't Gvcrtesckurty xM 6 Directeur Steinbusch waarschuwt politiek Zwakke organisatie Tevreden klanten Schouwen werkt verder Te weinig mensen, veel meer hulp vragen, gebrekkige systemen, hoge werkdruk, stijgend ziekteverzuim, onvoldoende bescherming van per soonsgegevens, ongemak door het werken op drie verschillende loca ties zonder vervoer. Er is heel veel mis bij Porthos, dat de hulpvragen van Walchenaren beoordeelt en hen doorstuurt naar de juiste zorg verlener. De drie gemeenteraden moeten deze maand instemmen met 21,7 arbeidsplaatsen extra. Móeten, want ze hebben geen keuze, stelt Steinbusch onomwon den. „BMC stelt dat we 8o fte nodig heb ben. Wij denken dat we met 67,1 - dus 21,4 fte meer dan nu - toe kun nen. Dat is het absolute minimum. Alle speelruimte is verspeeld. Met 80 ga je voor een 10, wij kiezen voor een ruime voldoende." „Er waren bij het begin in januari 2015 veel onzekerheden. Hoeveel zorg had de jeugd nodig? We ken den die populatie niet. Eind 2015 bleek dat het model niet compleet was. De formatie was te krap, werk druk en ziekteverzuim te hoog. Daarom heb ik om dat onderzoek gevraagd." De formatie was te krap, werkdruk en ziekteverzuim te hoog „Dat denk ik ja. Er is heel optimis tisch begroot. Anderzijds was het ook niet mogelijk alle oude gege vens van andere organisaties recht streeks om te zetten naar een nieuwe situatie voor Porthos. Zo simpel was het niet." „Er is inderdaad veel houtje-touw- tje-werk verzet. Maar dat wordt steeds minder. Het ziekteverzuim is ook al in een halfjaar gedaald van 15 naar 7 procent." „Dat kun je je afvragen. Maar de vragen van onze klanten waren voor mij leidend. De eerste zorg was de winkel open te houden zo dat mensen de hulp kregen die ze nodig hadden en waar ze recht op hadden." „Ja, nu nog wel. Maar als er geen personeel bij komt, kunnen wij dit niet volhouden en zijn de klanten over een halfjaar niet meer tevre den. Dan zijn wij door het ijs ge zakt. Het moet beginnen bij de klanten en de hulpvragen. Die twee aspecten samen bepalen hoeveel mensen en geld we nodig hebben bij Porthos." „Ik adviseer ze wel er op die manier naar te kijken." Onderzoeksbureau BMC somt een groot aantal gebreken op. Porthos heeft veel te weinig personeel: 45,7 in plaats van de benodigde 80 fte. De kwaliteit van het personeel past niet volle dig bij de taken en taken veran deren; er is weinig tijd voor bij scholing. De werkdruk is hoog en het ziekteverzuim loopt op. Het aantal hulpvragen is veel hoger dan ingeschat: geen 12.000 maar 30.000 per jaar. Computersystemen werken niet goed, veel moet handmatig gebeuren. Dossiers zijn door veel mensen in te zien, privacy van klanten is in het geding. Personeel zit op drie plekken: loketten in Middelburg en Vlis- singen, het kantoor in Domburg. Er zijn geen bedrijfsauto's. De organisatie is te groot voor 'gastgemeente' Veere, waar Port hos nu bij hoort. Veere heeft 150 fte, Porthos 67. Aansturing is on duidelijk, al is de directeur van Veere ook directeur van Porthos. Voor Porthos is de tevredenheid van de klanten in Middelburg, Veere en Vlissingen onderzocht. Tevredenheid: In Middelburg en Veere is 70% van de klanten tevre den, in Vlissingen is dat 50%. Kwaliteit: In Veere wordt de kwa liteit van de hulp door 90% van de mensen goed genoemd, in Middel burg en Vlissingen door 80%. De hulp past bij de vraag: In Veere en Middelburg noemt 80% van de mensen de hulp passend, in Vlissingen vindt 75% dat. SCHARENDIJKE De voorberei dingen voor de aanleg van Brou werseiland worden niet op een laag pitje gezet in afwachting van het Kustpact. Schouwen-Duive- land ziet geen reden op de rem te trappen, omdat het Rijk nog niet zo ver is. Het college van B en W antwoordt dit op schriftelijke vragen van de SP-raadsfractie. Het college verwacht in april een besluit te nemen over een ver dere stap bij de uitwerking. IN DE REGIO Kerstconcert .S\ Duivenmiddag Optreden Te Queiro in Dorpskerk MIJN DORP, MIJN STAD mine Adit m itzi v^tek- Snoep tomaatjes Grote Navelina's woensdag 7 december 2016 'Zo kan Porthos niet verder gaan' Als Porthos er niet snel perso neel bij krijgt, is het niet meer zeker dat Walchenaren de zorg krijgen die ze nodig hebben. „Dan zakken we door het ijs", waarschuwt directeur Jo Stein busch. Maurits Sep Domburg Waarom niet? De verschillen tussen de aannames bij de start en de werkelijkheid zijn enorm. Hoe kan dat? -Jo Steinbusch, directeur Maar er zijn bijna twee keer zo veel mensen nodig en het aantal hulp vragen is bijna drie keer zo groot. Was er sprake van wensdenken bij de politiek? En systemen die niet op elkaar aan sluiten en waaraan vooraf geen eisen zijn gesteld? Zo kun je een or ganisatie toch niet aan het werk zetten? Had Porthos eerder moeten bijstu ren? Dat is gelukt. Ondanks alles blijken de klanten toch tevreden. Denkt u dat de politiek dat ook zo ziet? OOST-SOUBURG Muziekvereniging Vlijt en Volharding organiseert een kerstconcert op za terdag 10 decem ber in Oost-Sou burg. De slagwerkgroep, onder leiding van Bart van der Vaart, het jeugdorkest en de fanfare verzor gen een gevarieerd programma met tra ditionele en mo derne (kerst-)mu- ziek. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in kerkgebouw De Wijngaard. De toe gang bedraagt 7,50 euro inclusief een kopje koffie of thee. MIDDELBURG Postduivenvereni ging De Combinatie organiseert een duivenmiddag en bonnenverkoop op zaterdag 10 decem ber in Middelburg. De duivenmiddag van de vereniging begint om 15.00 uur en is in het clubge bouw aan Het Zwin 2 in Middelburg. SINT LAURENS Gemengd koor Te Queiro treedt vrij dag op in de Dorps kerk in Sint Lau rens. Onder leiding van Elena Berdni- kova presenteert het koor een geva rieerd programma. De pianiste Olga Tkacenko zorgt voor de muzikale begeleiding. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de Dorpskerk, Citter- straat 69 in Sint Laurens. De toe gang bedraagt tien euro. MIDDELBURG ledereen die met kerst iemand mist, kan een kaartje hangen in de kerstboom bij Groenrijk in Middel burg. Sinds gisteren staat daar voor de vierde keer een kerstwensboom, op initiatief van Zeeuws Verlies. Het ken niscentrum over verlies en rouw staat in de weekenden met vrijwilligers bij de boom. Voor kinderen zijn er speciale kaar ten, die ter plekke ingekleurd kunnen worden. Ook is er dit jaar een wedstrijd aan de boom verbonden: raad het aantal kaarten dat na kerst in de boom hangt, foto lex de meester GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur - Koffie ochtend senioren KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur - Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur - Koersbal MIDDELBURG Cultuurhuis, Kui perspoort 18, 09.30-11.30 uur- Knutselcafé voor kleine kinderen; Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur - Koffie-inloop bewo ners van Wijk Dau- wendaele; ZB, Kou- steendsedijk 7, 14.00 uur - Groot Archipel Dictee 2016; Cinema Mid delburg, 14.00 uur- Vertoning Tonio; CBK Zeeland, 17.00-18.30 uur - Architectentafel met Carla Schön- knecht; Café het Hart, 18.30 uur- Meezingavond De liederentafel; Sportzaal Roozen- burglaan, 19.00- 21.00 uur-Weke lijkse trimgroep voor (ex-) hartpa tiënten; Kousteen- sedijk 7,19.45 uur - Lezing met als titel Grote Wijzen over grote ideeën OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.30-15.30 uur- Activiteit Botje bij botje bij Terra Maris; De Halve Maan, 13.30-16.30 uur - Bridgen; De Egelantier, 13.30- 14.30 uur-Wandel activiteit voor senioren VLISSINGEN Falckstraat 4, 08.30 uur- Recreatietocht, wandeling over 5 of 10 kilometer; Biblio theek, 10.00-12.00 uur - Basiscursus Windows 10; De Herberg, 13.30- 16.30 uur - Schilde rijententoonstelling Marjon Mijnsber- gen; Café de Con current, 17.30 uur- OndernemersBor- rel; Open Wijk- school De Combi natie, 19.00 uur - Uitreiking Frans Naereboutprijs ZOUTELANDE De Tienden, 13.30- 16.30 uur - Soos voor senioren met o.a. biljarten www.groenteschuurtje.nl Open: dinsdag-zaterdag Oostkapelseweg 87, Serooskerke KERSTWENSBOOM keuze korting beker a 250 gram €0," Sappig zoet (bijna 3kg) 10 stuks €3,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34