LiLjJdjy/ffJzJfj.fjJ it 21)17 i ywJfl TMfmlME EUWS 11 Geavanceerde technische snufjes veroorzaken revolutie in recherchewerk 199,- De politie loopt voorop met het gebruik van Augmented Reality. Er wordt volop getest met de technologie die we vooral kennen uit Pokémonspelletjes. Rechercheren kan zo snelleren secuurder. Het is net of je beland bent in een scène van de hitserie Crime Scene Investigation. Een camera op de schouder van een agent filmt de chemicaliën onder een tafel, voet sporen richting de uitgang en bloeddruppels op het tapijt. Via een smartphone die aan zijn pols is bevestigd, kan de politieman die als eerste ter plaatse is cruciale in formatie vastleggen. Augmented Reality gaat daarmee net een stapje verder dan Virtual Reality. Je kijkt door een bril of mobiele telefoon naar de situatie om je heen die levensecht is, al leen kun je pijlen, teksten of an dere tekens bij objecten of op plekken plaatsen. „Je voegt virtu eel iets toe aan de realiteit, dat blij vend zichtbaar is", verklaart Ste- phan Lukosch, universitair hoofd docent in de sectie systeemkunde aan de TU Delft. Bloedspoor Dankzij Augmented Reality kun nen deskundigen als Martin Roos, spoordeskundige en bloedspoor- deskundige bij het Mobiel Foren sisch Team van het NFI, in de toe komst op afstand live meekijken naar de plaats van de misdaad. „Ik kan bloedsporen lezen en zeg gen waar monsters van moeten Het betekent datje anders moet werken en dat er opleidingen nodig zijn om ermee aan de slag te gaan worden genomen. Ook kan ik meesturen: 'Kijk daar eens'. Dat is een groot voordeel. Het geeft een veel betere toegang tot de plaats delict, dan bijvoorbeeld een telefo nische beschrijving." Dit is het voorland voor politie agenten. De politie, Nederlands Forensisch Instituut, brandweer, TU Delft en de Rotterdamse ont wikkelaar Twnkls zijn volop bezig met het testen en ontwikkelen van de nieuwste technieken, waarvan de eerste resultaten veel belovend zijn. „De tijd dat bromsnor met zijn handen op zijn rug rondliep, ligt definitief achter ons", stelt hoofd inspecteur en adviseur van de po litie Rob Kouwenhoven. „Het grote verschil met televisieseries als Crime Scene Investigation is dat dit de realiteit is. Op televisie loopt iedereen maar naar binnen op de plaats delict, met lange losse haren en binnen een uur is de zaak opgelost. In het echt ver stoort iedere haar het onderzoek." Niet alleen op de plaats delict brengt Augmented Reality voorde len met zich mee. Wanneer je la ter een virtuele bril opzet, zie je precies hetzelfde als op dat eerste moment. „Rechercheurs, agenten, rechters en advocaten hoeven geen boekwerken meer door te nemen, je ziet de situatie in één oogopslag." Tijdwinst „Alle puzzelstukjes worden verza meld in 3D. Waar we voor recon structies nu nog hele misdrijven naspelen op de plaats delict, waar iedereen naartoe moet komen, kan de rechter dat straks door een bril zien. Dat is een enorme tijds winst omdat het zaken vooral veel sneller duidelijk maakt", aldus Kouwenhoven. Het blijft niet alleen bij het on derzoeken van crime scenes. Een motoragent die op een schietpartij afsnelt, heeft geen tijd om uit te zoeken waar hij precies moet zijn. Met Augmented Reality zou hij pij len op de weg kunnen zien die hem de weg wijzen. Een ander voorbeeld: een wijkagent krijgt tij dens zijn ronde door zijn bril te zien bij welke woning net een 112- melding is gedaan. „Laatst discussieerden agenten tien minuten lang over aan welke kant van een bedrijfspand hang jongeren met stenen gooiden. Met een plaatje plus aanwijzingen, zo als dat eenvoudig kan in Augmen ted Reality, is dat zo opgelost", illu streert Lukosch de voordelen van de revolutionaire manier van wer ken. Overtuiging Kouwenhoven vult aan: „Als we het net als vijftig jaar terug blijven doen, lopen we hopeloos achter. Die overtuiging is er bij ons. Nu zijn we bezig om te onderzoeken hoe we er daadwerkelijk gebruik van kunnen maken om zo goed mogelijk de veiligheid te dienen." Er zijn nog wat hobbels te ne men. Juridisch moet het gebruik van Augmented Reality waterdicht zijn voor het kan worden gebruikt als bewijsmateriaal in rechtszaken. En organisatorisch is het meer dan alleen het uitdelen van een paar slimme brillen. „Het betekent dat je anders moet gaan werken en moet kijken naar de benodigde opleidingen", zegt Nick Koeman, projectleider en strategisch innovatieadviseur bij de Nationale Politie. Ook in technologisch opzicht is er nog een flinke slag te maken. „Dat is het nadeel als je aan het pionieren bent, dan loop je tegen allerlei uitdagingen en beperkin gen aan. De grote laptops die een paar jaar geleden op de rug moes ten worden bevestigd om Augmen ted Reality toe te passen op een crime scene, zijn inmiddels al terug gebracht tot twee smartphones of een bril. Het wordt alleen maar be ter. Als je kijkt hoe gedetailleerd een Microsoft HoloLens nu al is, verwacht ik dat het heel snel gaat", besluit Lukosch. 5/8 dagen Beierse Allgau Sonthofen Zwarte Woud en Mainau Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! \Wm jijr y 10 dagen Barcelona en omgeving Barcelona en Andorra 10/12 dagen Schotland Loch Lomond Engeland, Ierland Schotland 12 dagen Klassiek Italië en Amalfikust 10 dagen Istrië Opatija Pittoresk Vrsar Istrië f t-NpL www.bolderman.nl tn woensdag 7 december 2016 Bromsnor gaat digitaal Simone van Zwienen Rotterdam Camera op schouder van agent filmt plaats delict Smartphone toont camerabeeld markeringen Experts, zoals forensisch onder- zoekers, kijken mee en markeren bijzondere objecten met uitleg 21? ta wa„e» —Nick Koeman, projectleider Diverse vertrekdata 2017 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. PSS.» Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Diverse vertrekdata 2017 Prijs p.p. o.b.v. Itpers. kamer Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: m lij i >rs. kamer emcl. Calarn eitenfonc- reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11