Met een naar binnen Het flexteam is er voor 'klussen' 10 ZE FLEXTEAM OP ZOEK NAAR VERBODEN WAPENS Agenten van het flexteam vallen vroeg in de ochtend een woning in Axel binnen. 'Ik wil boeven vangen. Bij dit team krijg je volop kansen dat te doen.' Als een mes door de bo ter, met zoveel gemak snijdt een kettingzaag 's morgens in alle vroegte door een rol luik. Vervolgens trekt een agent met een enorme haak het rolluik uit het frame en slaat een andere politieman het raam in zodat zijn collega's naar binnen kunnen om de bewoner van het Axelse pand aan te houden. Maar dat is niet no dig. Hij verschijnt geschrokken en naakt in het halletje en doet zelf de deur open. Daarna stromen de agenten zijn woning binnen op zoek naar verboden wapens. Het zijn leden van het flexteam. Tien agenten van dat team ko men die ochtend heel vroeg bijeen op het politiebureau in Terneuzen en horen daar alle details over de actie. Doelwit is een Axelaar die volgens de Belgische justitie mo gelijk in het bezit is van gestolen wapens. De briefing wordt gedaan door Gazt, de groepscommandant. Alle agenten hebben een bij naam die tijdens acties wordt ge bruikt om te voorkomen dat ande ren hun echte naam te weten ko men. Zo horen onder andere Ap, Beertje, Bonzo en Bulletje hoe ze naar het bewuste adres moeten rij den. Aan de hand van kaarten en foto's zien ze waar ze moeten par keren, hoe ze moeten lopen en wie waar post voordat David met de kettingzaag in actie komt. Verken ners hebben ook foto's gemaakt van de woning en Gazt wijst het raam aan dat dient als de entree voor de politie. „Deuren zijn vaak zo stevig dat het eenvoudiger is via het raam te gaan." Tot in detail krijgen de agenten te horen hoe de situatie ter plaatse is. „De voordeur draait naar buiten en de scharnieren zitten rechts." Enkele uren voor de actie is zelfs de laatste informatie vergaard. Maar het is niet gelukt de wo ningindeling te weten te komen. Gazt: „Daarom gaan we langzaam Als we goed voorbereid zijn, is de kans op een incident het kleinst achter de schilden naar binnen." Met schilden doelt hij op de man nen die kogelwerende schilden dragen. Als de agenten daadwerkelijk in de woning zijn, ontdekken ze dat de informatie niet compleet is. Want de Axelaar heeft een stevige hond in huis. Een die vooral heel bang is voor de in donkere unifor men gestoken mannen. Gazt: „Dat had ik graag geweten. Dan hadden we óf een vangstok meegenomen óf een hondengeleider. Want als we goed voorbereid zijn, is de kans op een incident het kleinst." Direct na de aanhouding van de Axelaar arriveren Belgische re chercheurs om te helpen bij het doorzoeken van de woning. Wa pens worden niet gevonden. Dat was ook niet echt verwacht. Het gaat de Belgen vooral om zijn computers omdat daar mogelijk belastende informatie op is te vin den. En de agenten treffen in een schuurtje ook nog een hennep plantage aan. Gazt: „Een kleine bijvangst." Teamchef Huib, ook een bij naam, geeft tegen 08.00 uur het te ken dat zijn mannen kunnen gaan. De recherche neemt het onder zoek in de woning over en de teamleden keren terug naar Ter- neuzen voor de debriefing. Wie je het ook vraagt, ze vinden werken bij het flexteam uitdagend, leuk en afwisselend. „Geen dag is het zelfde." Maar ook zwaar. Werkwe ken van royaal meer dan veertig uur zijn niet ongewoon. Kowalski vertelt dat, 'mede door dit werk', zijn relatie op de klippen liep. Zij kon er niet meer tegen dat hij zo vaak van huis was. En dat hij vaak midden in de nacht verdween. Maar aan stoppen met dit werk, daar denkt hij niet aan. Gazt werkte van 2005 tot 2010 bij het ROG, de voorloper van het flexteam. Daarna was hij politie- docent om vervolgens als groeps commandant terug te keren. „Ik wil boeven vangen. Daarvoor ging ik bij de politie. Bij dit team krijg je volop kansen dat te doen." De Regionale Ondersteunings Groep (ROG) was jarenlang de arrestatie eenheid van de Zeeuwse politie. Een arrestatieteam werd pas opgeroepen als uit informatie bleek dat er een levens bedreigende situatie kon ontstaan. De Zeeuwse politie koos voor de ROG omdat er steeds meer vraag was het 'werkgebied' tussen de gewone agenten en het arresta tieteam goed en veilig in te vullen. De leden van de ROG zijn nu onderge bracht in het flexteam. Dat moet nog ver der worden aangevuld met collega's van de recherche en uit de basisteams. De hoofdtaak van het flexteam is ondersteu ning geven aan de basispolitieteams en de recherche binnen het district Zeeland. De leden verrichten arrestaties van verdach ten die gevaarlijk kunnen zijn. Maar ze helpen bijvoorbeeld ook als een team ex tra mensen nodig heeft bij een onderzoek. Zo ondersteunde het team het Walcherse team eind vorig jaar bij het onderzoek naar een bende inbrekers. Chef Huib zegt met nadruk dat zijn team niet gebruikt mag worden als uitzendbureau om de werkdruk ergens op te vangen. „Wij doen klussen, wij komen niet als een teamchef de overuren van zijn team wil wegwer ken." Vermissing Het flexteam wordt de komende maan den verder vorm gegeven zodat het ook als een onderzoekseenheid kan opereren. Maar de hoofdtaak blijft het ondersteu nen van bestaande eenheden. „En daar mee zijn we heel druk", aldus Huib. „De afgelopen week hadden we negen klussen in zes dagen. Onder andere klanten van een drugsdealer aanhouden en vervol gens de dealer zelf. Helpen bij een ver missing en aanhouden van een mogelijke schutter in een rechercheonderzoek." Het team kwam ook in actie toen een scholier van de Terneuzense middelbare school in september meldde dat een ge wapende man daar rondliep. „We waren vijfhonderd meter verderop bezig met een observatie. Die hebben we direct af gebroken, kogelwerende vesten aange trokken en we zijn naar die school ge gaan." Als het gaat om de aanhouding van vuur wapengevaarlijke verdachten, wordt nog steeds een arrestatieteam opgeroepen. Huib: „Dat zijn de specialisten. Zij be schikking over de kennis, ervaring en uit rusting om zulke mensen veilig aan te houden." Hij zegt wel dat hij het jammer vindt dat in zijn team geen vrouwen en allochto nen zitten. „Een meer diverse samenstel ling zou erg goed zijn." Volgens hem hoe ven dat geen supersporters te zijn. „Wel moeten ze flexibel zijn en snel kunnen schakelen zodat ze bij een onverwachte situatie adequaat kunnen handelen. Maar bovenal moeten ze 'teamspelers' zijn." woensdag 7 december 2016 kettingzaag FOTO'S EMILECALON Emile Calon -Gatz, commandant flexteam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38