II Ruim 130 kramen op kerstmarkt in Axel Bressiaans bedrijf in beeld voor Zeeuws-Vlaams Wmo-vervoer De Sprong en VSO De Argo moeten woekeren met ruimte 7 Praktijkschool De Sprong en VSO De Argo in Terneuzen groeien als kool. Het is schipperen om de boel te laten draaien. Jan Heijstek, directeur van beide scholen staat er zelf ook van te kij ken. „Ons aantal leerlingen groeit tegen alle verwachtingen in." Hij noemt een aantal oorzaken voor de groei van beide scholen: een groter aantal statushouders en meer kin deren uit het gewone voortgezet onderwijs die naar zijn scholen worden verwezen. Praktijkschool De Sprong zit in middels op 116 leerlingen, terwijl het eigen gebouw aan de Evertsen- laan voor negentig leerlingen is bedoeld. Het ruimtegebrek bij De Sprong is tijdelijk opgelost door gebruik te maken van twee lokalen van De Zeemeeuw. Die ruimtes staan leeg, nadat er eerder asielzoekers kinderen les hebben gekregen. Fietsroute „Maar deze oplossing is verre van ideaal", zegt Heijstek. Hij heeft de pendelende leerlingen ge vraagd de veiligste fietsroute via een rotonde te gebruiken, maar hij vreest dat een aantal er toch voor kiest via een paadje achter de school de drukke Rooseveltlaan over te steken. De Argo, een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, had in 2010 nog 32 leerlingen, dat aantal is gegroeid naar 123. Hier vindt een deel van de kinderen noodgedwongen onderdak bij scholengemeenschap De Rede. Het gebouw van De Argo, ook aan de Evertsenlaan gelegen, is oud en te klein. „Het is niet zo dat we geen dak boven ons hoofd heb ben", zegt directeur Heijstek voor zichtig, „maar we kunnen niet de kwaliteit van huisvesting bieden die je van een school zou mogen Ons aantal leerlingen groeit tegen alle verwachtingen in verwachten." Hij heeft een archi tectenbureau laten berekenen wat opknappen zou kosten. Zeven ton is de raming. Schetsen Wethouder Cees Liefting van de gemeente Terneuzen heeft de schetsen gezien. „Het gaat om heel veel geld. Onderhoud is deels een zaak van de scholen zelf. Scholen voor speciaal onderwijs krijgen bo vendien meer dan twee keer zoveel geld per leerling als een gewone middelbare school." De tijdelijke uitwijk naar De Zeemeeuw is wat de wethouder betreft de meest voor de hand lig gende oplossing. „Het gaat vaak om een tijdelijke piek", aldus Lief ting. „Er zijn de laatste jaren veel scholen gesloopt. Onlangs nog een gebouw dat er pas twintig jaar stond. Mensen zeggen 'hallo, heb je soms geld te veel?' als we nu zouden verbouwen." Maar groot is de kerstmarkt, die het hele centrum van Axel beslaat, in ieder geval. Vorig jaar stonden er ruim honderd kramen en morgen bieden 137 verkopers hun waar aan in de Molenstraat, Noordstraat, Weststraat, Szydlowskiplein en Museumplein. Op straat spelen dweilorkesten, Anna en Elsa van Disneyfilm Fro zen lopen rond en op het Museum plein verrijst een podium. „Vorig jaar stond dat podium er voor het eerst vanwege ons vijfen twintigjarig bestaan. We hebben besloten om dat dit jaar weer te doen", vertelt De Caesemaeker. Om 18.00 uur verzorgt Tijl Da- men op die locatie een meezings- how voor kinderen en om 19.00 uur slaan de drie kerken uit Axel de handen ineen. Samen met het publiek zingen de kerkkoren kerstliedjes. Zangeres Juanita de Potter zorgt vanaf 20.30 uur voor muziek. Het is opvallend dat de kerst markt in Axel het zo goed doet, ter wijl de markt in Hulst dit jaar voor het eerst niet wordt gehouden we gens de teruglopende belangstel ling voor het evenement. De Caesemaeker: „Ik weet niet waar het hem precies in zit, maar we doen iets goed in Axel." Bezoekers zijn morgen op de kerstmarkt in Axel welkom van 17.00 uur tot 22.00 uur. Bram van Haneghem, eigenaar van Taxi De Zwart, is niet ontevre den, maar juicht nog niet. Het Sa menwerkingsverband Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen, waarin de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten samenwerken, moet nog wel tot definitieve gunning overgaan. Van Haneghem: „De gesprekken beginnen binnenkort." Al een jaar speelt deze kwestie die tot veel on zekerheid leidde bij taxibedrijven en hun personeel. Taxi De Vlieger uit Zierikzee won eerst de aanbe steding. De taxibedrijven die al ja ren het Zeeuws-Vlaamse Wmo- vervoer doen, Grenszicht uit Clinge, Segers in Philippine en De Zwart uit Breskens, vochten dit met succes aan. Het Samenwerkingsverband Collectief Vervoer wilde met een nieuwe aanbesteding schoon schip maken. Een rechter stak daar echter een stokje voor. Hij be paalde dat de 'oude' inschrijvin gen opnieuw beoordeeld moesten worden. Taxi De Vlieger scoorde vervolgens niet het hoogst, maar Taxi De Zwart. De gevolgen voor Taxi Grens zicht en Taxi Segers zijn groot, als Taxi De Zwart daadwerkelijk het contract per 1 april 2017 krijgt. Bij Grenszicht werken zestien a ze ventien chauffeurs in het Wmo- vervoer, vertelt Tanja de Jonge. Landelijk is bepaald dat een nieuwe vervoerder 75 procent van de mensen moet overnemen. De Jonge: „Ik weet niet hoeveel van onze chauffeurs dat willen." Klan ten zullen bekende gezichten ver liezen. De Terneuzense wethouder Cees Liefting, voorzitter van het Samenwerkingsverband Collec tief Vervoer, wil er niet al te veel over kwijt gezien de vele juridi sche gevoeligheden. Hij had graag gezien dat de pro cedures simpeler zouden kunnen, maar ook Liefting moet zich hou den aan de regels voor aanbeste dingen. Elders in Nederland spe len, aldus Van Haneghem, verge lijkbare problemen als in Zeeuws- Vlaanderen. woensdag 7 december 2016 Scholen Terneuzen groeien uit jas Guido van der Heijden Terneuzen Directeur Jan Heijstek van De Sprong met de bouwtekeningen van De Argo. foto peter nicolai - Jan Heijstek, directeur van De Argo en De Sprong Of het de grootste kerstmarkt van Zeeland is, weet Chris de Caesemaeker van de organise rende ondernemersvereniging Axclusief niet honderd procent zeker. Sophie Stockman Axel Het einde lijkt eindelijk in zicht van de soap rond de aanbeste ding van onder meer het Zeeuws-Vlaamse taxivervoer in het kader van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo). De opdracht is voorlo pig gegund aan Taxi De Zwart uit Breskens. Harmen van der Werf Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 73