Nieuwe natuurstrook bij 'Bos van Erasmus' 6 Natuurgebied uitgebreid met 120 hectare Inwoner van Koewacht in instelling Het bestaande Zwin, tussen Re tranchement en Knokke, wordt uit gebreid met 120 hectare. Tien hec tare daarvan ligt in Nederland. Het werk begon afgelopen najaar, met name in het al bestaande Zwin. Daar wordt de geul uitgediept en verbreed. Een deel van de duinen aan Vlaamse kant wordt ervoor afge graven. In het voorjaar is dat deel van het werk klaar. De Belgische aannemerscombi natie Aertssen/Artes-Depret is ook al bezig met de aanleg van kreken en een dijk in het nieuwe gedeelte, de huidige Willem Leopoldpolder. Onder meer pal langs de Kanaal- weg tussen Retranchement en Cadzand-Bad wordt volop gewerkt aan de dijk, die inmiddels zo'n vier meter hoog is. Eind november was er al een half miljoen kuub grond verzet. Het materiaal voor de dijken - klei en Het vernieuwde natuurgebied moet in het voorjaar van 2019 klaar zijn zand - komt uit het werkgebied zelf. Kiepwagens rijden binnen de polder en het bestaande Zwin af en aan, maar hoeven nauwelijks de openbare weg op. Daardoor is er in de omgeving weinig van te mer ken. Net over de grens, aan de Vlaamse kant, wordt gebouwd aan een nieuw pompgemaal. Dat moet de achterliggende pol ders in de toekomst droger houden: boeren daar kampen regelmatig met wateroverlast. De buitenkant van het gebouw is binnen een paar weken klaar. Als het werk in de polder klaar is, wordt de Internationale dijk door gestoken en het oude en nieuwe deel met elkaar verbonden. Het nieuwe Zwin moet in het voorjaar van 2019 klaar zijn. Het natuurgebied komt voor het grootste deel tussen het bos en de N675 - de doorgaande weg tussen kruispunt Potjes en Nieuwvliet. Het gaat vooral bestaan uit wei land, begraasd door runderen. De loop van oude kreken wordt geaccentueerd en het bestaande bos uitgebreid. De maatregelen moeten ervoor zorgen dat (meer) dieren als de boomkikker, de steenuil en soorten waadvogels hun intrek nemen in de polder. In het gebied komt een wandelpad van een kilometer lang. Dat sluit aan op een pas geopende wandel route door het bos. Het natuurge bied komt in handen van Staats bosbeheer. Voor de uitvoering van het plan is een bestemmingsplanwijziging nodig. Dat betekent dat de Sluise raad akkoord moet gaan. Als alles volgens planning verloopt, kan de aanleg over een jaar beginnen. De provincie houdt morgen een in formatiebijeenkomst. Die is in het dorpshuis aan de Dorpsstraat in Nieuwvliet. Binnenlopen kan tus sen 19.00 uur en 20.30 uur. MIDDELBURG De 39-jarige T.M. uit Koewacht is door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een zogenaamde ISD-maatregel, een verblijf van twee jaar in een instel ling voor veelplegers. Dat is de zelfde straf als eerder door de offi cier van justitie was geëist. M. was nog maar koud uit detentie toen hij in zijn ouderlijke woning zijn vader bedreigde en mishandelde. Die liep door de klappen een ge scheurde wenkbrauw op. Deskun digen noemen de Koewachtenaar sterk verminderd toerekenings vatbaar. Volgens de deskundigen lijdt de Zeeuws-Vlaming aan be ginnende schizofrenie. Ook zij n ze vam mening dat de 39-jarige man een psychotische stoornis heeft. IN DE REGIO Kidscollege in bibliotheek Middag voor stomadragers Winterconcert bij Toonbeeld MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 7 december 2016 Bij het werk aan de nieuwe Zeedijk bij het Zwin wordt vooral grond verzet, foto peter nicolaï Werk in Het Zwin valt nauwelijks op Het werk voor de uitbreiding van natuurgebied Het Zwin bij Re- tranchement is eigenlijk niet zo heel spannend. Er wordt bijna louter grond verplaatst. Wel met zichtbaar resultaat. Martijn de Koning Retranchement Het natuurgebied in de Strij- dersgatpolder tussen Cad- zand, Zuidzande en Nieuwvliet breidt uit. Rond het huidige 'Bos van Erasmus' komt 33 hectare nieuwe natuur. Martijn de Koning Nieuwvliet TERNEUZEN Wat zit er in je hoofd? is het thema van het eerste Zeeuws-Vlaamse Kidscollege on Tour vandaag, woens dag, in de biblio theek van Terneu- zen. Nathalie van de Zande (foto) van het University Col lege Roosevelt in Middelburg vertelt alles wat je altijd al wilde weten over je hersenen. Het Kidscollege is speciaal voor kinde ren uit de boven bouw van het basis onderwijs. Aanvang 14.00 uur. TERNEUZEN In het Rivierenhuis aan de IJsselstraat 3 in Terneuzen is vanmiddag weer een ontmoetings dag voor mensen die een stoma dra gen en hun familie leden. Het doel is onder ling ervaringen uit wisselen. De bijeen komst, een initiatief van Stichting Het Steunpunt, begint om 13.30 uur. TERNEUZEN Het wordt vrijdag spannend voor de muziekleerlingen van cultuurinstelling Toonbeeld in Ter- neuzen. De leerlin gen geven dan van 19.30 tot 21.00 uur liveconcerten in het Toonbeeld-gebouw aan de Bellamy- straat. Allerlei soor ten muziek komen voorbij, van klassiek tot pop. De toegang is gratis. WALSOORDEN Een unicum in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, de Nieuwjaarsduik in Walsoorden. Stichting De Bouwers, een groep bouwers van carnavalswagens, nam vijf jaar geleden het initiatief. Op 1 januari vieren ze het eerste lustrum. De af trap is om 12.15 uur met een warming-up, om 13.00 uur is de duik. Inschrijven kan op de Facebookpagina Nieuwjaarsduik Walsoorden. Andere Zeeuws-Vlaamse Nieuwjaarsduiken zijn bij Het Halve Maentje in Breskens en De Zeemeeuw in Re tranchement om 12.00 uur. archieffoto peter nicolaï AXEL Markt, 11.00-17.00 uur: Museum Het Warenhuis, Land van Axel (woensdag t/m zaterdag); Gre- goriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljarten; CLINGE Café Joreka, 13.30 uur: Kaarten; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten, schieting; HOEK De Lovenhoek, 09.30 uur: Biljarten, jeu de boules; 19.00 uur: Biljarten, bridge; HULST De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internetcafé; KLOOSTERZANDE Binnendeur, 10.00 uur: Koersbaltoer- nooi; Marijkeplein, 08.00- 12.00 uur: Foodmarket; OOSTBURG Hervormd kerkcen trum, 09.00 uur: Koffieochtend Open Kring met sinter klaasfeest; Ledel- plein en Markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; SAS VAN GENT Westkade 114, 12.30-17.00 uur: In dustrieel Museum Zeeland (woensdag tot en met zondag); Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; De Statie, 19.30- 21.00 uur: Informa tieavond zorginstel lingen SOKA en SVRZ bouw nieuw verzorgingstehuis Paul Krugersdreef- Canadalaan; 19.30 uur: Vergadering stadsraad; TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; De Veste, 1300 uur: Soos; Rivierenhuis, 13.30 uur: Stomacontact middag; Ter Schorre, 14.00 uur: Kaartjes maken Steunpunt Terneu zen; Bibliotheek, 14.00 uur: Kidscol lege on Tour, met als thema Wat zit er in je hoofd?; ZUIDDORPE Dorpshuis 't Kaaike, 19.15 uur: Zuiddorpe Winterdorp, bewonersplatform Leefbaar Zuid dorpe. LUSTRUM NIEUWJAARSDUIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 72