Vertrouwen in politie in Nederland is nog altijd heel groot II facebook verworden tot nationale pispaal' Ik werk bij de politie... 5 Passages uit hartenkreet De Vetter Hij heeft prima de dilemma's van iedere dag weergegeven reld oordeelt over de politie. „Veel burgers nemen meteen een agres sieve houding aan." Hij wijst ook op de discussie over etnisch profi leren, waarover De Vetter cynisch schreef dat het 'hobby' is. „De po litie gaat daar professioneel mee om, maar allochtone bestuurders beginnen soms meteen te roepen over discriminatie als ze worden aangehouden." De Nijmeegse socioloog Bas van Stokkom deed veel onderzoek naar 'hufterig gedrag' van burgers. „Ik kan me veel voorstellen bij deze hartenkreet", zegt hij. „De politie is het afvoerputje van de samenle ving geworden. Soms zitten agen ten er inderdaad naast, maar over het algemeen doet de politie het zeer behoorlijk. Ze oefenen op een moderne manier hun gezag uit. Maar de incidenten krijgen altijd veel aandacht, want de politie leeft in een glazen huis. Mensen vinden dat de politie hard moet optreden, maar dat verandert als ze zeifin het spel zijn. Dat heeft te maken met de ikke-ikke-mentaliteit waar veel Nederlanders mee behept zijn." Een heel ander geluid komt van advocaat Sidney Smeets. Hij noemt het relaas van De Vetter 'een populistisch onzinverhaal'. „De kritiek op de politie is gewoon terecht. Ze zouden het boetekleed aan moeten trekken in plaats van zulke baarlijke nonsens op sociale media te plaatsen." Smeets verzet zich ook tegen De Vetters kritiek op de rol van advocaten. „Die zijn er om het belang van de cliënt te dienen. Agenten die dat niet snappen moeten op cursus." Andere politiemensen hebben boodschappen met eenzelfde strekking al vaker via sociale me dia de wereld in gestuurd, maar die kregen nooit dezelfde lande lijke aandacht. „Dat was ook niet mijn opzet. Maar kennelijk raakt dit heel veel mensen. Daar ben ik blij om. 99 procent van alle poli tiemensen gaat elke dag met de juiste spirit de straat op. Maar dan zetten ze na een aanhouding waarbij geweld is gebruikt ineens een filmpje over je online dat to taal uit zijn verband is gerukt. Om gek van te worden. Mensen moeten beseffen dat ze gemani puleerd worden." Een verbod op zulke filmpjes van politiemensen, zoals de ACP voorstelt, hoeft van de eigenzin nige schrijver nou ook weer niet. „We leven in een democratie." De Vetter is een fervente voor stander van het recht op vrije meningsuiting en heeft zijn baas dan ook geen toestemming ge vraagd voor de spontane publica tie op Facebook. De leiding van de politie Zeeland-West-Brabant is zeker niet boos. Ze vindt dat het bewust gechargeerde stuk 'prima de dilemma's weergeeft waarmee de politie elke dag te maken heeft' „Frank de Vetter is een politieman in hart en nie ren. Hij heeft dit vanuit zijn hart geschreven", aldus de lei ding. De Vetter: „En ik ben mijn ei kwijt. Leuk dat ik als simpele straatagent mijn verhaal kon doen. Daar ben ik trots op. Er zijn ook heel negatieve reacties geko men van die kanslozen op een zolderkamertje. Die interesseren me niet. Als een paar mensen straks wat genuanceerder over de politie denken, vind ik mijn actie heel geslaagd." In zijn bondige stukje stelt de publicist op cynische toon de vooroordelen aan de kaak die hij regelmatig hoort over politie mensen: 'We zijn slecht getraind, gebruiken veel geweld, slaan de hele dag mensen in elkaar, zijn altijd bezig met zinloze controles, drinken de hele dag koffie en doen niets liever dan etnisch pro fileren. Ik ben racistisch en schep er een genoegen in de hele dag zo veel mogelijk gekleurde mensen te sarren. Ik krijg de middelvin ger en word uitgescholden voor kankerwout, maar moet dat niet persoonlijk opvatten. Dat hoort bij mijn goedbetaalde werk.' woensdag 7 december 2016 Negatieve kranten koppen over de poli tie zijn veel agenten een doorn in het oog. Toch lijdt hun imago er niet onder: het vertrouwen van de Nederlandse burger in de politie is nog steeds gigantisch. Peter Winterman Amsterdam Politieman Frank de Vetter raakt een gevoe lige snaar. Beschuldi gingen van racisme, agenten die na geweld voor de rechter moeten verschijnen en gebrek kige rijtraining: de kran tenkoppen over de poli tie zijn de laatste tijd niet fraai. „Dit verhaal is voor veel dienders een feest van herkenning", zegt poli tiewetenschapper Jaap Timmer van de Vrije Universiteit Amster dam. „De ergernis over negatieve beeldvor ming begrijp ik. De poli tie heeft jaarlijks miljoe nen keren contact met burgers en slechts in een klein deel van de gevallen gaat er iets mis. Maar dat staat dan wel groot in de krant." Toch zijn de zorgen van agent De Vetter abso luut niet nieuw. Al de cennialang moppert de politie over gebrek aan waardering en respect bij burgers, media en politiek. „Agenten zijn wat dat betreft echte Nederlanders: altijd wat te klagen", zegt Tim mer. „Dat zit ingebak ken in de cultuur." Zo beklaagden dien ders zich in 2009 in een enquête van de SP over toenemende agressie en intolerantie in de samenleving. Ook gruwelden ze toen al van lage waardering van het publiek. Maar wat ook telkens in onderzoeken terug komt: agenten zijn be vlogen en trots op hun vak. En het beeld dat burgers van politiemen sen hebben, is hele maal niet zo slecht. Want jaar najaar scoort de politie toren hoog in de lijstjes van vertrouwen dat Neder landers in publieke in stanties hebben. Volgens het CBS zet 70 procent de politie zelfs bovenaan het ver- trouwenslijstje. Ter ver gelijking: het vertrou wen in de pers en in de kerk is met 30 procent het laagst. Ook als je naar het bui tenland kijkt, doet de politie het hier goed. „Wie in Nederland in de problemen zit, belt de politie", zegt Timmer. „Dat is in andere lan den helemaal niet zo vanzelfsprekend. En daarvoor hoef je niet eens ver weg: in België is het beeld over de po litie al een stuk nega tiever dan hier." Volgens Duits onder zoek is de politie 'een spiegel van de samen leving'. Als in een land weinig corruptie en geweld bestaat, is het vertrou wen in de politie daar automatisch hoger. Mede daardoor scoort de Nederlandse politie agent een dikke vol doende. In de media, op in ternet wordt vrijwel dagelijks bericht over mij, over ons, want als je een uni form draagt ben je 'de politie', leder een vindt iets van of over mij en dat mag gelukkig in Ne derland. Een sa menvatting van wat ik hoor, zie en lees. ...Ik ben een slecht getrainde politieman. Samen met mijn col lega's gebruik ik veel geweld, we slaan mensen zomaar in elkaar. Ik leg regel matig een nekklem aan waarbij volledig onschuldige mensen het loodje leggen. ...Ik kan niet autorij den en als ik een boef achtervolg die daarbij gewond raakt is dat mijn schuld, omdat ik hem heb opgejaagd. Als ik hem laat gaan ben ik een sukkel. ...Als er ergens wordt gevochten en ik daarbij mijn be voegdheid om ge weld toe te passen gebruik, wordt er door tientallen meestal dronken of doorgesnoven idio ten geschreeuwd dat ik een kanker mongool ben. ...De brave huisvader die ik betrap op 80 km per uur in een woonwijk zegt mij geërgerd dat ik zeker niets beters te doen heb en boeven moet gaan vangen. Als ik een etterbakje aanpak op straat wordt dat onmiddel lijk gefilmd waarna het filmpje op You- Tube wordt ge plaatst. ...De boefjes hebben schijt aan elke regel maar ik moet me houden aan een oer woud aan regels. Diezelfde regels worden door advo caten naar believen geïnterpreteerd om de boefjes weer z.s.m. vrij te pleiten vanwege een vorm fout. In moordzaken heb ik last van een kokervisie waardoor gevangenissen vol zitten met onschul dig veroordeelden omdat ik scoren be langrijker vind dan de waarheid. Als ik word uitgescholden voor kankerwout of de middelvinger krijg, moet ik dat niet persoonlijk opvatten. Ik ben racistisch en schep er een waar genoegen in zo veel mogelijk gekleurde mensen te sarren. Etnisch profileren is mijn hobby want als ik een licht getinte snotneus met bont kraagje in een auto van een halve ton zie rijden vraag ik me af hoe hij aan die auto komt. ...Als ik de dader van een ramkraak neer schiet die op vlucht over me heen te pro beert rijden, gaan rechters en officie ren van justitie maandenlang stude ren op de zaak om te beoordelen of dat schieten wel terecht was. Al die tijd mag ik niet de straat op en moet ik vrezen voor mijn baan of gevangenisstraf. Negatief zegt u? Ja, dat kan je zeggen. Gechargeerd? Ook wel. Maar, en dat is het positieve in dit ver haal, ik doe mijn werk graag, al 35 jaar met veel trots en plezier. Daarbij ben ik ook nog zo naïef te denken dat het zin heeft. En met mij heel veel col lega's in het blauw. Geen dank, graag gedaan! Filmpje op YouTube waarin de politie voor gek wordt gezet. —Politieleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5