Waterdoorlaat Rammegors voor de derde keer geopend DAGEN 8 Christen zijn én praktiserend homo; gaat dat samen? Ja, zeggen Friedhelm en Robert Lamper volmondig. Het Vlissingse echtpaar is de drijvende kracht achter de Roze Adventsdiensten die nu voor het zevende achtereenvolgende jaar in Zeeland gehouden worden. -'V'/ '|f ÏVU)*Ï<\" \a' P Si, t REPORTAGE CHRISTELIJKE HOMO'S Pv£ P. VAN EIJZEREN B.V. m t r\*. 'v iUi JSP*BBC fc Op 5 december 2014 werd de door laat voor het eerst in gebruik geno men. Maar de ecologische omslag van zoet naar zout had flink wat voeten in de aarde. Bert van Beve ren (Rijkswaterstaat) refereerde bij de opening van het informatiepunt aan de problemen die het project gekend heeft. „Op 19 december 2014 bleek de erosie aan de Ooster- scheldekant al zo ernstig dat we de doorlaat moesten sluiten." Helaas bleef het niet bij die ene keer. „In april 2015 was de schade hersteld en kon het doorlaatmid- del weer open. Maar diezelfde maand bezweek de dam aan de bin nenkant van Het Rammegors en moest de doorlaat weer dicht. De studie naar een oplossing en de planning van de uitvoering daarvan hebben ervoor gezorgd dat het zo lang duurde voor het informatie punt er kwam." Maar nu loopt het zoute water dan eindelijk Het Rammegors in en staat er een informatiepunt bij de waterdoorlaat. „Dat past precies in het plaatje van de gemeente Tho- len", zei wethouder Frank Hom mel. Volgens hem blijft het dan ook niet bij dit ene punt. „We gaan vanaf 2017 kijken of we rondom de Oosterschelde meer van dit soort buitendijkse informatiepun ten kunnen plaatsen. Toeristen, maar ook mensen uit de regio kun nen dan bij de borden stoppen, le zen, en zodoende een beetje basis kennis opdoen." Friedhelm (66) en zijn zes jaar jongere echtgenoot zijn al lang niet meer jong, maar nog altijd sterk betrokken bij het Christelijk Homo Jongeren Contact (CHJC). Vanuit die organisatie gingen Zeeuwse christelijke homo's jarenlang richting Brugge om eens per jaar gezamenlijk een eredienst bij te wonen. Acht jaar geleden hielden de advent- vieringen daar op. „Wij dachten toen: laten we proberen in Zeeland net zoiets van de grond te krijgen", vertelt schipper in ruste Friedhelm Lamper. „Want het was duidelijk dat ze in een behoefte voorzagen." Toch werd het idee om in Zeeland Roze Adventsdiensten te houden, met enige scepsis ontvangen. Robert: „Veel mensen dach ten dat er te weinig belangstelling zou zijn. Zeeuwen zijn toch wat afwachtender, behoudender." Het duo zette door. In hun toenmalige woonplaats Goes vond het initiatief onderdak bij de Doopsge zinde vrijzinnige kerk aan de Westwal. De eerste dienst, zeven jaar geleden, trok ondanks de dikke laag sneeuw die toen in Zeeland viel en het verkeer be moeilijkte, 24 bezoekers. De jaren erna groeit het ge zelschap gestaag. „We hebben een keer een kleine zestig mensen gehad", herinnert Robert zich. De in timiteit en warmte van de Zeeuwse diensten trekt al lengs ook belangstellenden van over de provincie grens heen. Friedhelm: „Vanuit Brabant, Zuid-Hol land, Limburg. Ik denk dat het komt omdat onze diensten zo sfeervol zijn." Maar bovenal omdat de diensten in een behoefte voorzien, weet het echtpaar Lamper zeker. „Zware kerken sluiten homoseksuelen uit van de eredienst. Dat is een afwijzing die hard aankomt, als je je tot in het diepst van je ziel christen voelt. Bij ons is iedereen welkom bij de viering van brood en wijn. Wie ver driet wil delen, mag een stuk van het brood breken, wie vreugde wil delen, wijn schenken in de beker waaruit we later drinken." Aan het begin van de dienst wordt de regenboogkaars aangestoken. De re genboog is het symbool van de lhbt-gemeenschap: niet één, maar vele kleuren en manieren waarop er liefde kan zijn tussen mensen. Bij ons staat verbon denheid centraal. Iedereen heeft een kaars. De eerste ontsteekt hem aan de regenboogkaars en geeft het licht door." De Roze Adventsdiensten zijn dit jaar genomi neerd voor de eerste Roze Parel: een onderscheiding waarmee inzet voor de belangen van Zeeuwse LHBT's wordt beloond. Friedhelm: „Die waardering gaf enorm veel energie. Tegelijk ben ik dit jaar met pensioen gegaan, waardoor ik meer tijd kan steken in dit werk. Wij hebben daarom besloten de Roze Adventsdiensten breder bekendheid te geven in Zeeland." Voor het eerst zal de dienst gehouden wor den in Middelburg. De afgelopen periode is bij ker ken over heel Zeeland aandacht gevraagd voor de diensten. Robert: „We vroegen of we posters konden ophangen. Dat was bijna nergens een probleem." Bijna. „Gisteren hebben we nog 'nee' gekregen van een kerk van de Gereformeerde Gemeente in Vlis- singen. In Aagtekerke en Grijpskerke mocht het ook niet, in evangelische gemeenten ook niet. Reden: ho moseksualiteit zou daar geen punt zijn. De man die Zware kerken sluiten homoseksuelen uit van de eredienst. Dat is een afwijzing die hard aankomt ik sprak zei: „Als u als homo bij mij komt, gaan we samen bidden dat de Heer u weer op het rechte pad brengt." Friedhelm: „Wij zien en horen veel. Over een ho mofiele jongen uit de Gereformeerde Gemeente die ongelukkig ten val kwam en overleed, zei de predi kant in de kerk: 'De Heer heeft hem zijn gerechte loon gegeven.' En niemand van dat grote gezin mocht naar de begrafenis. Zijn moeder is toch ge- UNIEKE EXCURSIE 8-9-10 2016 KOM EN BELEEF onze vernieuwde open dagen www.vaneijzeren.nl woensdag 7 december 2016 Bert van Beveren van Rijkswaterstaat, wethouder Frank Hommel en Ad van Hees van Staatsbosbeheer (van links naar rechts) bekij ken het informatiebord bij het Rammegors. foto dirk jan gjeltema Het stond er al even, maar gis termiddag is het informatiepunt bij Het Rammegors ook officieel in gebruik genomen. Tevens is de nieuwe waterdoorlaat van de Oosterschelde naar Het Ram megors voor de derde keer ge opend. Willem Adriaansens Sint Philipsland Homo's willen ook graag advent vieren Ondine van der Vleuten - Friedhelm en Robert Lamper OPEN Maak kans opeen naa^CaselHf^ OostennjK DECEMBER Quistenburg 21 Borssele Tijdens de OPEN DAGEN showen wij een groot aantal moderne machines, van onze bekende merken. Daarnaast worden er dagelijks interessante en wisselende presentaties gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36