Marjan Berk Merkel pleit voor verbod op boerka's in Duitsland 1 CDU in retoriek opgeschoven naar rechts 'NAVO en EU samen antwoord op Trump' 15 Ons leven 'voltooid' te verklaren... Ik vond dat een vreselijke gedachte De Duitse bonds kanselier Merkel wil dat er in bepaalde omstandigheden een boerkaverbod komt. Al een paar weken liep ik om het boek van Willeke Stadtman heen. Ik bladerde er af en toe in, ik dacht na, ik las weer een stukje. 15 misverstanden over eu thanasie was de ondertitel, het geen het boek voor mij nog brandgevaarlijker maakte. Na de lancering van een politiek plan om bij een voltooid leven een mogelijkheid te hebben dat 'vol tooide leven' te beëindigen op een geaccepteerde manier, ont stak ik in treurige boosheid. Ons leven - waarin we over het alge meen ons best doen tot ons recht te komen, verantwoordelijkhe den aan te gaan voor onszelf en voor de wereld om ons heen - 'voltooid' te verklaren... Ik vond dat een vreselijke gedachte. dat? Wanneer je de verhalen in dit boek leest, kun je je voorstel len dat er voor een aantal mensen weinig reden is om dóór te leven. En ik denk aan de uitspraak van onze oude huisarts: „Wanneer mensen echt grote doodsdrift hebben, moet je ze laten gaan! Help ze dan!" Ik denk ook aan het leven van mijn moeder. Na de oorlog kreeg ze borstkanker. Na een amputatie bleek na een jaar dat de ziekte was uitgezaaid in haar botten, hetgeen nog leidde tot een zesja rig, traag verlopend en buitenge woon pijnlijk proces. Ze had een sterk hart, dat het vertikte op te geven, tot ze in 1951 op 46-jarige leeftijd stierf. Ik was net 18 jaar, mijn broer 16, en ik herinner me nog, naast het verdriet, de enor me opluchting dat wij haar af schuwelijke pijn, waartegen uit sluitend steeds hogere doses morfine werden ingezet om haar broze leven te verlichten, niet meer machteloos hoefden aan te zien. lang de hoop dat ze beter zou worden. In de jaren na de oorlog waren de middelen om iemand te genezen nog niet zo verfijnd als tegenwoordig: amputatie van een borst, hormooninjecties, pijnlijke bestraling, dan had je het zo'n beetje gehad. En toch... Haar leven was nog lang niet voltooid. Tot het laatst behield ze haar sarcastische gevoel voor hu mor, dat haar ook door de oorlog had geholpen bij al die gevaar lijke beslissingen, al die onder duikers die verder moesten. Ze heeft haar korte leven lang het bange kind dat ik was laten zien welke keuzes ze maakte. Ze leerde mij de do's-and-don'ts van het leven, die voor mij nog steeds als leidraad gelden. Maar het verhaal van mijn moeder is een hoogstpersoonlijk verhaal. is een inzichtgevend boek, waar in veel misverstanden over eu thanasie worden weggenomen. Bij werkelijk ondraaglijk lijden, en dat kan alleen maar persoon lijk worden vastgesteld, is er in ons land een uitweg. En Willeke Stadtman neemt in haar boek heel veel misverstanden hierover op genuanceerde wijze weg. Het rapport van de 'Advies commissie voltooid leven' ver scheen op 4 februari 2016 en ver oorzaakte veel commotie. Con clusie: alles kan bij het oude blij ven. De euthanasiewet is toe- komstbestendig, hulp bij zelfdoding dient voorbehouden te blijven aan art sen. Ze komt hiermee tegemoet aan de roep om een strengere vluchtelin- genpolitiek. Bijna 80 minuten sprak Angela Merkel haar partijgenoten toe, pre cies op dezelfde plek waar ze zes tien jaar geleden voor het eerst tot partijleider werd gekozen. In de Grugahalle in Essen zijn duizend CDU-leden bij elkaar gekomen om voor nog eens twee jaar hun steun uit te spreken voor hun bondskan selier. De uiteindelijke 89,5 procent van de stemmen vóór lijkt een in drukwekkende steunbetuiging, maar het is voor haar de op één na slechtste uitslag ooit. De proble men rond de vluchtelingenstroom van de afgelopen anderhalf jaar Wir schaffen das!') brachten haar niet aan het wankelen, maar haar gezag is wél aan het afbrokkelen. Er werd dan ook met spanning uitgekeken naar haar rede. Schuift de CDU op naar rechts of blijft Mer kel volharden in wat velen in Duits land én haar eigen partij als een te zachte benadering van het vluchte lingenprobleem zien? Ze begint meteen met een be lofte: „Een situatie als die in 2015, met een stormloop van vluchtelin gen op onze grenzen, kan, zal en mag niet meer voorkomen. Dat was en is mijn politieke doel." En: „Niet iedereen die gekomen is, kan en mag blijven." Dit is niet opzienbarend. Merkel zei al eerder dat ze spijt heeft van haar onverbloemde uitnodiging aan de vluchtelingen uit het Mid- den-Oosten, zónder dat daar een plan van aanpak tegenover stond. Wel nieuw is dat Merkel pleit voor een boerkaverbod, zeker omdat ze daar tot nu afwijzend tegenover stond. „Bij ons is het: gezicht laten zien, totale bedekking is niet pas send. Dat zouden we moeten ver bieden. We willen geen parallelle samenleving." De CDU wil nu geen boerka's in de rechtszaal, bij politie controles en in het verkeer. Samen Merkel trekt ook van leer tegen het taalgebruik van de populistische Pegida-beweging, die actie voert met de slogan 'Wij zijn het volk'. „De enige die bepaalt wie het volk is, dat is nog altijd het hele volk; dat bepalen we samen, en niet alleen maar een kleine groep." Uit de commentaren klinkt door dat Merkel en haar CDU in hun re toriek zijn opgeschoven naar rechts. Dat moest ook bijna wel, de roep om een strenger asielbeleid werd luider en luider. Aan de andere kant wil de bondskanselier dat Duits land zijn liberale koers niet hele maal laat varen en zijn menselijke gezicht blijft tonen: „Iedereen die echt hulp nodig heeft, moet die ook krijgen." Ze vindt dat de Duitsers zich tij dens de crisis van hun beste kant lieten zien. Haar complimenten aan de mensen die meehielpen aan de opvang van 890.000 vluchtelingen, kregen het grootste applaus. Volgens hem versterkt die sa menwerking de trans-Atlanti sche band. Daarmee zou de twij fel over een verzwakking door het presidentschap van Trump de kop in worden gedrukt. Stoltenberg zei dat gisteren bij de aftrap van een ongeziene sa menwerking tussen de twee blokken. De 28 bondgenoten werden het over die samenwer king in juli op hun laatste top met president Obama al eens. Gisteren leverden hun buiten landministers een lijst van 42 sa- menwerkingspunten. Zo stellen de twee blokken zich straks samen te weer tegen aan slagen en cyberaanvallen, delen ze inlichtingen en staan ze elkaar bij in crisissituaties. Daarnaast willen ze hun defensieplanning beter op elkaar afstemmen. Ook op het vlak van satelliet communicatie, luchttransport, onbemande vliegtuigen en bij tanken in de lucht zien ze veel mogelijkheden. Topfunctionarissen zullen vaker eikaars vergaderingen bijwonen en ook bij eikaars militaire oefe ningen - 'nu nog perfect geïso leerd', aldus een VS-diplomaat - gaan ze meekijken. Trump lijkt een perfecte aanja ger van de Europese defensie. Lidstaten waren al bezig hun de fensie-uitgaven te vergroten, maar lijken daar versneld mee verder te gaan nu VS-bijstand bij een aanval niet langer vanzelf sprekend is. In gesprek Minister Koenders vindt dat de NAVO zo snel mogelijk met Trump in gesprek moet gaan, door een al geplande top, in de eerste helft volgend jaar, naar voren te halen, zo zei hij gisteren in Brussel. Volgens NAVO-bronnen blijft het meest waarschijnlijke mo ment volgend jaar juli, rond de G20-top die in Hamburg plaats vindt. woensdag 7 december 2016 Slotakkoord Wat is voltooid? Wie bepaalt Bij mijn moeder leefde nog heel Het boek van Willeke Stadtman 1 Mark van Assen Essen Merkel was gisteren op een grote CDU-bijeenkomst. fotogetty Een hechte defensiesamen- werking tussen de EU en NAVO is het beste antwoord op de verkiezing van Trump. Dat zegt NAVO-topman Jens Stoltenberg. Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15