3 m 44 8 €450 €50 m 1' WAT MAG'T KOSTEN? Wekelijks speurt de redactie op Marktplaats en Prikbord naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week vonden we een fossiele walviskaak met een lengte van bijna een meter. De hobby van Ton Verbeemen (54) uit Kloetinge is markten en kringloopwinkels afspeu ren naar antiek. Dat zit in zijn fami lie. „Ik kom uit een handelsfamilie. Een paar weken geleden liep ik op een snuffelmarkt mijn 87-jarige tante tegen het lijf. Ze zocht vanachter haar rollator naar koopjes." Met moderne spullen heeft Ver beemen niets, hij koopt vrijwel al leen tweedehands waar. „Minstens één keer per week bezoek ik een kringloopwinkel of rommel- of snuf felmarkt. Ik koop van alles, van doe delzakken tot schilderijen. Ben ik na een tijdje uitgekeken op mijn aan koop, dan verkoop ik die weer door op Marktplaats." Eén van de meest bijzondere items van de laatste jaren staat nu te koop: een fossiele kaak van een walvis. „Omstreeks de jaren 70 trof een vis ser de kaak in zijn net aan. Hij ont dekte een geul in de Noordzee waar DE CONCURRENTIE vroeger alle resten van dieren naartoe spoelden." Maar hoe komt Verbeemen dan aan dit voorwerp? „Dat is een mooi ver haal", glundert hij. „Jaarlijks bezoek ik Antwerpen Autovrij. Ik noem het de Belgische variant op Koningsdag, met allemaal vrijmarkten in de stad. Daar viel mijn oog op de kraam van een hobbyarcheoloog. De man ver telde dat hij ging verhuizen en van een groot deel van zijn middel eeuwse verzameling af moest. Ik was geïmponeerd door de walviskaak. Nadat ik had betaald, spraken we af dat ik het fossiel, vanwege zijn om- Ben ik uitgekeken op een aankoop, dan zet ik het weer op Marktplaats vang en gewicht, aan het einde van de dag zou oppikken." Vertrokken Maar toen Verbeemen later terug keerde bij de kraam, bleek de man vertrokken. „Al zijn niet-verkochte spullen had hij laten staan. Iedereen mocht het meenemen, anders werd het weggegooid. Ik was gelukkig net op tijd om met de walviskaak en twee volle dozen te vertrekken." Sindsdien staat de kaak ter decora tie in de woonkamer van Verbeemen. „Ik vind het een indrukwekkend ge zicht, een stukje van zo'n kolossaal beest. Het is bijzonder dat het fossiel nog in zo'n goede staat verkeert. De kaak voelt nog glad, terwijl hij onge twijfeld al duizenden jaren oud is." Omdat Verbeemen houdt van afwis seling, doet hij afstand van het fos siel. „Ik vind het tijd voor iets nieuws in de kamer. Bovendien woon ik maar klein en kan ik niet alles hou den. Zo wissel ik voortdurend, voor dat het gaat vervelen." Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: de aanschaf van een hond of kat. Kees van Gilst (17) uit Rilland: „Ik ben een dierenvriend. Bij ons thuis woonde lange tijd een hond, maar toen mijn zus uit huis ging, nam ze die mee. Nu hebben we nog vier kat ten. Sommige komen uit het asiel, sommige konden we gratis ophalen uit een nestje. Dat klinkt goedkoper dan het is, want vaccina ties en castra tie of sterilisa tie komen er bij. Ik vind 25 euro voor aan schaf van een kat een reëel bedrag." Bianca Flohr (78) uit Goes: „Vroeger had ik een chow- chow. Een duur ras, want ik kocht de hond voor 1.000 gulden. Nu zou je er ongeveer 450 euro voor be talen. Het is het geld meer dan waard. Wat een liefde en gezelligheid gaf dat beestje. Bij zonder was dat ik hem nooit voer uit blikjes gaf, maar altijd voor hem kookte; rijst en groente. Inmid dels ben ik op een leeftijd dat ik geen nieuwe hond meer zal kopen." Jeroen Wur- pel (20) uit Middelburg: „De laatste weken oriën teer ik me op de aankoop van een kat. Ik zoek er één met weinig haaruitval. Een raskat wil ik niet, want die zijn duur in aanschaf en onderhoud. Ik kies bewust voor een streefbedrag van 50 euro. Bedenk ik vooraf geen maximumbe drag en zie ik een leuke kat, dan bestaat het risico dat ik 150 euro be taal. Dat vind ik te gortig." woensdag 7 december 2016 PZ M Een visser trof de kaak in de jaren 70 in zijn net aan. FOTO MARCELLE DAVIDSE V Object Mega walviskaak Verkoper Ton Ver- beemen (54) uit Kloetinge Prijs Bieden Gezien op Markt plaats Een stukje van een kolossaal beest Hans Puik V, A Fossiele Walviswervel, 27,50 euro, Fossiele kaak van een holenbeer, Almere (Marktplaats) N.o.t.k., Nijmegen (Marktplaats) M Vissen- wervel, 4 euro, Woudri- chem, (Markt plaats)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51