Uitstoot broeikasgas is stabiel gebleven TWEAKERS .NET ALSOF JE 700.000 TECHNISCHE NEEFJES HEBT fu 17 7hé Hij is bijna af, de 240 meter hoge toren in het centrum van de Colombiaanse hoofdstad. Een indrukwekkend gebouw en het startsein van een bouwkundige metamorfose van de metropool. Vanuit haar kantoor Archi-Tecto- nics vertelt Dubbeldam: „BD Ba cata is een boeiend project, omdat het gefinancierd is door crowdfun- ding. Een paar duizend mensen hebben een klein deel van het pro ject gekocht." Het is de grootste crowdfundactie ter wereld. Ze omschrijft haar ideeën als 'iets te avontuurlijk voor Neder land'. Daarom vloog ze na haar ar chitectuurstudie al snel uit naar de andere kant van de oceaan. En thousiast vertelt Dubbeldam: „Op de Hogeschool Rotterdam heb ik ontzettend veel geleerd. Ik werkte onder andere met BOA (Beware of Architects) en met Rem Koolhaas. Daarna besloot ik om naar New York te gaan, om mijn ambitie te volgen." De resultaten daarvan zijn bij zondere constructies in New York, Parijs, Londen en Shanghai. „In mijn werk kijk ik altijd hoe ik een gebouw functioneel kan maken. We ploppen niet zomaar iets neer, we houden rekening met de om geving." Deze aanpak leidde tot de unieke opdracht in Bogota. „De ar moede in Colombia is de laatste tien jaar enorm teruggedrongen en er is een groeiende groep nieuwe middenklasse die wil in vesteren om zijn geld veilig te stel len. BD Bacata genereert geld en geeft de stad een andere aanblik." Belangrijk Tijdens de constructie van het 67- verdiepingen tellende gebouw, be sloot opdrachtgever Rodrigo Nino, van het crowdfundplatform Pro digy Network, om de Nederlandse architecte in te schakelen. Binnen twee jaar haalde hij dubbel zoveel geld op voor de bouw van de BD Bacata en dus was er de mogelijk heid om burgerinitiatieven te rea liseren. Dubbeldam: „Hij besefte dat één toren geen verandering teweeg zou brengen in het cen trum en dat het gebied niet klaar was voor zijn toren. Deze gedachte past bij mijn werkwijze. Ik combi neer projecten vaak met sociaal- economisch onderzoek; wat voor invloed heeft een gebouw op de lokale leefomstandigheden en faciliteiten?" De Nederlandse professor archi tectuur aan the universiteit van Pennsylvania grijpt het giganti sche crowdsourceproject genaamd Mi Ciudad Ideal (Mijn Ideale Stad) met beide handen aan. „Via een Ik combineer projecten met sociaal-economisch onderzoek populair radioprogramma hebben we Bogotanen 3.000 vragen voor gelegd, bijvoorbeeld: 'Wat vind je belangrijk in je stad?' We maakten ook een website waar mensen hun mening kwijt konden. De respons was overweldigend." Met haar team filterde ze 80.000 reacties op sleutelwoorden zoals VAN HET VOLK parken, shopping en graffiti. Aan de hand van de trends is een bot- tom-upplan voor het centrum gemaakt. „Dat betekent niet alleen dat je de mensen laat bepalen wat er moet veranderen, maar ook dat je bekijkt wat er al is. Met een bot- tom-upmethode kun je positieve trends versterken of moeilijke plekken, zoals een park waar veel drugs wordt gebruikt, omvormen tot toegankelijke plekken via architectuur." Studenten Om de infrastructuur te ontlasten en vervuiling tegen te gaan, besluiten de architecte en haar team om 1,7 miljoen forenzen dichterbij werk en studie te hui zen. „Van de miljoen studenten die dagelijks les hebben in het cen trum, woont maar een fractie in de omgeving. De meesten moeten gemiddeld drie uur reizen om thuis te komen. Daarom heeft opdrachtgever Nino lege kantoren opgekocht en hebben we die omgebouwd tot microhousing en studentenwoningen. Door stu denten en werkenden te huisves ten in het centrum, ontstaan er meer sociale voorzieningen en is er minder verkeer. Zo zie je dat één ingreep ongelooflijk veel impact kan hebben." Een ander onderdeel van de vijf delige metamorfose ligt in het arme zuiden van Bogota. Daar is Rio Fucha, eens een rivier, terug gedrongen tot een kanaal in een betonnen pijp, waardoor de grond eromheen uitdroogt, en het gebied vaak overstroomt. „We willen de rivier herstellen, zodat er minder overstromingen zijn, de grond vruchtbaarder wordt en er stads- agricultuur mogelijk is. Het is de bedoeling dat mensen kunnen leven van deze landbouw en een inkomen genereren door hun waar op de plaatselijke markt te verkopen." De nieuwe manier van crowd- sourced en crowdfunded bouwen, waarbij de nieuwe middenstand aan de macht is en niet de elite, is volgens Dubbelman de toekomst. „De plannen van gemeente Bogota om de stad te verbeteren, komen bijna niet tot uiting vanwege poli tieke chaos en corruptie. Maar je ziet ook in Nederland en andere Europese landen meer privé-ini- tiatieven omdat de regering min der doet." In Berlijn is al enthou siast gereageerd op de vooruitstre vende bottom-upplannen die Dubbeldam aan de man brengt. „Misschien komt er zo een einde aan het superburgerlijke, milieu vervuilende huisje-met-tuintje. Je kunt veel betere, gezondere woningen creëren als je mensen groepeert." Dat concluderen het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) en de Europese Commissie in een giste ren gepubliceerd rapport. „Voor het eerst zien we een daling in het ge bruik van fossiele energie die niet te danken is aan economische reces sie", zegt onderzoeker Jos Olivier. Om te zorgen dat de aarde niet meer dan 2 graden opwarmt, zoals afgesproken op de Klimaatconfe rentie van Parijs, moet de CO2-uit stoot voor 2050 met 80 tot 90 pro cent omlaag. „De stagnatie die we nu zien, kan het begin zijn." Uitstoot C02 stagneert Het totale energiegebruik lag we reldwijd in 2015 weliswaar een pro centje hoger dan het jaar ervoor, maar het aandeel van kolencentra les daarin kromp. Wereldwijd zorgt de verbranding van steenkool voor ruim eenvijfde van alle CCb-uit- stoot. In China en de VS nam het kolengebruik het sterkst af. In de EU nam het energiegebruik ruim 1 procent toe, maar dat is vol gens Olivier te wijten aan de koude winter. Het steenkoolgebruik in de EU is gedaald, met uitzondering van Nederland, waar nieuwe kolen centrales in gebruik zijn genomen. China levert met 30 procent van de C02-uitstoot de grootste bij drage aan de opwarming van de aarde. De VS (14 procent) staan tweede op die ranglijst, gevolgd door de EU (10 procent). 36,3 36,2 China VERGRIJZING IN DE BOUW tweakers woensdag 7 december 2016 GO Ontwerpen en bouwen zonder elite Phebe Tempelaars Bogota Winka Dubbeldam. —Winka Dubbeldam BD Bacata wordt ook wel 'de eerste wolkenkrabber van het volk' genoemd. Het is door meer dan 5.000 Colom- bianen gefinancierd. Samen brachten zij bijna 1,9 miljoen euro bij elkaar. Het gebouw is verdeeld in duizenden Fidi's Figura Inter national de Derecho Fiducia- rio Inmobiliario), trustdeelne mingen die het voor kleine in vesteerders mogelijk maken mee te doen aan grote pro jecten. De investering van mi nimaal 19.000 euro kan in twee jaar worden afbetaald. Door de deelneming krijgt de investeerder een deel van het gebouw in bezit. De winst komt direct uit de opbrengst van het gebouw, zoals de overnachtingen in het hotel of de verhuur van apparte menten en kantoren. BD Bacata opent begin vol gend jaar de deuren. De wereldwijde uitstoot van het broeikasgas C02 is in 2015 niet verder toegenomen. Annemieke van Dongen Den Haag 1000 megaton 3025,8 Grote landen Overig/OESO Rusland Internationaal transport Niet-G20 10 VS Groep van Twintig (G20) 19 grootste landen en de EU 2000 2015 De bouw vergrijst sneller dan andere sectoren. Tot die conclu sie komt het Economisch Bu reau van ABN Amro. De gemid delde leeftijd van bouwvakkers stijgt sneller dan het landelijk gemiddelde. Het aantal jongeren in de sector neemt sneller af. In de crisisjaren 2009-2015 daalde het aantal werknemers tussen 15 en 25 jaar met 45 procent, terwijl het aandeel 55-plussers steeg van 16 naar 20 procent. ABN Amro verwacht dat over tien jaar 18 procent van de bouwvakkers de 65 is gepas seerd. Over twintig jaar is dat zelfs 45 procent. De bank voor spelt dan ook een groot perso neelstekort in de toekomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17