13 Dat de vraag naar Deens zaad groeit, is een uiting van ons tekort hier per dag verschillen. De man heeft daar niet altijd invloed op." Dat Denemarken (5,5 miljoen in woners) is uitgegroeid tot het epicen trum van de internationale sperma industrie is cultureel bepaald, den ken de spermabanken. Denen zijn liberaal, ruimdenkend en vrijgevig. Denemarken was het eerste land dat porno legaliseerde (1967), en dat in de jaren 90 een kliniek opende voor al leenstaande en lesbische vrouwen met een kinderwens. Anoniem Bovendien mogen Deense mannen ook anoniem doneren, waardoor er meer animo voor is. In Nederland is dat sinds 2004 niet meer mogelijk, om donorkinderen het recht te geven na hun zestiende hun biologische va der te vinden. Mede daardoor liep het aantal donoren terug. De Nederlandse spermabanken maken al meer gebruik van Deense donoren (ruim 320) dan van Neder landse (297). Hoewel de klinieken hier alleen met zaad van bekende do noren werken, kan een vrouw die voor thuisinseminatie kiest wel ge woon aan anoniem - en goedkoper - Deens zaad komen. Sinds 2002 zijn in Nederland al bijna 900 vrouwen zwanger geraakt met zaad van Cryos. Met zaad van ESB zijn sinds 2008 800 baby's in Ne derland geboren. Dat aantal groeit. Nederland staat in de top 10 van be langrijkste afnemers. Op de website selecteren vrouwen een donor op ba sis van afkomst, kleur ogen, haar, lengte, gewicht, bloedgroep, motili- teit (beweeglijkheid van de zaadcel len), anonimiteit en soort profiel (uitgebreid of basis). Hoe meer infor matie over de donor en hoe beter zijn zaad, des te hoger de prijs. Louise Lennips: „Alsof je in een webshop zit." Ze koos voor donor 'Kaas'. Zijn uiterlijk (blond met bruine ogen) sloot totaal niet aan op het hare (brunette met blauwe ogen), maar de persoonlijke brief aan zijn toekomstige donorkind en zijn kin derfoto raakten haar. „Ik wil mijn kind later foto's laten zien van zijn donorpapa en kunnen onderbouwen waarom zijn karakter zo is." Deense donoren worden uitge breid gescreend op kwaliteit van zaad, familiegeschiedenis en ziektes. De Deense spermabanken zijn ver plicht vrouwen te melden als er een genetische afwijking bij een ander kind van de donor is geconstateerd. „Dan informeren wij de kliniek die zaad van die donor heeft gebruikt", zegt Arndal-Lauritzen. ESB staat, an ders dan Cryos, geen thuisinsemina tie toe. „Wij willen dat er altijd een arts bij het proces betrokken is." Doneren bij meerdere banken mag niet, stellen ze, maar ze kunnen niet uitsluiten dat het gebeurt. De bedrij ven wisselen geen informatie uit. Hoewel de spermabanken zich hou den aan het maximum aantal kinde ren per donor (25 in Nederland), is er geen internationale bovengrens. Zo kan een donor dus in verschillende landen enkele honderden kinderen verwekken. In de praktijk komt dat nauwelijks voor, zeggen Cryos en ESB. Vrouwen kunnen dat niet controleren: op de site van Cryos zien ze alleen of een donor het zwangerschapsquotum van een land heeft bereikt, maar niet hoeveel er in totaal zijn en waar. Ole Schou: „Die informatie delen we met niemand, ook niet met de donor." Dat het wereldwijde aantal kinde ren per donor zo vaag is, weerhoudt sommige Nederlandse ziekenhuizen ervan zaken te doen met Denemar ken. Wat betekent het voor een kind om zoveel halfbroers of halfzussen te hebben, vragen het UMC Groningen en Rijnstate in Arnhem zich af. Die twijfel deelt Monique Mochtar, gynaecoloog in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam, maar ze snapt de vrouwen wel. „Dat de vraag naar Deens zaad groeit, is een uiting van ons tekort hier. Het is niet vreemd dat vrouwen met een kin derwens die zo diep en krachtig ge voeld wordt er gebruik van maken. Ze kunnen niet nog een jaar wachten terwijl de klok tikt." Stoere Vikingen Mochtar heeft wel moeite met de spierballencampagnes met stoere Vi kingen. „Hoe moet de Nederlandse man zich voelen? Alsof alleen Denen zo vruchtbaar zijn dat ze donor kun nen worden." ESB voert bewust geen Vikingcampagnes. Arndal-Lauritzen: „Elke man kan een goede donor zijn. Als een Nederlander naar Kopenha gen emigreert en wil doneren, is hij van harte welkom." Het rietje Vikingzaad maakte Louise Lennips niet zwanger. Maar de kinderfoto van 'Kaas' hangt nog steeds op de koelkast. „Het staat nu even on hold. Ik ben druk met het op zetten van mijn eigen bedrijf in ex treme sporten. Bovendien was het een dure kwestie: alles bij elkaar 1.250 euro." Diepe zucht. Anders was ik op 20 oktober uitgerekend geweest, op de verjaardag van mijn vader." aantal basiskenmerken een geschikte match. Ik wilde graag de regie in han den hebben, en zelf bepalen wie de donorpapa van mijn kind wordt." Ze kwam uit bij Cryos in Dene marken, 's werelds grootste sperma- bank met ruim 740 donoren. Daar pronken ze in reclamecampagnes graag met 'hun' superzaad en de 'Vi kingbaby's' die de wereld veroveren. 90 procent van het zaad wordt geëxporteerd naar ruim tachtig lan den, volgens directeur Ole Schou. 60 procent van de behandelingen in De nemarken betreft buitenlandse vrou wen die daarvoor zijn afgereisd. Het 'Vikingzaad' is dus op bijna elk conti nent verspreid. Het aantal half- Deense donorkinderen wordt ge schat op 70.000; de omzet was in 2012 zo'n 135 miljoen euro. Of het ethisch is om winst te maken op vrouwen met een dringende kinderwens? Ik wil zelf bepalen wie de donorpapa van mijn kind wordt „In de gezondheidszorg verdient ie dereen geld, dus wat is hier fout aan?" reageert Schou. „We kunnen het niet gratis doen." Bovendien hijgt de Deense concur rent, de European Sperm Bank (ESB, met 400 donoren), in de nek. Zij strijken ook zo'n 500 euro per rietje op. „De screening is complex en dus kostbaar", zegt directeur Annemette Arndal-Lauritzen van ESB. „Van de niet-anonieme donoren verstrekken we veel informatie, zoals een dossier waarin ook het beroep van opa staat, zodat vrouwen en hun kinderen we ten waar ze vandaan komen." Voor het geld hoeven de Deense mannen het niet te doen. Ze krijgen maximaal 500 kronen (67 euro) per donatie. Hoe sneller de zaadcellen zwemmen, des te meer Cryos betaalt. Iets wat ESB afzweert. Arndal-Lau ritzen: „De kwaliteit van zaad kan woensdag 7 december 2016 —Monique Mochtar (AMC Amsterdam) A De Nederlandse koos haar Deense donor op basis van zijn kinderfoto en de brief aan zijn toekom stige donorkind. foto KOENVERHEIJDEN —Louise Lennips SNELLE WEG Zoeken via internet en speeddates 3 DEC 5 a WIE BEN IK? De impact op het leven van donorkinderen 10 DEC DEENS SUPERZAAD Handel bij de grootste sper- mabankter wereld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13