Reimerswaal bestrijdt overlast vuurwerk Voorbereiding Brouwerseiland wacht niet op nog te verschijnen Kustpact Acht kunstenaars exposeren in oude woonwinkel in Zierikzee 7 Lee-anne van den Brand heeft ze persoonlijk gestrikt. Kunstenaars die met hartstocht over hun werk willen vertellen Toen in 't Lange Uus in Zie rikzee nog in 'meubelen en kunstnijverheid voor eigen tijds wonen' werd gehandeld en de winkel bereikbaar was via tele foonnummer 2345 werden de wanden van de twee samenge voegde panden aan het Havenpark al gebruikt om kunst te exposeren. De zaak staat nu al een tijdje leeg, maar de kunst is vanaf donderdag terug. Dan opent voor onbepaalde tijd art galerie 't Lange Uus de deuren. Met kunstenaar Lee-anne van den Brand als drijvende kracht. Nichtje van 'ome' Joop den Boer, de man die in 1972 woonwinkel 't Lange Uus opende. Van den Brand zelf woont en werkt al jaren in Rotterdam en be stiert daarnaast sinds een jaar of drie een eigen galerie in Knokke. Van de vele kunstenaars die ze daar heeft leren kennen („Knokke heeft 82 galerietjes op twee vier kante kilometer") neemt ze er ze ven mee naar Zierikzee om hun werk te exposeren. Letterlijk, want om beurten houden de kunstenaars zelf de deur van 't Lange Uus geopend. „Mensen die allemaal hartstochte lijk over hun werk kunnen vertel len. Stuk voor stuk vriendelijke en toegankelijke kunstenaars, waar je makkelijk iets aan kunt vragen". Want als Van den Brand iets graag wil is dat mensen het impo sant grote Lange Uus, dat z'n naam dankt aan de enorme diepte, bin- nen durven lopen. „We willen niet hoogdrempelig zijn, maar juist lekker toegankelijk." Dat uit zich ook in het gevari eerde aanbod dat in de 'pop up'- galerie te zien is. Glaskunst, schil derijen en beelden wisselen elkaar af, in diverse stijlen. Toch is er wel iets dat alle wer ken gemeen hebben, vindt Van den Brand. „Al het werk is positief. Bieden licht in deze soms wat donkere tijden. Sommige werken hebben wel iets mysterieus, maar het is nooit bedreigend of agres sief." Dat is nog het meest uitgespro ken terug te zien in de kleurrijke schilderijen en beelden van Van den Brand zelf. Eenvoudige vor men en frisheldere kleuren zijn haar handelsmerk. Een herken bare stijl die -behalve op schil- We willen niet hoogdrempelig zijn, juist lekker toegankelijk dersdoek en op beelden- onder meer terug is te zien op Rotter damse elektriciteitshuisjes. „Er zit ook wel humor in. Als ik een glim lach kan veroorzaken, ben ik hele maal gelukkig." Hoewel haar werk uiterst her kenbaar is, ontwikkelt de kunste nares wel door. Onder invloed van haar Belgische clientele lijkt haar kleurrijke werk iets ingetogeners te krijgen. „Ja, in België houden ze van soberheid." Het is het ondernemersbloed dat door Van den Brands aderen vloeit, waardoor ze goed aanvoelt wat mensen willen. Behoefte om zich daar als kun stenaar tegen te verzetten, heeft ze niet. „Ik vind het juist belangrijk dat mensen kunst mooi vinden." Dat vond ook haar ome Joop toen hij begin jaren zeventig met de woonwinkel begon. De ope ning van de -met het huurpand- uitgebreide zaak in 1973 was met een ook de opening van een expo sitie met onder meer werk van wijlen Marja de Lange. „Mijn oom is een echte kunstlover en draagt ons een warm hart toe. En voor ons is het heel leuk om dit te kun nen doen." De exposerende kunstenaars zijn: Saskia Frinking, Paula Witha gen, Isabella Schot, Ingrid Bom, Marcel van Tienen, Neeltje Meer man, Mira de Koning en Van den Brand zelf. Art galerie 't Lange Uus is elke donderdag, vrijdag en zater dag geopend van 11.00 tot 17.00 uur en in vakanties alle dagen. Wie nog nooit met oud en nieuw in Krabbendijke is geweest, moet eens op videosite YouTube kijken. Vuur- werkbommen, keiharde dreunen, brandende auto's en scheurende quads en brommers flitsen langs. De beelden zijn niet op een wei land of in een achterafstraatje ge filmd, maar middenin het dorp. „De baker en de drogist deden om twaalf uur hun zaak dicht", weet Laurens Meeuwsen van de ondernemersvereniging. Om zulk soort taferelen te voorkomen, heeft Reimerswaal vreugdevuren in de hele gemeente verboden en een al coholverbod ingesteld voor het cen trum van Krabbendijke. De gemeente heeft gisteren een campagne over de nieuwe regels gelanceerd. Naast de eerder be kendgemaakte verboden, worden via flyers en Facebook ook andere nieuwe regels onder de aandacht gebracht. Zo mag brommerjeugd voortaan alleen op oudjaarsdag tus sen 06.00 en 8.00 uur 's ochtends zonder uitlaat rijden. Ook wordt uitleg gegeven waar en hoe vuur- korven mogen worden gestookt. Burgemeester Piet Zoon gaat persoonlijk met jongeren het gesprek aan. De voorbereidingen voor de aan leg van Brouwerseiland worden niet stilgezet in afwachting van het Kustpact. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Dui- veland zien geen aanleiding op de rem te trappen, omdat minister Melanie Schultz van Hae- gen (VVD, Milieu 8c Infrastruc tuur) nog niet zo ver is. De bewindsvrouw liet vorige week weten dat Schouwen-Duive- land geen besluit mag nemen over het definitief doorgaan van Brou werseiland, zolang er geen Kust pact ligt. Het Rijk wil met onder meer provincies en gemeenten vastleggen waar er aan de kust wel en niet mag worden gebouwd. Op het 'Ibiza aan de Grevelingen' zou den ter hoogte van Scharendijke zo'n driehonderd luxe, houten woningen moeten verrijzen op dertien kunstmatige eilandjes. Het ministerie heeft aangegeven dat het Kustpact waarschijnlijk be gin volgend jaar wordt getekend. Reden temeer gewoon verder te gaan met de voorbereidingen, ant woorden B en W op schriftelijke vragen van de SP-raadsfractie. Het college verwacht dat de raad niet eerder dan in april de volgende stap in de besluitvorming zal zet ten, die de aanleg van Brouwersei land mogelijk moet maken. Het college weerspreekt eerdere berichten dat een aantal belang hebbende partijen (waaronder de gemeente) het Kustpact al zouden hebben ondertekend. Volgens B en W staat er nog geen enkele handtekening op pa pier, omdat er nog geen overeen stemming is over de tekst. „De kustgemeenten, waaronder Schouwen-Duiveland, zijn niet akkoord gegaan met de vorige ont werptekst. Indien alle betrokken partijen instemmen, kan het pact pas worden ondertekend." woensdag 7 december 2016 Kunst terug in galerie 't Lange Uus Esme Soesman Zierikzee A Lee-anne van den Brand bij één van haar eigen kleurrijke werken, foto dirk--jan gjeltema - Lee-anne van den Brand Joeri Wisse Krabbendijke Marcel Modde Scharendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58