 claims werden verzameld. Vanaf vandaag kunnen passagiers hun claim afkopen: zij krijgen 30 procent handje con- tantje: 75 euro bij een korte vlucht, 120 euro voor een middellange vlucht en 180 euro voor een lange vliegreis. Het geld wordt in een dag of vijf gestort, belooft Colenbrander. „We hebben circa twee da gen nodig om een claim goed te keuren." Hoewel Claimingo liefst 70 procent in houdt, spreekt Colen brander van een eerlijk bedrag. „We hebben onderzoek gedaan en mensen vinden 30 pro cent fair. Een deel van de claims moet voor de rechter worden afge dwongen, ook hebben we kantoorkosten. Onze winstmarge is tien procent." Investeerder Claimingo verwacht 1.000 claimverzoeken per maand af te hande len. Om te kunnen groeien heeft de stich ting een beursgeno teerde investeerder achter zich gevonden die 800.000 euro in brengt. „Die partij wil anoniem blijven." Concurrenten reage ren kritisch. Volgens grootste stichting EU- claim, dat dit jaar zo'n 100.000 claims afhan delde, werkt het busi nessmodel niet. Direc teur en oprichter Hen drik Noorderhaven stelt dat meerdere claimclubs in Duits land exact hetzelfde probeerden. „Met Geldsofort keerden wij passagiers 60 procent vooraf uit. We zijn snel gestopt, er was amper belangstelling." Volgens EUclaim is financiële compensatie slechts een deel van het verhaal. „Mensen zijn door hun vertra ging vakantiedagen misgelopen of een af spraak. Ze willen ge noegdoening. Colen brander gaat daaraan voorbij." Vlak voor de verkiezingen haalt de Tweede Kamer de bezem door haar eigen spelregels, het Regle ment van Orde. Vooral Kamerle den die het waagden hun fractie te verlaten, moeten het ontgelden. Zij hebben voortaan, naast hun sa laris van zo'n 100.000 euro, nog slechts recht op een vergoeding van maximaal 2.642 euro per maand om iemand de telefoontjes te laten beantwoorden. Dat is heel wat minder dan de 165.000 euro die iedere afsplitser nu op jaarbasis ontvangt om zijn toko te runnen. Bovendien krijgt deze nieuwgevormde 'groep' - die zich geen 'fractie' mag noemen - een halvering van de spreektijd. „We halen de franje eraf', zegt SGP-Kamerlid Roelof Bisschop, die leiding gaf aan de werkgroep die het rapport 'Fractievorming in de Tweede Kamer' opstelde. Van daag komt het voorstel om 'zetel- roof tegen te gaan aan bod, naar verwachting zijn alleen de afsplit- sers zelf tegen. Eenpitter Norbert Klein (ex- 5oPlus), die zelf lid was van de werkgroep, deed het voorstel eer der af als een 'strafexpeditie'. Hij acht het bovendien in strijd met de Grondwet, omdat het zonder fractieondersteuning onmogelijk is een initiatiefwetsvoorstel op te stellen. Hij vreest 'eerste- en twee derangs' Kamerleden. Volgens Bisschop is daar geen sprake van. „Ieder Kamerlid houdt dezelfde basale rechten, zoals het recht deel uit te maken van een commissie of moties in te die nen", betoogt hij. „Alleen de bo nus die nu bestaat op afsplitsen verdwijnt, en niet eens helemaal. Het functioneren van de Kamer staat op het spel. Een Poolse landdag dreigt Let wel: de twee ex-PvdA'ers van DENK kregen samen 330.000 euro mee. Dat vind ik heel veel geld." Volgens Bisschop moest er iets gebeuren, nu de Kamer inmiddels zeventien fracties telt, een record. „Het functioneren van het parle ment staat op het spel. Straks krij gen we hier een Poolse landdag. Een afstraffing zou ik het daarom absoluut niet willen noemen." Maandag lanceerde VVD-fractie- leider Halbe Zijlstra een voorstel dat de macht van de kleintjes ook al inperkt. De commissie die toe zicht houdt op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten bestaat straks nog slechts uit de leiders van de vijf grootste fracties. Dat maakt de kans kleiner dat afgesplitste Ka merleden een stoeltje in die com missie bemachtigen. Volgens Zijl stra vergroot een kleinere com missie de flexibiliteit en vermin dert de kans op lekken van staats geheimen. Personen Politiek historicus Geerten Wa ling ziet in de recente voorstellen 'een laatste stuiptrekking' van een systeem waarin partijen de dienst willen uitmaken. „Volgens de Grondwet stemmen we op perso nen; fracties en partijen doen er helemaal niet toe." Partijen die chagrijnig zijn over afsplitsingen zijn daar zelf schul dig aan, meent de onderzoeker van de Universiteit Leiden. „Ze hebben deze mensen zelf op de lijst gezet. Hadden ze maar betere keuzes moeten maken. Accepteer gewoon dat dit kan gebeuren." Waling vermoedt dat de ver snippering van het politieke land schap doorzet en partijen steeds irrelevanter maakt. „Eens keert de wal het schip. Politici zullen weer verantwoording afleggen aan de kiezer en niet aan de partij." Dit zijn de dagen die ze nooit zullen vergeten, Roshendley (8), Jayla (8), Matteo (10) en Ke vin (9) uit Amster dam-Zuidoost. Maandag kwam Sinterklaas langs op school en de volgende ochtend happen ze in de vestibule van paleis Noordeinde opgelucht in een stuk banketstaaf na hun ontmoeting met koningin Maxima. De vier zijn scouts en dat is al bijzonder in een stadsdeel als de Bijlmermeer, waar je de jeugd niet direct associeert met knopen leggen, het Beverlied zingen bij een kampvuur en droppings. Maar nog gekker is dat ze de vorstin net bijgepraat hebben over hun hobby. Ze had gevraagd of de kinderen elk weekeinde naar de scouting gaan. Nee, antwoordde Kevin di rect: „Dat is altijd op woensdag middag, hoor." Appelsientje „M'n hart bonsde overal", vertelt Matteo beeldend, net nadat hij één van de lakeien appelsap heeft laten inschenken. De mannen in de donkerblauwe jacquets stoten el kaar grinnikend aan. Vandaag ser veren ze eens geen Chardonnay, maar Appelsientje. Roshendley vond de koningin mooi. Maar ook: „Best al oud. Ze heeft echt al rimpels." Kevin en Matteo, fel: „Dat zeg je toch niet, denk eens na, joh." Roshendley, schouderophalend: „Nou, het is gewoon zo." Matteo, conclude rend: „Ik vind Sinterklaas echt niet spannend, hij komt toch elk jaar op school. Maar dit was echt niet normaal." Nee, vandaag is niets normaal in het werkpaleis van het konings paar. Als beschermvrouwe van Scouting Nederland bezoekt Maxima evenementen van de or ganisatie al sinds 2003. Nu leek het de scouts leuk om zelf eens langs te waaien bij de koningin. Naaste medewerkers van Maxima geven aan dat dit ook vanuit de hofhou ding improviseren is. Ze reikt wel prijzen uit op het paleis, maar dit is toch eeeh... anders. Koningin Maxima is bestal oud. Ze heeft echt al rimpels, het is gewoon zo De jonge scouts die presentaties geven, doen dat in de bovenvesti- bule. Daar is het lekker licht, toch heel anders dan in de beslotenheid van een zaal. Door de ramen heb ben ze een magnifiek uitzicht over de winterse paleistuin. Onder de immense kroonluch ter in de roodbehangen Putti-zaal T T woensdag 7 december 2016 GO Een nieuwe claim stichting biedt ver traagde luchtreizi gers 180 euro cash in ruil voor de claim op hun airline. Volgens Claimingo is sprake van een win-winsitua- tie, omdat de meeste reizigers verzuimen te claimen. David Bremmer Amsterdam De meeste reizigers dienen geen claim in als hun toestel te laat vertrekt, fotoanp Gevestigde fracties in de Kamer verklaren de oorlog aan 'zetelroof' door Kamerleden die voor zichzelf beginnen. De splinters verliezen budget en spreektijd en zijn niet zomaar welkom in de commissie-Stie kem. Laurens Kok Den Haag —Roelof Bisschop, SGP 'Maxima is Jeroen Schmale Den Haag —Roshendley (8)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8