Minder kans op autisme door vitamine D Studiekeuze maken op interactieve manier Politie vindt 15 kilo zwaar vuurwerk 2 JAN VAN DAMME Kijk, kleine man, heel Zeeland aan je voeten NATIONALE VMJWLU6ERSfcA0 Column En de wereld draait door. Ge woon, alsof er niks gebeurd is. Pas onlangs viel me op dat pasgeboren baby's tegenwoordig allemaal een mutsje op hebben. Het is een droom. Eentje zoals je nog wel in jeugdboeken leest, over kinderen die bij hun opa en oma gaan logeren en daar de spannend ste avonturen beleven. Samen ver waaien op de boulevard van Vlis- singen. De tank van Westkapelle, die moet je ook zien, je kan erop klimmen. Haaientanden zoeken bij Cadzand. Zelf heb ik er nooit gevonden. Maar met een klein zoon moet het lukken, al moet ik een put van een meter diep schep pen. We gaan kijken bij de sluizen van Terneuzen. En bij de loodsbo- tensteiger in Vlissingen. De dui nen van Schouwen zullen we on veilig maken, in zout bos wonen gelukkig veel kabouters. En de uit kijktoren in de inlagen bij Mori- aanshoofd, als de zeekraal bloeit, daar gaan we zeker naar toe. De Lange Jan in Middelburg beklim men we. Kijk kleine man, heel Walcheren, heel Zeeland aan je voeten. Ai, ik moet iets aan m'n conditie gaan doen, vrees ik. Bij de vorige torenbeklimming raakte ik de tel kwijt, zoveel treden waren het. Belofte maakt schuld. Een week geleden had ik het over de klein zoon die uitgerekend en over tijd was. Ik heb goed nieuws. Hij heeft voor 5 december gekozen, 's Och tends om half 4. Sinterklaas ver bleekte erbij. Wybren is de naam, naar een Friese overgrootvader. Zijn tweede naam Johannes is ook niet onbelangrijk. Bijna acht pond - ie dereen vraagt toch naar zijn ge wicht. En alles erop en eraan. Ach, ik hoef er niet over uit te wijden. Acht uren oud was hij, toen we hem in onze armen mochten nemen. Wat heet pril? We hebben het al in zijn oor ge fluisterd. Je mag komen logeren. Nee, je móet. Amsterdam is voor ons niet bij de deur. En we hebben hier zoveel dat ze daar bij jou in die grote stad niet hebben. Het kost moeite om de droom los te laten. Maar linksom of rechtsom: deze column is voor Wybren. Met de aller- allerbeste wensen die je maar kunt beden ken. DESTELLING Vandaag: Overspel is onvergeeflijk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Symposium over seksueel geweld Boekpresentatie Thomas Rau Geld voor film over duurzaamheid Vitamine D levert niet alleen een baby met sterke botten op, maar kan ook autisme voorkomen, blijkt uit onderzoek van het Erasmus MC onder ruim 4.000 6-jarigen en hun moeders. Bij de 80 kinderen met een autistische stoornis hadden hun moeders tijdens de zwanger schap - bloedtest bij 20 weken en in de navelstreng na de geboorte - het grootste tekort aan vitamine D. Ook bij mildere vormen van au tisme bleken moeders vaker met een tekort te kampen, stelt hoogle raar psychiatrie Henning Tiemeier. Het gaat om problemen als het ein deloos herhalen een bepaald gedrag en het onvermogen om met kinde ren samen te spelen. Zonlicht helpt de natuurlijke aanmaak van vitamine D, maar is wellicht niet genoeg omdat we steeds minder vaak buiten komen, stelt Tiemeier. Bovendien maken allochtonen door een donkere huidskleur minder makkelijk vita mine D aan. Dat is terug te zien in het onderzoek: zij hebben vaker een tekort dan autochtonen. De Ge zondheidsraad adviseert vrouwen al 10 microgram vitamine D te slik ken, met name voor de aanleg van botten van de baby. Lang niet alle moeders in spe doen dat. Zes jaar geleden slikte 15 procent van de moeders vitamine-tabletten, con stateert Tiemeier. Hij raadt vrou wen aan dat wel te overwegen, ook al vóór de conceptie. En daar boven- Bij vitamine D-tekort is kans op stoornis in hersenontwikkeling dien een glas volle melk bij te drin ken: dat vergroot de opname. Vitamine D zorgt voor voldoende neurotransmitters: stofjes die zor gen dat hersencellen met elkaar kunnen communiceren. Bij een te kort is er kans op een hersenont- wikkelingsstoornis. Overigens is de kans op autisme nog altijd klein: „Anderhalf procent van de kinderen krijgt het en er zijn ook andere factoren die het veroor zaken, zoals genetische. Maar vita mine D een hulpmiddel zijn om aandoeningen te voorkomen." Na de geboorte vitamine D toedienen voor gezonde botten is prima, zegt Tiemeier, maar helpt waarschijnlijk niet meer tegen autisme. GOES De Zeelandhallen staan morgen (donderdag) voor de vijfde keer in het teken van de Studie Ex perience. Het evenement is bedoeld voor leerlingen van het voortgezet onderwijs en MBO-schoolverlaters. Diverse onderwijsinstellingen, be drijven en andere deelnemers met informatie over een vervolgstudie presenteren zich. Kiezen wat je wil studeren of wat je wil worden is moeilijk. Het aan bod van opleidingen is groot en leerlingen hebben vaak geen con creet beeld wat zij precies willen (worden). De Studie Experience probeert op een interactieve manier kinde ren te helpen kiezen. Scalda is met alle opleidingen aanwezig. De op leiding Dans organiseert diverse dansworkshops en de sector Wel zijn houdt een quiz. Tijdens het evenement vinden de provinciale kampioenschappen van Skill Ta lents plaats. Zeeuwse vmbo-scho- len strijden om een plek in de na tionale finale. De beurs is geopend van 10 tot 21 uur. KERKWERVEIn een woning aan de Ring in Kerkwerve is maandag middag 15 kilo aan zwaar vuurwerk in beslag genomen. In het huis was niemand aanwe zig, maar de politie maakt wel pro- ces-verbaal op tegen een 17-jarige verdachte uit Kerkwerve. De jonge man moet naar het politiebureau komen om een verklaring af te leg gen. De politie kwam het vuurwerk op het spoor tijdens een onderzoek Het illegale vuurwerk bestond uit ruim acht kilo aan Cobra 6- knallers. Eén Cobra 6 heeft de explosieve kracht, die vergelijkbaar is met die van een handgranaat. Verder wer den nog bijna vijfhonderd nitraten gevonden. IK BEN BANS DAT IK IETS verkeerds HEB SE2ESB OVER SEERT V/ILl>ERS... woensdag 7 december 2016 ren Reageer op pzc.nl Gisteren: De PVV hoort ook in de Zeeuwse ge meenteraden 994 reacties KLOETINGE Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en Emergis houden vandaag een symposium over seksu eel geweld. Een op de acht vrouwen en een op de 25 mannen krijgt er mee te maken Medewer kers van het Centrum Seksueel Geweld Zee land vertellen over hun werk. De bijeenkomst is van 19.30 tot 21.30 uur in de theaterzaal van Emer gis, Oostmolenweg 101 in Kloetinge. MIDDELBURG Architect Thomas Rau presenteert zaterdag 10 december in de Drukkerij in Middelburg zijn boek Material Matters. Hij schreef dat samen met zijn partner Sabine Ober- huber. In het boek be schrijft Rau hoe we kun nen komen tot een circu laire economie. Vorige maand was Rau te gast in het project Stand plaats Zeeland. Ook daarover wordt een boekwerkje gepresen teerd. Aanvang: 16.30 uur, signeren: 17 uur. MIDDELBURG Filmmaakster Eef de Graaf uit Zierikzee werkt aan een documentaire over duurzaamheid op Schouwen-Duiveland. Van de provincie krijgt ze 6000 euro om de film te maken. De totale kosten bedragen 71.000 euro. Daarvoor wordt een be roep gedaan op andere overheden en fondsen. De provincie wil dat de film, waarin voorlopers worden geportretteerd, wordt vertoond op het festival Film by the Sea. Deel 4: De prinses op de erwt O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 9 december 8 710114 003423 Zwangere vrouwen die te weinig vitamine D aanmaken, lopen twee keer meer risico een autis tisch kind te krijgen. Dit blijkt uit Rotterdams onderzoek. Aan staande moeders doen er goed aan multivitamines te slikken. Francine Wildenborg Rotterdam Meer informatie: studie-experience.nl V^-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2