Brexit-deal moet in oktober 2018 rond zijn Dijkgraaf klopte eerder aan bij 50Plus 7 Bijna alle partijen willen regels over vaste contracten veranderen Kritiek op de minister 'ASSCHERTJE' DEN HAAG Jan Dijkgraaf, de lijst trekker van GeenPeil, heeft twee maanden geleden geprobeerd om voor 5oPlus in de Kamer te komen. 'Op verzoek van soPlus-Kamer- lid Henk Krol solliciteerde ik in oktober naar een Kamerlidmaat schap', schrijft Dijkgraaf aan 5oPlus-partijvoorzitter Jan Nagel in een column. Henk Krol ontkent dat hij Dijk graaf vroeg om te komen sollicite ren. „Hij toonde veel interesse en toen zei ik: 'Dan moet je een solli citatiebrief sturen.' Dat vind ik echt iets anders dan een verzoek." Toen Bart Nijman van GeenPeil in november aan Dijkgraaf meldde een partij te willen beginnen, sloot Dijkgraaf zich daarbij aan. De regel dat werknemers na twee jaar een vast contract moeten krijgen, verdwijnt zo goed als zeker na de verkiezingen. Behalve PvdA en SP gelooft niemand meer in de flexwet. Maar de alternatieven brengen meer onzekerheid. Deborah Jongejan Den Haag Er breekt een nieuwe, ongewisse tijd aan voor werknemers. Zette dit kabinet samen met de polder nog grote stappen op het gebied van ontslag en vaste contracten, na de verkiezingen in maart wordt het allemaal weer anders. Veel par tijen willen opnieuw het mes zet ten in het ontslagrecht en de regels over vaste contracten veranderen. Er is weinig steun meer voor de veelbesproken Wet Werk en Ze kerheid (WWZ) van Asscher, sinds een ruime meerderheid in de Tweede Kamer er zo'n drie jaar ge leden mee instemde. „De wet is Er zijn zes keer meer f lexcontracten bij gekomen dan banen. De wet is mislukt mislukt", vindt D66-Kamerlid Steven van Weyenberg. „Er zijn zes keer meer flexcontracten bij gekomen dan vaste banen." „Na de verkiezingen moet de wet meteen terug naar de tekenta fel", zegt WD' er Bas van 't Wout. Dit voorjaar trok MKB-voorzitter Michaël van Straalen al zijn han den ervanaf, terwijl de wet recht streeks voortvloeit uit de afspra ken die de werkgeversorganisatie met de vakbonden maakte in het sociaal akkoord. De afspraak voor meer vaste contracten werd amper nageleefd, veel werkgevers gaven hun personeel juist sneller de bons. Inmiddels zijn veel partijen in de Tweede Kamer kritisch, blijkt deze week weer tijdens de begrotingsbe handeling van Sociale Zaken. VVD, CDA, GroenLinks, Christenunie en SGP willen werkgevers weer meer tijdelijke contracten laten uit delen, zoals voorheen. Het is de sloophamer tegen een van de fun damenten van de wet, dat werkne mers na twee jaar een vast contract moeten krijgen. In de praktijk staan mensen snel ler op straat, zegt Van 't Wout. „Je kunt vanuit Den Haag geen vaste contracten verordonneren. Daarom zeggen wij: liever vijfjaar tijdelijke contracten dan na twee jaar op straat." Hypotheek Meerdere partijen introduceren langjarige contracten, waarbij je als werknemer bijvoorbeeld een con tract voor vijf jaar kunt krijgen. CDA-Kamerlid Pieter Heerma: „Dan heeft iemand geen vast con tract, maar wel vijfjaar een baan. Ik denk dat veel jongeren dat liever hebben, dan na twee jaar ontslag. Met een vijfjarig contract kun je bij voorbeeld een hypotheek krijgen." Ook aan het nieuwste ontslag recht, een ander fundament van de wet, wordt hoogstwaarschijnlijk getornd na de verkiezingen. De WD en de christelijke partijen wil len dat rechters weer meer vrijheid krijgen om ontslagvergoedingen toe te kennen en contracten te ont- UMU&h binden. De kantonrechters klaag den zelf al de afgelopen jaren dat de wet te rigide is. Terug bij af dus, op twee punten. Toch keer je hiermee de trend niet van steeds meer flex en steeds minder vast, een ambitie die de po litiek wel heeft. Nog altijd heeft 73,2 procent van de werkenden een vast contract, maar dat percentage daalt en het aantal tijdelijke contracten groeit harder. WD en D66 zien een oplossing in het uitkleden van het vaste con tract. Het idee is dat werkgevers eerder iemand vast in dienst ne men, als ze hem of haar makkelij ker kunnen ontslaan. D66 bepleit voor iedereen een vast contract, maar dan zonder de hoge bescher ming die er nu bij hoort. De WD wil dat werknemers na ontslag korter ww krijgen. Van 't Wout.: „Hoe langer je in de WW zit, hoe moeilijker je een baan vindt." Even duur De PvdA en SP redeneren an dersom. Zij vinden dat tijdelijke werknemers meer rechten moeten krijgen, zodat werkgevers net zo goed een vast contract kunnen uit delen. Daarom willen ze dat je vanaf de eerste werkdag recht hebt op ontslagvergoeding. „Dan zijn flexkrachten even duur", zegt SP'er Paul Ulenbelt. Er is nóg een reden waarom werkgevers huiverig zijn voor vaste contracten. Als de werknemer ziek wordt, moeten ze vaste krachten twee jaar een groot deel van het loon betalen. Voor kleine bedrijven is dat moeilijk op te brengen. Ook deze regeling gaat na de verkiezin gen waarschijnlijk op de schop. Dat betekent dat de zware en com plexe onderhandelingen, nooit eer der gevoerd, in achttien maanden moeten worden afgerond. De Franse oud-Eurocommissaris hoopt dat premier Theresa May het Britse vertrek 'liever vandaag dan morgen' formeel aanmeldt. In ieder geval uiterlijk in maart volgend jaar, zoals zij heeft beloofd, zodat Barnier in april van start kan. Het proces moet dan - 'het Verdrag is daarover extreem duidelijk' - twee jaar later zijn afgerond, vlak voor de Europese verkiezingen in 2019. Niemand kan zich voorstellen dat de Britten vier jaar na hun Brexit- referendum nog meedoen aan de Europese verkiezingen. Het halve jaar na oktober 2018 wil Barnier uit trekken voor de politieke goedkeu ring, zowel in Europa als in Groot- Brittannië. Politiek gevoelig Barnier sprak gisteren van onder handelingen die juridisch complex en politiek gevoelig zijn, en grote gevolgen hebben voor de econo mieën en bevolkingen aan beide zijden van Het Kanaal. Barnier sprak voor het eerst sinds Commis sievoorzitter Juncker hem deze zo mer tot hoofdonderhandelaar be noemde. Barnier zelf betreurt het vertrek van de Britten, zo liet hij blijken. „Lang geleden, op mijn 20ste, bracht ik voor het eerst mijn stem uit bij het referendum over de Britse toetreding. Ik stemde voor." Hoewel er momenteel nog niet wordt onderhandeld, onder streepte de Fransman dat de in terne markt en zijn vier Europese 'vrijheden' (het vrije verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal) één en ondeelbaar zijn. De Britten, zo liet gisteren ook minis tervan Financiën Philip Hammond nog eens weten, willen wel vrije toegang tot de Europese markt, maar geen vrij personenverkeer. woensdag 7 december 2016 Niemand gelooft meer in flexwet Asscher spreekt mooie woor den, maar doet te weinig om de problemen op de arbeids markt aan te pakken. Dat is samengevat de kritiek op de PvdA-minister van Sociale Zaken, die gisteren klonk tij dens het jaarlijkse begrotings debat. 'Een Asschertje' noemt D66 het. „Mooie vergezichten schetsen, waardoor je bijna vergeet dat hij er al vier jaar over gaat", zegt D66-Kamerlid Steven van Weyenberg. Het resultaat van vier jaar Asscher op het ministerie van Sociale Zaken is volgens hem mager. „Op de arbeidsmarkt is de tweedeling tussen flex en vast alleen maar gegroeid. Zal vende woorden over vaste banen klinken mooi, maar cij fers liegen niet." Ook het CDA spreekt van 'ge mengde gevoelens' na vier jaar Asscher. „Op het gebied van de arbeidsmarkt waren de trailers vooraf beter dan de film. Het eindresultaat stak bleekjes af bij de verwachtin gen", aldus CDA-Kamerlid Pieter Heerma. SP-Kamerlid Sadet Karabulut: „Hij gebruikt mooie woorden, maar in the end gaat het erom Nederland te veranderen." De VVD was positiever. Ka merlid Van 't Wout sprak van een goede samenwerking. „Ik zag Asscher soms vaker dan mijn vrouw." Toch hekelt hij de flexwet. Asscher mag vanmid dag in de Kamer reageren op de kritiek. —Steven van Weyenberg (D66) Alleen de PvdA en de SP zien nog heil in Asschers flexwet. De an dere partijen willen dat de wet teruggaat naar de tekentafel, fotoanp „I am very 'appy to be 'ere!" Brexit-onderhandelaar Michel Barnier haalde gisteren zijn beste Engels boven om de we reld te melden dat hij uiterlijk in oktober 2018 een uittredingsak koord met de Britten wil. Frans Boogaard Brussel Michel Barnier meldde de wereld dat hij in 2018 een uittredings akkoord met de Britten wil. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7