Frankrijk krijgt werkpaard als premier Kamer zwakt mestwet af na boerenprotest 10 Door de vluchtelingencrisis verdubbelde het aantal vrijwilligers bij Vluchtelingenwerk Nederland, meldt de organisatie vandaag op Nationale Vrijwilligersdag. Het soort werk dat zij verrichten is wel aan het veranderen. Als de polarisatie in Nederland weer eens om zich heen grijpt, stijgt het aantal telefoontjes bij Vluchtelingenwerk Nederland. „Dan melden meer mensen zich als vrijwilliger bij ons. Die willen een tegengeluid laten horen", zegt Dorine Manson, directeur van Vluchtelingenwerk. Het afgelopen jaar waren er veel van dergelijke telefoontjes. Het aantal vrijwilligers steeg in een jaar tijd van 7.000 naar 14.000, maakt de organisatie vandaag, op Nationale Vrijwilligersdag, be kend. Manson: „Het laat zien dat er draagvlak is in Nederland voor de opvang van vluchtelingen." De verdubbeling is niet eens heel verrassend, stelt Mark Mole naar van de NOV (Nederlandse Organisaties Vrijwilligerswerk). „We merken dat mensen geen zin meer hebben om lang hetzelfde werk te doen, het is makkelijker vrijwilligers te vinden voor een evenement. Eigenlijk was de vluchtelingencrisis een heel groot 'evenement', iets waarbij iedereen direct inzetbaar was." Het vrijwilligersbestand ver dubbelde, stelt Vluchtelingen- Werk, maar veranderde ook. De organisatie kent traditioneel veel VOORBEREIDER gepensioneerde vrijwilligers. „Dit jaar zijn er veel jongere mensen bijgekomen die zeggen: we willen dit nü doen, het past nü in mijn le ven. Soms voor een bepaalde peri ode." Wil een organisatie mensen vasthouden, dan moet ze zorgen dat het werk bij een persoon blijft passen. Molenaar (NOV): „Als dat niet meer zo is, kun je beter op tijd uit elkaar gaan, voordat het ruzie wordt." De afgelopen tijd zijn meer jonge mensen vrijwilliger geworden Het type vrijwilliger dat Vluchte lingenwerk zoekt, verandert nu ook. Eerst waren er veel juridisch begeleiders nodig voor de duizen den vluchtelingen in asielproce dures. Nu veel van die asielzoekers een verblijfsvergunning hebben en doorstromen naar een woning, is er meer behoefte aan maat schappelijk begeleiders. Zij helpen bij de integratie in Nederland. Manson: „Het is ander werk dan in een azc. Het kan heel intensief zijn en niet iedereen ligt dat. Dus moe ten we soms afscheid nemen van mensen. Vaak melden zij zich ove rigens wel weer als er weer ander werk te doen is." PAPIERWERK Bernard Cazeneuve (53) werd in 2014 minister van Binnenlandse Zaken en een uur na zijn benoe ming bracht hij een eerste werk bezoek: aan een politiebureau. Het tekent hem. Cazeneuve is een werkpaard. Hij gaat nooit op va kantie en staat elke dag om 05.30 uur op. Als je minister bent, dan ben je dat dag en nacht, zegt hij zelf. De spaarzame vrije tijd brengt hij het liefst door met zijn twee kinderen en zijn vrouw - met wie hij een jaar geleden her trouwde na eerder van haar te zijn gescheiden. „Als ik niet werk, dan lees ik, of schrijf ik, of snoei ik de rozen", aldus Cazeneuve. En nu, na vier jaar in de regering te hebben gezeten van de socialis tische president Hollande, is hij gepromoveerd. Cazeneuve is pre mier geworden, als opvolger van Manuel Valls die zich kandidaat heeft gesteld voor het president schap. Hollande heeft daarmee een vriend en een vertrouweling benoemd. Cazeneuve is loyaal en discreet, en heeft geen ambities meer om zelf president te worden. Het premierschap is een taak die hem is toevertrouwd. Caze- Als ik niet werk, dan lees ik, of schrijf ik, of snoei ik de rozen neuve kan wel een stootje hebben. De afgelopen jaren kreeg hij te maken met terreuraanslagen, met de noodtoestand en met de vluch telingencrisis en de afbraak van het migrantenkamp in Calais. Dagblad Le Monde noemde hem 'het Zwitserse zakmes': geef Caze neuve een probleem, en hij lost het op. Maar het hij oogst ook kri tiek. Sommige partijgenoten noe men hem spottend R2D2, van wege zijn robotachtige en gevoel loze aanpak. De afgelopen maan den waren er langdurige protesten van politiemensen. Cazeneuve zou volgens critici ook niet effectief genoeg zijn op getreden tegen de terreurdreiging. Na de aanslag in Nice, deze zomer, kwam er veel kritiek op de bevei liging op straat. „Onder zijn mi nisterschap zijn 237 Fransen ge dood door terroristen", aldus Marion Maréchal-Le Pen (Front National). DEN HAAG De Tweede Kamer heeft de nieuwe mestwet van staatssecretaris Martijn van Dam (Landbouw) gisteren op meerdere punten aangepast. De Kamer hoopt zo de gevolgen voor melkveehou ders te verzachten. Van Dam kan leven met de 'gebalanceerde' wijzi gingen en is tevreden dat de wet is aangenomen. De staatssecretaris stelde het zo geheten fosfaatrechtenstelsel voor om het sinds vorig jaar snel toege nomen mestoverschot terug te dringen. Van Dam wilde het stelsel eigenlijk volgend jaar al invoeren, maar wist het niet tijdig langs de Europese Commissie te loodsen. Het wordt nu 2018. Door de vertraging dreigde de EU in te grijpen. De onzekerheid leidde tot problemen bij boerenbe drijven: banken zouden leningen en investeringen staken, in af wachting van de nieuwe regels. Boeren moeten de mestuitstoot flink verminderen, vooral door te snijden in de veestapel. Aanvanke lijk zou dat in de wet in gelijke mate voor iedere boer gelden. De belang rijkste aanpassing is dat boeren die hun mest kwijt kunnen op hun ei gen grond niet hoeven te snijden in hun veestapel. De SP wist nog te re gelen dat de knip tussen deze zoge heten grondgebonden boeren en de overige melkveehouders wat minder hard wordt. Verder bereik ten het CDA en de Christenunie dat boeren die mest kunnen uitrij den op grond van buurboeren ook worden gespaard. De christende mocraten kregen ook steun voor een milde omgang met knelgeval- len, zoals boeren in overgang naar een biologisch bedrijf. KINDERSPREEKUUR woensdag 7 december 2016 'De mensen willen een tegengeluid laten horen' Cyril Rosman Amsterdam Wie? Martien Bogman (78), vrijwilliger sinds 2001. Wat? Juridisch begeleider, twee dagen per week bij aan meldcentrum Ter Apel en twee dagen bij azc Delfzijl. „Ik help mensen die net zijn aan gekomen bij hun voorberei ding op het gesprek met de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND). Wat is belangrijk om te vertellen en wat niet?" Waarom? „Ik was klaar met werken, maar wilde nog iets doen. En vanuit mijn protes tantse geloofsovertuiging vind ik: als je mensen kunt helpen, moet je dat doen." Dankbaar werk? „Sommige asielzoekers bedanken me voor wat ik heb gedaan. An deren niet. Er zitten goeden en kwaden tussen. Net zoals onder Nederlanders. Soms klagen mensen tegen me over asielzoekers, dan probeer ik te vertellen dat ik er zat te genkom die een verrijking voor onze maatschappij zijn." Wie? Martine Kingma (53) uit Zeewolde, vrijwilliger sinds maart. Wat? Houdt 'kinderspreekuur' Time4You op azc Zeewolde, is ook juridisch begeleider. „We wilden een plek op het azc waar kinderen tussen de 8 en 18 hun verhalen kwijt kunnen. We zijn gestart in juli, de ene keer komen er twaalf kinderen langs, de andere keer drie." Waarom? „De beelden van de vluchtelingencrisis deden me wat. Toen ik hoorde dat er een azc in Zeewolde zou komen, heb ik me bij Vluchte lingenwerk gemeld. Omgaan met andere culturen past bij mij." Weerstand in de maatschap pij? „Sommige mensen sche ren alle asielzoekers over één kam. Zoals in de verhalen over de overlast van Noord-Afri kaanse asielzoekers. Ik merk daar niets van en ik vind dat de goeden niet mogen lijden onder de kwaden." Wie? Jikke van der Valk (35) uit Broek in Waterland, vrijwil liger sinds maart. Wat? Maatschappelijk bege leider. „Ik begeleid een Eri- treese man van 29, die vanuit het azc naar Edam is ver huisd. Ik help onder meer met papierwerk. Gas, elektra, toe slagen. Dat is soms zo inge wikkeld, daar komt iemand die net Nederlands kan lezen niet alleen uit." Waarom? „Ik heb werk en een gezin, ik kon niet zomaar naar Griekenland om daar te gaan helpen. Maar ik wilde wel iets doen. Dit werk kost best wat tijd, maar het is mooi om te doen." Lukt het ook? „Deze man wil zelf heel graag, dat is fijn. Ik heb hem aan een baantje in Amsterdam kunnen helpen. Soms heeft hij een moeilijke periode, als het niet goed gaat met zijn familie in Eritrea. Ik merk inmiddels dat dat ook wat met mij doet." Een troubleshooter die graag rozen snoeit. Frankrijk heeft een nieuwe premier. Manuel Valls stapte op, omdat hij mee wil doen aan de presidentsver kiezingen. Zijn opvolger: minis ter Bernard Cazeneuve. Frank Renout Parijs —Bernard Cazeneuve

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10