'Die medailles zijn niets meer waard voor mij' II Proef met vezelbeton in 's-Heer Arendskerke 4 Een geluidsscherm van vezelbeton met olifantsgras is een van de experimenten in Zeeland om meer natuurlijke grondstoffen te gebruiken. ze Zeeland test een geluidsscherm van vezelbeton. Daarin is olifants gras verwerkt. Het vijftien meter lange scherm staat sinds een week in 's-Heer Arendskerke, op het ter rein van het wegensteunpunt van de provincie. Over een jaar moet duidelijk zijn hoe het vezelbeton zich houdt en of de open structuur van het scherm voldoende dicht groeit met planten. De proef maakt deel uit van een provinciaal project om natuurlijke grondstoffen te ge bruiken in infrastructuur. Zo werd vorig jaar in Sluiskil met succes bioasfalt beproefd. In het asfalt is een deel van het bitu men vervangen door ligline, een natuurlijke lijmstof die bomen en planten stevigheid verschaft. Het idee is om gemaaid bermgras te raffineren en de vezels te gebruiken 'Groen' beton is een tweede ex periment dat over drie jaar t40.ooo euro vergt. Opdrachtgevers zijn het ministerie van Economische Zaken en de provincie. Verschil lende partners zijn betrokken bij de ontwikkeling en uitvoering: Wageningen Univer sity Research (WUR), mede-ini tiatiefnemer Impuls Zeeland, leve rancier van olifantsgras Cradle Crops uit Westdorpe, CRH Sustai nable Concrete Centre en bouw- bedrijfHeijmans. Alle partijen beschouwen Mis- canthus, zoals olifantsgras officieel heet, als een kansrijke grondstof om infrastructuur-elementen duurzaam te maken. Als de proef slaagt, kan een stap worden gezet om groener te bouwen. WUR-pro- jectleider Jan van Dam noemt Mis- canthus interessant voor beton en asfalt. „Je hoeft olifantsgras maar één keer in de twintig jaar aan te planten. Het gewas levert een hoge opbrengst van droge stof op. Een groot voordeel van een biobased grondstof als Miscanthus is dat er relatief weinig CO2 vrijkomt bij de productie." Naast vezelbeton en bio-asfalt, Olifantsgras hoef je maar één keer in de twintig jaar aan te planten wordt in Zeeland ook gekeken naar de mogelijkheden om gras te raffi neren, zegt de betrokken project manager duurzaamheid Carola Helmendach. „Daar is Waterschap Scheldestromen vooral mee bezig. Het idee is om gemaaid bermgras te raffineren en de vezels te ge bruiken voor een product. Bijvoor beeld eierdozen, maar het kan ook iets anders worden. Dat weten we nog niet precies." 112-BERICHTEN Dieven betrapt met buit Politie zoekt motorcrossers slaat een hele groep militairen in Nederland de handen ineen. Giste ren boden oud-militairen een peti- We voelen ons in de steek gelaten tie aan Kamerleden aan waarin ze volledige compensatie vragen. Er werd gisteren een hogere compen satie toegezegd, maar de oud-mili tairen zijn nog niet tevreden. Morgen gaan militairen massaal naar Den Haag om hun stem te la ten horen. Ook al verandert er iets, de medailles van Dumesnil gaan zonder spijt op de post. „Als er iets verandert, hebben we er zélf om moeten vragen." hoogd van 65 naar 67 jaar, zit defen siepersoneel met een financieel 'gat' van twee jaar. En dat terwijl militairen gedwongen leeftijdsont slag krijgen en dus geen keus heb ben. „Ik heb er 34 dienstjaren opzit ten bij de Koninklijke Marine", ver telt Dumesnil. Met vijftig jaar en drie maanden kreeg hij func tioneel leeftijdsontslag, zo als dat heet. Hij begon zijn carrière bij Defensie als machinist derde klasse en werkte zich in de loop der jaren op tot chef technische dienst op een fregat. „Ik ben op verschillende mis sies geweest. Haïti, Zuid-Amerika, een paar maanden Curasao, even thuis en dan weer op pad. Ook heb ik anderhalf jaar in Caraïbisch gebied gezeten", blikt hij te rug. aardeloze stukken blik. Meer dan dat beteke nen de medailles van oud-militair Mare Dumesnil (60) uit Aardenburg niet meer voor hem. En dat terwijl hij de onder scheidingen kreeg voor verschil lende uitzendingen naar het bui tenland. „De minister van Defen sie mag ze terug hebben", zegt hij stellig. Dumesnil, en vele andere andere militairen met hem, voelen zich in de steek gelaten door mi nistervan Defensie Je- anine Hennis- Plasschaert. Omdat de pensioen leeftijd is ver- Het varen vond hij fantastisch en hij deed het allemaal met liefde voor zijn vak. Daarom voelt het nu zo wrang. „Omdat ik een techni sche achtergrond heb, heb ik geluk kig nog werk kunnen vinden", ver telt hij. Maar dat geldt niet voor veel van zijn kameraden, die financieel flink in de knel ko men. „We zijn loyaal aan elkaar. Op een mis sie ben je ook op el kaar aan gewezen." Onder leiding van Loek van den Heuvel woensdag 7 december 2016 Olifantsgras eet geluid Frank Balkenende 's-Heer Arendskerke - Carola Helmendach, manager - Jan van Dam, projectleider OOST-SOUBURG Twee in woners van Vlissingen zijn gisterochtend vanwege diefstal aangehouden in de J.l. Sandersestraat in Oost- Souburg. Na een 112-melding van een buurtbewoner trof de politie twee mannen aan die druk bezig waren met het uitladen van goederen. Met behulp van de centra list van de meldkamer werd duidelijk dat de zwarte stroomkabels die het duo uit de auto had geladen die dezelfde ochtend bij een bedrijf aan de Portugalweg in Nieuwdorp waren gesto len. De mannen, 29 en 43 jaar oud, zijn aangehouden en overgebracht naar Toren- tijd voor verhoor. De ver moedelijk gestolen goede ren en twee voertuigen zijn in beslag genomen. Contact Eigenaren van deze gesto len spullen kunnen contact opnemen met politienum- mer 0900-8844 en hierbij te vragen naar het DAP Walcheren. FOTO: POLITIETEAM WALCHEREN DOMBURG De politie is een onderzoek begonnen naar motorcrossers die ille gaal op de Walcherse stranden rijden. Zowel politie als ge meente kreeg de laatste tijd meldingen dat er in de weekenden gecrosst werd op de stranden. De motoren rijden met onherkenbare kentekens. De bestuurders riskeren een boete en inbeslag name van de motoren. Mare Dumesnil. FOTO PETER NICOLAI - Mare Dumesnil Oud-militair Mare Dumesnil uit Aardenburg stuurt zijn medailles terug, als protest tegen het pen sioengat bij defensiepersoneel. „We zijn voor ons gevoel in de steek gelaten." Sophie Stockman Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32