Huis in brand? Dat zal toch niet 7 WAARVAN AKTE De notaris overlijden is de overblijvende partner niet automatisch erfgenaam voor het andere deel van de woning, tenzij dat is geregeld in een testament. Optie 3: Stel testament en samenlevingscontract op Zit je er niet op te wachten om mede eigenaar te worden, bijvoorbeeld om dat je maar een klein inkomen hebt? Dan is het slim om wel een aantal af spraken vast te leggen in een samen levingscontract. Bijvoorbeeld datje bij een relatiebreuk een bedrag mee krijgt om meubels van te kopen en dat je nog een bepaalde periode in het huis mag blijven wonen. Of leg vast dat je waardeverandering van de woning - zowel positief als negatief met elkaar deelt als je uit elkaar gaat. Wil je het ook goed geregeld hebben als de ander komt te overlijden, stel dan een testament op. Daarin kun je bijvoorbeeld vastleggen dat de part ner die geen eigenaar is nog een tijd in de woning kan blijven voordat de nabestaanden van de overleden eige naar het huis mogen verkopen. Of dat de achterblijvende partner de wo ning helemaal in eigendom krijgt. Belangrijk is dan wel dat de achter blijver in zijn eentje de hypotheek kan ophoesten. Zo niet, dan is het een optie om een levensverzekering af te sluiten zodat die - tijdelijk - de woonlasten kan betalen. Optie 4: Regel niets, betaal niets Je hoeft natuurlijk niet per se mee te betalen aan de hypotheek als je bij je partner intrekt. Hij of zij is de eige naar, heeft daardoor ook het belas tingvoordeel en bouwt vermogen op. Je kunt wel op een andere manier bij dragen aan jullie gezamenlijke kos ten, bijvoorbeeld door de boodschap pen te betalen of het gas, licht en wa ter. Bij deze optie moet je wel direct je biezen pakken als je lief overlijdt of het uitmaakt. Maar je hebt dan wel al die tijd 'gratis' gewoond. Optie 5: Blijf'latten' Ruim 20 procent van de volwassenen heeft een liefdesrelatie maar woont niet samen, ook wel bekend als lat- relatie: living apart together. Jongeren tot 30 jaar latten het vaakst, maar hebben meestal wel plannen om in de toekomst te gaan samenwonen. Voor 40-plussers ligt dat anders. Vooral vrouwen zijn dan niet meer zo happig om een huis te delen: bijna twee derde blijft liever latten, tegen een derde van de 40-plusmannen. Ook als je blijft latten, kun je elkaar goed verzorgd achterlaten bij overlij den. Neem elkaar bijvoorbeeld op in je testament. Je kunt zelfs trouwen of een geregistreerd partnerschap aan gaan zonder onder één dak te wonen. Aanvullende tips De man tegenover me staat op het punt een huis te kopen. Alles is rond, de ak tes liggen klaar om te worden gete kend. Altijd een feestelijk moment. We lopen de papieren door. Het kost tijd en veel mensen vinden het vervelend en overbodig, maar ik weet hoe noodzakelijk en belangrijk deze laat ste check is. Dat blijkt ook nu weer. Een hypotheekverstrekker eist dat een wo ning, zodra die eigendom is van de nieuwe ei genaar, afdoende is verzekerd. Minimaal tegen brand. Een begrijpelijke eis, want de hypo theekverstrekker wil de garantie dat het onder pand waarvoor hij de hypotheek ver strekt niet door brand of andere oor zaak zijn waarde ver liest en hij met lege handen achterblijft. Zonder opstalverze kering geen hypo theek, zonder hypo theek geen huis. Hoewel hij er in onze briefwisseling al een paar keer op is gewezen, heeft de man verzuimd de verzekering af te sluiten. „Een op stalverzekering? Nergens voor nodig", zegt hij zelfverzekerd. „Allemaal geldklopperij, als je het mij vraagt. Nee, dat maak ik zelf wel uit." Z'n broer was alvast met een slijptol de olietank te lijf gegaan Nee dus, dat maakt hij niet zelf uit. Ik wijs hem op de bepaling in de akte waarin de hy potheekverstrekker stelt dat de hypotheek al leen kan worden verstrekt als op het moment van overdracht het huis is verzekerd. Hij sput tert wat, maar belooft: „Goed dan, dat regel ik vanmiddag wel even." Maar helaas, zo werkt het niet. Hij moet nu, hier ter plekke, een ver zekering afsluiten, anders gaat de koop niet door. Mopperend over 'dat bureaucratische ge doe' belt de man zijn verzekeringskantoor. Terwijl hij zijn zaken regelt, gaan mijn ge dachten terug naar enkele jaren geleden, toen ik ook op het punt stond de aktes voor de aan koop van een huis te passeren. De koper en zijn vrouw hadden hun zaakjes goed geregeld, in clusief verplichte opstalverzekering. Op het moment dat wij onze handtekeningen zetten, hoorden we brandweerwagens met sirenes in volle vaart langsrijden. „Als die maar niet op weg zijn naar ons huis", grapte het kopende echtpaar nog. We lachten er hartelijk om. Maar enkele minuten later ging het mobiel tje van de man: het was zijn zojuist aange kochte huis dat in de brand stond. Zijn broer was alvast met een slijptol een olietank bij het huis te lijf gegaan. De vonken hadden het restje olie in de tank in brand gezet, de vlammen wa ren overgeslagen naar het huis. Dat brandde in mum van tijd tot de grond toe af. De man voor mij legt de telefoon neer. De verzekering is geregeld, niets staat de koop nog in de weg. Dat zijn feestelijke stemming door dit gedoe is verdwenen, neem ik op de koop toe. Sommige dingen verzin je niet, maar ge beuren toch. woensdag 7 december 2016 GO Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Voorbeeld: Maaike trekt in bij Joris (woning van 220.000 euro, netto hy- potheeklasten 750 euro per maand). Joris en Maaike laten het koopcon tract op twee namen zetten. Maaike is nu voor de helft mede-eigenaar. Ze betalen de hypotheek voortaan van hun gezamenlijke rekening. ILLUSTRATIE VIJSELAAR EN SIXMA Voorbeeld: Maaike trekt in bij Joris (woning van 220.000 euro, netto hy- potheeklasten 750 euro per maand). Maaike gaat Joris 'huur' betalen. Ze spreken af dat ze maandelijks 300 euro bijdraagt omdat haar inkomen wat lager ligt. Joris en Maaike stellen een samenlevingscontract op waarin staat dat Maaike bij een relatiebreuk 5.000 euro meekrijgt. Voorbeeld: Maaike trekt in bij Joris (woning van 220.000 euro, netto hy- potheeklasten 750 euro per maand). Maaike draagt 0 euro bij aan de hypo- theeklast. Wel betaalt ze gas, licht en water van 150 euro per maand plus de boodschappen, zo'n 90 euro per week. Voorbeeld: Maaike trekt niet in bij Joris. Hij blijft zelf zijn hypotheek van 750 euro per maand betalen en Maaike 600 euro per maand voor haar huurwoning. Vragen? Opmerkingen of vragen naar aanleiding van dit artikel? Mail naar irene.van. den.berg@persgroep.nl. Elke week be handelt Irene van den Berg in de brie venrubriek enkele lezersvragen. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raadzaam om elders een persoonlijk advies te vragen, bijvoor beeld bij een financieel adviseur. werkster. Meestal betaal je een paar tientjes voor de bemiddeling. Sommige be middelingsbureaus regelen tevens de betaling en wer ken met een vast tarief. Je kunt ook kiezen voor een werkster die bij een schoonmaakbureau in dienst is. Bij ziekte of va kantie van de schoonmaak ster krijg je dan vervan gende hulp. Bovendien kun je gemak kelijk van medewerker switchen als je niet tevre den bent. Maar de kosten zijn vaak wel hoger. De prijs hangt niet alleen af van de partij die je inhuurt, maar ook de hoeveelheid uren die je afneemt en fre quentie van de werkzaam heden. Prijzen tussen de 20 en 25 euro per uur zijn gebruikelijk. Op verzoek nog een aantal tips wanneer je een huishoudelijke hulp inschakelt. 1. Vraag altijd naar referen ties wanneer je iemand in huurt die je niet goed kent. Het is niet raar om naar een kopie van het identi teitsbewijs van iemand te vragen. 2. Maak goede afspraken over vergoeding, werktij den, vakanties, de inhoud van het werk en zet die op papier. 3. Spreek een opzegter mijn af van één of twee maanden. 4. Maak de relatie niet te persoonlijk. Dat maakt het lastiger om een zakelijke of kritische houding aan te nemen als dat nodig is. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk Johan Nebbeling a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50