BUITEN De peperboleet 11 Het weer leende zich de afgelopen dagen uitstekend om de wandelschoenen aan te trekken. Maar deze keer besluit ik niet de natuur op te zoeken, maar op ontdekkingsreis te gaan in hartje Zierikzee. Nu Sinterklaas het land uit is en de kerstdagen rap dichterbij komen, heb ik zin in wat gezel ligheid. Daarom trek ik een keer niet in mijn eentje de pol ders in, maar kies ik voor een stads wandeling door de binnenstad van Zierikzee. Een stad waar ik wel vaker geweest ben, maar waar ik eigenlijk nog nooit echt goed heb rondgeke ken. Op internet stuit ik op de Patri ciërs en Piratenroute van ongeveer drie kilometer, uitgezet door de ANWB. Perfect! «De Dikke Toren' had tenminste 130 meter hoog moeten worden Ik begin bij het busstation aan de rand van de stad. Van daaruit loop ik richting het centrum via de 14e- eeuwse Nobelpoort, de oudste poort van Zierikzee. Het is tevens het eer ste 'stadsjuweel' waarop ik stuit. In totaal zijn er 21 van dergelijke parel tjes te vinden in de monumentale stad. Informatieborden op verschil lende parkeerplaatsen, de informa tiepanelen bij de monumenten zelf, maar ook de stapstenen in het weg dek zorgen ervoor dat geen toerist meer een bezienswaardheid mist. De route die ik heb gekozen begint midden in het centrum tussen het winkelend publiek, op de kruising De Mol, Dam. Op het Havenplein kom ik langs de galerij van de Gast- huiskerk die in 2651 als extra kerk ruimte werd bijgebouwd. De kerk zeifis veel ouder, die dateert van de veertiende eeuw. De Noord- En Zuidhavenpoort (1532) zijn indrukwekkende bouw werken die de haventoegang inder tijd beschermden. Ze leggen getuige nis af van het defensieve vermogen van de stad. Maar in 2576 ging het mis. Toen capituleerde de stad voor de Spaanse troepen na een negen maanden durend beleg. De bezetting duurde niet lang, maar er bleef een ontredderd Zierikzee achter. Om de stad nieuwe kansen te bieden werd besloten tot een kostbaar project: het graven van een havenkanaal naar de Oosterschelde. In 1599 was dat pro ject gereed. Het kanaal sloot aan op de zuidelijke stadsgracht. De stads muur werd afgebroken en op de plaats daarvan werd een kade aange legd. Resten van de oude stadsmuur zijn er nog altijd, zoals naast koren molen De Haas uit 1727. Mijn route loopt achterlangs de Monstertoren van de Sint Lievens- kerk uit 2454. Het bouwwerk - dat ge durende een aantal maanden van het jaar te beklimmen is - is 56 meter hoog, maar eigenlijk had 'De Dikke Toren' tenminste 130 meter hoog moeten worden. Maar het geld voor de voltooiing ontbrak en de bodem leek niet tegen zo'n gewicht bestand. Als ik weer richting het startpunt ga, loop ik nog langs het oude stad huis, waarin het museum gevestigd is. Bij een volgend bezoek aan Zierik zee, misschien op een regenachtige dag, hoop ik daar nog eens een kijkje te nemen. Want in deze historische stad valt veel meer te ontdekken dan ik had gedacht. NATUURJOURNAAL Wie kent hem niet: de rood-met-witte-stip- pen-paddenstoel, waarop kabouter Spillebeen zo heerlijk zat te wippen? De vliegen- zwam dus, zo staat hij bij natuur liefhebbers bekend. Het duurde dit jaar heel lang voordat de vlie- genzwammen tevoorschijn kwa men en op sommige vaste groei plaatsen lieten ze zelfs helemaal verstek gaan. Maar niet in de Clingse bossen. Al vijftig meter vanaf het toegangshek waar we het bos in wandelden stond een prachtige toef. Ze zijn zo fotogeniek dat je er als fotograaf al tijd weer voor valt; hoeveel van die vliegenzwammen er ook al in je ar chief zitten. Maar dit keer was er ex tra reden om door de knieën te gaan. Op zo'n twintig centimeter vanaf een mooie vliegenzwam stond een onopvallend padden stoeltje met een bruin hoedje van zo'n 3 centimeter doorsnee. In zo'n bos vol met paddenstoelen lijkt dat op het eerste gezicht niks bijzonders. Maar inspectie van de onderkant van het hoedje beves tigde wat we al vermoedden. Dit was een peperboleet! Je ziet dat aan de prachtige, koperkleurige poriën aan de onderkant van de hoed. Die peperboleet is een verre van algemeen paddenstoeltje dat uitsluitend in de directe nabijheid van vliegenzwammen wordt ge vonden. Wetenschappers zijn het erover eens dat er een relatie tussen beide soorten moet bestaan, maar wat die relatie inhoudt hebben ze nog niet opgehelderd kunnen krijgen. In ieder geval is het zo dat de pe perboleet van de relatie afhanke lijk is. Je vindt volop vliegen zwammen waar in de verste verte geen peperboleet te bekennen is, maar andersom gebeurt dat eigen lijk nooit. Waar de peperboleet groeit is de vliegenzwam altijd in de onmiddellijke nabijheid te vin den. 3 KILOMETER Korenmolen De Hoop Noordhavenpoort Nieuwe Haven woensdag 7 december 2016 GO Stadspareltjes Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Patriciërs en Pira tenroute door de binnenstad van Zierikzee. Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse De peperboleet. FOTO CHIEL JACOBUSSE A Korenmolen De Hoop A Noordhavenpoort p°ststraat •4 Stapsteen uit de Stadsjuweienroute

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39