PVV welkom in Zeeuwse raden Enquête over klachten en wensen Tivoliweg Die bestaat niet 'Spruitjes drie keer afkoken' SchipPer 2 Stamppot, bruine en witte bonen, stoofvlees, ertwensoep met varkenspoten. Zeeuwen kopen weer meer winterkost. WINTERKOST ZEEUW EET STEEDS Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl madvi De Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders neemt vast een aanloopje naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2018. Op dat niveau is Wilders nu alleen vertegenwoordigd in Al- mere en Den Haag. Als het aan hem ligt, komen daar straks veel ste den bij, ook in Zeeland. Wilders is kennelijk niet bang meer om de controle over zijn politieke beweging te verliezen. Of hij beseft dat de PW stevige wortels in het lokale bestuur moet hebben. Die ge dachte is te volgen. De PW is een protestbeweging tegen de islam. Wilders noemt meteen de discussie over asielzoekerscentra als voorbeeld waarin PW-raadsleden een rol zouden spelen. Peter van Dijk, voorzitter van de Zeeuwse Statenfractie, herhaalt braaf het ar gument van zijn voorman. Wilders zal zich ervan bewust zijn dat het onmogelijk is steeds alle aandacht bij de 'islamisering' te houden. Op gemeentelijk niveau is heel veel ander ongenoegen. Dat wordt nu maar met matig succes ge kanaliseerd door allerlei lokale politieke partijen. Als de PW aan de raadsverkiezingen meedoet zal Wilders veel plaatselijke proteststem men trekken. Over verschillende kwesties, doordacht en ondoor dacht. Met één gemene deler: vaak gaat het om problemen die de raad niet kan oplossen of waarvoor hooguit een bloedeloos compromis haalbaar is. Dat wordt nog een mooie uitdaging voor de PW. Net als het waarmaken van typische lokkertjes van Wilders als het verlagen van de onroerendezaakbelasting en het verbeteren van de zorg. De PW is na tien jaar nog steeds een politiek experiment. Hoe ver kun je komen met bangmakerij en stigmatisering? In politiek Den Haag behoorlijk ver, dat is voldoende gebleken. Op provinciaal niveau doet de PW redelijk mee. Het kan geen kwaad als ook in de politieke arena van de Zeeuwse gemeenten duidelijk wordt wat de PW bete kent. Wilders' beweging zal in de gemeenten heel veel ander ongenoegen aantrekken In het eerste kwartaal van volgend jaar wordt de enquête uitgezet. De bewonersgroep wil de uitkomst daarvan bespreken met de ge meente Hulst en heeft ook ideeën over herinrichting van de straat, die hard toe is aan een reconstructie. Er is sinds 1982 niets meer aan de Ti voliweg gedaan. Bewoners kunnen aangeven waar ze het meest last van hebben, zoals verkeerslawaai, onveiligheid of parkeerschade. Op de drukke toegangsweg naar het centrum van Hulst zijn al heel wat autospiegels gesneuveld, het wegdek is zwaar verouderd, er wordt vaak te hard gereden en de weg is te smal. Vorige week gebeurde er nog een ongeluk. Het werk aan de straat zou voor 2019 op de rol staan, wat bewoners al laat vonden, maar nu staat de re constructie op de meerjarenraming Schuif reconstructie van Tivoliweg niet naar achteren Schuifvoor 2020. Jan Willem Bartz, woordvoerder van de Tivolibewo- ners, riep de gemeenteraad vorige week al met klem op om de recon structie niet naar achteren te schui ven. De gemeenteraad neemt eind deze maand een besluit. ALMANAK Soms is het heel moeilijk om een opdracht uit te voeren. Het 7-jarige jongetje uit Kapelle had het wel gehad met sinterklaas. Hij geloofde niet meer in de goedheilligman. Tenminste zo beweerde hij. Piet, al dan niet zwart en de witgebaarde heilige die cadeautjes door de schoor steen brengen, voor hem is het echt allemaal doorgestoken kaart. En dat moest maar eens gezegd worden. Daarom stie felde hij naar zijn moeder en wierp haar voor de voeten: „Wil jij tegen sinterklaas zeggen dat hij niet bestaat? En dat ik ook niet meer in hem geloof!" Kerstmarkt gaat niet door fe 5- Harde beats in Malpertuus Volleybalmarathon NieNaVoc Zuiddorpe Winterse viering voor hele dorp Goes Dat merken ze bij Agrimarkt, de 'Zeeuwse' supermarktketen. „We hebben bij de slagersafdeling zelfs een apart meubel gemaakt voor var kensoren, -poten en -staartjes. Ja, klanten vragen er steeds vaker om. Ze gaan echt weer meer zelf koken. Bonen wellen en erwtensoep ko ken, compleet met poten en staart", zegt Wilfred van Elzakker, com mercieel directeur van Agrimarkt. Nu helpt het weer ook mee. Bij een beetje vorst snakt Nederland naar snert. Vorig jaar was het in de cember 10 tot 15 graden, ongewoon voor een wintermaand. Winterkost verkocht voor geen meter. „We ver kochten in december toen vooral zomergroente: sla, tomaten en kom kommers." De stijgende trend die Agrimarkt signaleert, geldt voor Zeeland. Lan delijk loopt de verkoop van traditi onele winterkost in supermarkten al jaren terug. Spruiten schoonma ken, rode kool bereiden of vlees sud deren, het duurt de gemiddelde Ne derlander te lang. Van Elzakker: „Maar wij zien juist een toename, met als klapstuk de stijgende vraag naar varkensoren en -poten. We verkopen ook meer rauwe bonen, rookworst en suddervlees voor de hachee. Niet alleen aan oude, ook aan jonge mensen. Wat ook mee speelt, is dat ons vlees van een leve rancier uit Oud-Gastel goed is afge- mest. Dat gaart sneller. Klanten waarderen dat." Aan de vitaminenrijke winterkost hangt geen spruitjeslucht, stelt cu linair journalist Margot Verhaagen. „Ik bespeur dat steeds meer mensen hun voedsel weer traditioneel be reiden, met producten die ze lokaal - vaak bij de boer - kopen. Ze maken zelf aardappelpuree, erwtensoep en bruine bonen. 'Voedsel van toen' is een trend. Ik denk dat dat te maken heeft met twee dingen: nostalgie en identiteit. Mensen zijn onzeker over hun toekomst. Ouderwetse geuren en smaken bieden houvast. Zoiets van: 'oh ja, die goede, oude tijd!" Ferdinand Galle uit Bergen op Zoom eet praktisch alle winter groenten. „Boerenkool, groene kool, winterpenen, spruitjes, noem maar op. Toen ik nog klein was lustte ik geen spruitjes, maar nu vind ik ze lekker. We koken ze altijd zo dat ze nog een beetje hard zijn. En vergeet niet: drie keer af koken, dan zijn ze perfect. Probeer het maar eens. Naast stamppotten maken we ook hachee. Stamppot ten eten we graag, wanneer het zo uitkomt. Bij de stamppotten doen we altijd een worstje bij en jus. Heerlijk. Mijn zoon en doch ter aten vroeger thuis ook graag winter groenten. Of ze dat nog steeds doen? Dat weet ik niet hoor. De groenten koop ik dan bij de super markt. Daar ligt alles bij de hand, dat is wel zo handig." Afschaffing van pensioen in eigen beheer, weet u wat u te wachten staat? dinsdag 6 december 2016 ii De Hulster Tivoliweg verkeert in deplorabele staat. Een groep bewoners houdt daarom een en quête om klachten en wensen van bewoners te verzamelen. Sophie Stockman Hulst -Jan Willem Bartz, woordvoerder bewoners Tip? redactie@pzc.nl AXEL De kerst- en brocante- markt, die komende za terdag in sporthal Het Sportuus aan Oud-Oos- tende in Axel zou worden gehouden, gaat niet door. Dat komt door familie omstandigheden van de organisatoren. De eerstvolgende bro- cantemarkt op die locatie vindt nu plaats op zater dag 21 januari. CLINGE Hard2Beat Events houdt zaterdag het harddance- feest Remixed in Malper tuus in Clinge. Onder an dere Puinhoop Kollektiv en Oorgasme kruipen achter de draaitafel. Ook is er ruimte voor opko mende talenten als Niels Cerpentier (Clinge), Koe wachtenaar Dennis Goense, Wesley Singh uit Hulst en Thierry de Let ter en Mickey Verbist (foto) uit Sint Jansteen. Tickets kosten 10 euro en zijn te koop op hard2beat.nl. NIEUW-NAMEN Volleybalclub NieNaVoc uit Nieuw-Namen gaat zaterdag twaalf uur lang volleyballen om geld op te halen voor kinderkan kerfonds KIKA. De gesponsorde mara thon begint om acht uur 's ochtends in gemeen schapshuis De Kauter in Nieuw-Namen. Naast de doorlopende volleybal wedstrijden worden ook soep, gebak en broodjes verkocht voor het goede doel. Zuiddorpe verandert morgen, woensdag, in een winterdorp. Inwo ners zijn vanaf 19.15 uur welkom in dorpshuis 't Kaaike, waar warme cholocademelk, specu laas en een winters pre sentje klaar staan. Ro nald Möring van toneel club Siesa brengt ook nog een spannend win ters verhaal. We verkopen Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink SI Angelique Gijsen, Pensioenadviseur Ga voor meer informatie naar www.schippergroep.nl/pensioen/eigenbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80