'Regelvrije' proef Sluis levert niet veel op Jeugdsoos Sint Jansteen kan mogelijk verder dankzij nieuwe vrijwilligers Grote saamhorigheid in periode van herbouw godshuis Hoek 7 Een geblakerde doopvont en een door brand aangevreten Bijbel. Meer herinnert niet aan de brand die de kerk in Hoek op 1 januari 2015 in de as legde. Verder is alles nieuwen multifunctioneel. zv Vrijdag wordt de protestantse kerk in Hoek opnieuw geopend. Zondag wordt weer voor het eerst gekerkt. Alhoewel, ker kenraadvoorzitter Henk Siersema vertrouwt toe dat er stiekem al een dienst geweest is. „Zondag hebben we proefgedraaid. Het di gitale orgel moest uitgetest wor den en daarvoor moesten er men sen in de kerk zitten. De akoestiek was goed hoor." Siersema geeft een rondleiding door de kerk. Voor in de kerk hangt een groot scherm waarop de liedteksten geprojec teerd kunnen worden. Niemand heeft nog een excuus om niet mee te zingen. Achter in de kerk is een plek waar een technicus alle nieuwe multimediale toeters en bellen kan bedienen. Energierekening Zonnepanelen op het dak, dubbel glas, vloerverwarming. De protes tantse kerk zal een veel lagere energierekening krijgen. „Nee", corrigeert Siersema. „Dit gebouw is energieneutraal. Onze energie rekening is nul." Ook aan onder houd is de gemeente minder geld kwijt. Er werd gekozen voor on derhoudsarme materialen. Waar houten banken stonden, staan nu losse stoelen. Er staan er zo'n tweehonderd opgesteld. Mocht de aanloop groter zijn, dan kan de glazen wand weggescho ven worden en kan de ontvangst ruimte bij de kerk worden getrok ken. Als het niet nodig is, kunnen de gemeenteleden in die ruimte kof fie drinken of een samenzijn orga niseren. Twee jaar lang werkte Hoek aan een nieuwe protestantse kerk. Al een maand na de brand zat het be stuur bijeen om te praten wat de wensen voor de nieuwe kerk moesten zijn. Scriba Siersema schat de totale herbouwkosten op zo'n twee miljoen euro. Hoek zelf bracht ruim 110.000 euro bij el kaar. Er werden wafels verkocht, ba sisschoolkinderen liepen een sponsortocht, de opbrengst van bloemschikcursussen, benefiet concerten en kledingbeurzen ging naar de kerk. De Protestantse Vrouwenver eniging bracht geld bijeen voor nieuwe gebrandschilderde ramen, het geld dat de trimloop opbracht ging naar de kerk, een korenavond, een erffair... Een tijd lang leek het alsof er niets in Hoek werd georga niseerd of het was wel ten bate van de nieuwe kerk. „Een hoge vorm van saamhorig heid", vat Siersema die tijd samen. Ook mensen die we hier nooit zien, lieten zich gelden „Het was een project waarin alle mensen zich mengden, niet alleen mensen die elke week hier in de kerk zitten. Ook mensen die we hier nooit zien, lieten zich gelden. 'Het gaat iedereen in Hoek aan' hoorden we dan. 'De kerk is van ons allemaal'." Vrijdag, bijna twee jaar na de brand, wordt de kerk om 14.00 uur weer feestelijk geopend. Een dag later is het tussen 10.00 en 16.00 uur open huis in het nieuwe kerk gebouw. De eerste echte eredienst in de herbouwde kerk van is zondag om 14.30 uur. De ondernemers in Sluis hebben niet veel gehad aan de proef waarbij regels worden teruggedrongen om zo meer ontwikkelingen mogelijk te maken. De positieve reden: in Sluis kan en gebeurt al heel veel. Dat concludeert Sancho Jansen, voorzitter van de Middenstands Vereniging Sluis. De ondernemers en gemeente deden de afgelopen twee jaar samen mee aan de pilot, waaraan in totaal twaalf Neder landse binnensteden deelnamen. „De andere deelnemers probeerden vooral leegstand aan te pakken, of meer samen te werken met elkaar en het gemeentebestuur. Dat heeft in die steden best aardige resultaten opgeleverd. Maar wij hebben nau welijks leegstand, doen als onderne mers al veel samen en hebben struc tureel overleg met de gemeente." Jansen had liever gezien dat proce dures voor het aanvragen van ver gunningen simpeler en sneller wa ren geworden. „Maar daar ging deze pilot uiteindelijk niet over." Jansen noemt de brainstormsessies die tij dens de proef plaatsvonden, het suc cesvolste onderdeel. „Af en toe bij elkaar zitten en een poosje samen nadenken, dat levert nog altijd het meeste op." De soos in gemeenschapscentrum De Warande is al dertig jaar een begrip voor kinderen van 10 tot 14 jaar in Sint Jansteen en omlig gende kernen. De soos ligt echter op z'n gat sinds een gedeelte van de vrijwilligers is gestopt. „Een klein groepje kinde ren was erg brutaal en respectloos tegen de vrijwilligers, en maakte ook ruzie. De ouders zijn er op aangesproken, maar daar viel niet mee te praten", zegt Rose Man- dungu, sinds september jongeren werkster in Hulst. Drie vrijwilligers besloten daarop te stoppen. Aangezien zes of zeven toezichthouders per avond nodig zijn, werd tijdelijk met de soos gestopt. Mandungu heeft goede hoop dat de soos in ja nuari weer kan doorgaan. Vier nieuwe vrijwilligers hebben zich gemeld. Bovendien hebben twee mensen laten weten tot maart het nieuwe personeel te willen inwer ken, één blijft tot de zomervakan tie. Mandungu springt zelf ook bij. Ook zijn er maatregelen getrof fen om gedoe met jonge raddraai ers te voorkomen. „Kinderen moeten vanaf januari hun identi teitskaart laten zien. Als er dan weer iets gebeurt, weten we wie het geweest zijn. Een agent zal van 21.00 tot 22.00 uur aanwezig zijn." Om extra vrijwilligers te werven houden Hulst voor Elkaar en De Warande donderdagmiddag 29 december een kerstinstuif. Kinde ren en hun ouders kunnen een feestje komen vieren. Mandungu: „Wie weet wil zo'n ouder dan vrij williger worden." dinsdag 6 december 2016 Eerste eredienst sinds brand kerk Guido van der Heijden Hoek - Henk Siersema, voorzitter kerkenraad Martijn de Koning Sluis De kans is groot dat de jeugd soos in Sint Jansteen in januari een doorstart maakt. Kinderen moeten hun identiteitskaart laten zien en een politieagent zal toezicht houden. Bob Maes Sint Jansteen Kerkenraadvoorzitter Henk Siersema: „Zondag hebben we al proefgedraaid. De akoestiek was goed." foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82