t De laagste jaarkosten voor uw energie! Onze energieveiling was een succes! 21 De Zaak Menten, trekt al twee weken een miljoen tv-kijkers. De Schindler's Listvan ons land' raakt een gevoelige snaar, ziet journalist Hans Knoop, die veertig jaar geleden de scoop had. p dit moment is het meer dan een fulltime baan." Oud journalist Hans Knoop (72) zucht even. Hij had best ver wacht dat er aandacht zou zijn voor de serie De Zaak Menten, maar de hoeveelheid overweldigd hem, zegt hij. „De zaak speelde in de jaren 70: er zijn inmiddels twee generaties over heen gegaan. Zestigers herinneren zich de zaak zeker, maar veel jongere mensen niet. Blijkbaar raakt het ook bij hen een gevoelige snaar." Vanavond zendt Omroep Max het laatste deel uit van de driedelige serie over een van de geruchtmakendste zaken van de vorige eeuw. Knoop, als journalist voor het aan De Telegraaf verbonden weekblad Accent, ontmas kerde de Blaricumse zakenman als oorlogsmisdadiger. Pieter Menten had treinladingen kunst uit Polen laten komen en was betrokken bij massa-executies van joden. In 1980 leidden Knoops onthullingen tot de veroordeling van Menten - in de serie ijzersterk neergezet door Aus Greida- nus sr. - tot tien jaar cel. In 1987, twee jaar na zijn vervroegde vrijlating, stierf Menten, volledig dement. De eerste twee afleveringen trok ken bijna een miljoen kijkers. Knoop keek de eerste aflevering met zijn kinderen. De reacties volgt hij nauw gezet. „Ergens werd de serie 'de Hoe werkt het? €355 W°'d^h,r Ga naarspaargids.nl/pzc en schrijf u geheel gratis en vrijblijvend in! Schindler's List van de Lage Landen' genoemd; een groot compliment voor de makers van de serie." Intimidaties In oktober bracht Knoop zijn boek over de kwestie uit: De zaak Menten, het complete verhaal. Daarin beschrijft hij gedetailleerd hoe de zaak zich ontwikkelde. In 1976 had Knoop een eerste versie van het boek gepubli ceerd. „Al meteen toen Menten was gearresteerd, na zijn vluchtpoging naar Zwitserland, stonden er uitge vers op de stoep met de vraag om een boek. Ik heb me toen laten overhalen, maar het interessante proces in de rechtszaal en de consequenties die de zaak voor mijn privéleven heeft ge had - de intimidaties, bedreigingen, het ontslag bij Accent - waren er niet in meegenomen." Scenaristen Robert Jan Overeem en Jan Harm Dekker namen het boek - dat toe is aan een derde druk - als uitgangspunt. Knoop: „Ik stelde als voorwaarde dat het waarheidsge trouw werd gemaakt. De heid is hier mooier dan fictie: geen duim is dik genoeg om er een beter verhaal uit te zuigen." Omroep Max was niet de eerste met interesse in het verhaal. Al in 1977 vond er in Hollywood een ge sprek plaats met een grote studio, die Robert De Niro als Knoop wilde. De studio ging failliet en de film kwam er nooit. In de tv-serie van nu speelt niet De Niro, maar Guy Clemens Knoop. Ook pogingen van een Lranse belangstellende strandden voortij dig. Door het succes van boek en se rie in Nederland leeft ook de buiten landse interesse weer op, vertelt Knoop. „Het draait dan wel om een Nederlandse oorlogsmisdadiger, maar de zaak kreeg ook in het bui tenland veel aandacht. Er staat voor lopig nog geen streep onder de zaak." Voor Knoop betekent dat dage lijkse signeersessies, lezingen en in terviews. Omroep Max maakt een profiel over hem. „Op nationaal ni- WEDUWE Ook in het buitenland laait de interesse op veau is de aandacht te vergelijken met veertig jaar terug. Ik vind het wel leuk, hoor. Ik ben nog steeds journalist en slaap nu, net als toen, maar een paar uur per nacht." woensdag 7 december 2016 De Zaak Menten 'Zon verhaal verzin je niet' Joep School O Het aanbod is geldig tot en met 14 december. Profiteer nu! Q Ganaarspaargids.nl/pzc. Schrijf u geheel gratis en vrijblijvend in. U ontvangt gelijk een e-mail met de uitkomst en uw persoonlijke aanbod. Gemiddeld °P snergie spaargids.nl/pzc laat ook aanbieders van private lease auto's tegen elkaar bieden. Vlnr: Guy Clemens als Hans Knoop, Pieter Menten in Duits uniform en Aus Greinadus sr. als Menten. FOTO ANP Meta Menten-Pauw, weduwe van Pieter Menten, overleed twee weken geleden in Hilver sum, een dag na de uitzending van de eerste aflevering van De Zaak Menten. De 90-jarige vrouw leed aan dementie, net als Pieter Menten. Hij stierf in 1987 op 88-jarige leeftijd. Zijn vrouw verdedigde hem altijd fanatiek, net als in de serie, waarin Carine Crutzen haar speelt. 44 —Hans Knoop De Zaak Menten, vanavond, 20.25 uur, NPO 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21