Onderzoek naar jeugdinstellingen na misbruik Meer kinderen met oudere papa 7 Een oude vader, gaat dat wel goed? Verslaggever Ton Voermans werd voor het eerst vader toen hij 32 jaar was en nu hij 52 jaar is weer. 'Goh, je zult wel een baby met rimpels krijgen.' ij krijst, weegt 4.195 gram en een half uurtje later hapt hij al naar het zoet van zijn moeder. Dat schietgebedje tij dens de bevalling heeft geholpen. Abel is een stevige kerngezonde baby. Mijn zoontje is nu bijna 100 da gen oud. En ik ben 52 jaar. Som mige mannen mijmeren dan al over hun pensioen. Ontelbaar vaak heb ik de sommetjes gemaakt om mezelf te overtuigen dat het nog best kan. Als ik 70 ben, dan is hij nog maar 18. Als ik 90 ben, dan is Abel al 38 jaar! „Als ie dan nóg niet zelfstandig is", grap ik tegen vrienden. Die som metjes over mijn en zijn levens- maakte ik al voordat mijn vriendin zwanger was. Zijn jonge leven maakt doodgaan onverantwoord. Gelukkig rekenen websites me voor dat de kans dat ik de ko mende vijfjaar overlijd even groot is als die van een 40-jarige. Dat is niet het enige dat ik googel. De kans op een autistische stoornis is bij baby's van oude vaders iets ho ger dan ridicuul klein. Ach, wie gelooft die onzin? Mijn eigen vader is 87 jaar oud en onverwoestbaar. Als ik zo oud word als hij, is Abel al 35 jaar. Kin deren van oudere vaders leven zelf ook langer, blijkt uit onderzoek. Toch mooi meegenomen. Abel maakt vast een mooi feestje van de eeuwwisseling in 2099. Ik ben niet alleen. Ik ken vier mannen die ouder dan 50 waren toen ze vader werden; de een wat grijzer en krommer dan de ander, maar ze redden het best en hun kinderen ook. In september 1996 werd ik voor het eerst vader. De spanning voel ik nog. Ik was 32 jaar en kreeg een prachtig meisje in mijn armen. Ik kon alleen maar verliefd staren naar het mooi- ste wezentje Vader vaker 40-plus 250 200 50 0 1996 2015 dat ik ooit zag. Dat was wekenlang ook het enige dat ik goed kon. Een dag na haar geboorte verschoonde ik mijn dochtertje met trillende handen voor de eerste keer. „Niet te strak", zei de kraamhulp. Zweetdruppels groeiden in mijn wenkbrauwen. Panische gedach ten: „Als ik nu die navelklem aan raak, dan loopt ze leeg. Dan is het voorbij. Kan ik dit beentje zomaar buigen, breekt dat niet af?" Nog al tijd weet ik hoe de opluchting voelde toen de luier eenmaal goed was gemonteerd. Abel verschoonde ik nu de eer ste keer achteloos. Na een halve dag was kraamhulp Corry overbo dig. Ze wist niets meer van baby's dan ik. En Abels moeder Noortje is een natuurtalent. Exit Corry. In de stad loop ik achter de wan delwagen. Een andere - veel jon gere - vader komt me tegemoet. Hij duwt met één hand en loopt naast de kinderwagen. Wat doen zijn wallen me goed. Het is de prijs die hij betaalt voor zijn jeugdige onervaren heid. Ik zie jonge va- til JAARGEMIDDELD ders die altijd werken, drie avon den naar de sportschool willen en zelfs de nachtjes doorzakken niet opgeven. Jongens die vergeten van hun baby te genieten. Abel ligt met zijn speeksel bel len te blazen. „Aah, ie, oooh, ruuu, eeh", in één keer komen alle klin kers uit zijn mond. We schieten allebei in de lach. De rust die je als ouders hebt, daar ben ik van overtuigd, gaat over op je baby. En dan helpt het dat je geen opgefokte dertiger meer bent. Abel slaapt gewoon 's nachts, hij heeft geen krampjes of vervelende uitslag. „Ton, waarom heb jij als kersverse vader geen wallen?" vroeg een collega. 32 of 52 jaar, het maakt voor mij niets uit. Veel mensen vinden het oudere vaderschap maar niks. Je merkt het aan het terloopse en be slist niet grappig bedoelde com mentaar. 'Goh, je zult wel een baby met rimpels krijgen.' 'Voet ballen met de rollator, wat leuk.' Meestal van andere ouders die zelf tien keer op een nacht wakker worden gemaakt door hun lastige kinderen waar ze niet genoeg tijd voor hebben. Je wordt er immuun voor. Clint Eastwood zei het al: 'Opinions are like assholes, every body has one.' De 51-jarige Paul van M. was in 2000 al veroordeeld voor seksueel misbruik van zijn 14-jarige nichtje. Toch runde hij samen met zijn 17 jaar jongere partner Anneke K. in het Gelderse Huissen een stichting die uit huis geplaatste kinderen een 'veilige en geborgen woonomge ving in een gezinshuis' bood. De ministeries van Veiligheid en Justitie en Volksgezondheid, Wel zijn en Sport voeren het onderzoek uit. Bronnen rond het onderzoek bevestigen dat Pactum veel te traag optrad toen Van M. geen verklaring omtrent het gedrag overlegde. Het zou zeven maanden hebben ge duurd voordat Pactum erachter kwam dat het die verklaring über haupt niet kon afgeven omdat hij al meermaals veroordeeld was. In 2009 constateerde de Inspectie Jeugdzorg al dat de plaatsing van pleegkinderen door onder andere Pactum niet goed ging, omdat kin deren vaak 'geruime tijd' in gezin nen verbleven 'zonder dat de ge schiktheid en veiligheid adequaat was ingeschat door de pleegzor- gaanbieder'. Pactum is actiefin Gelderland en Overijssel. Miriam van de Geer van Jeugdbe scherming Gelderland bevestigt dat er onderzoek gaande is naar 'zowel Pactum als de Jeugdbescherming Gelderland'. „Wij zijn gevraagd om een tijdlijn te overleggen", aldus de woordvoerder van de instantie die verantwoordelijk is voor het toe zicht op die jeugdinstelling. Pactum verklaarde dat de scree ning van pleeggezinnen 'normaal gesproken dertien weken in beslag neemt'. In stukken van de recht bank staat dat het misbruik van zijn oudste pleegdochter in 2011 veel langer zou hebben geduurd. Hij zou haar tussen januari en 22 oktober 2011 seksueel hebben misbruikt. Daarvoor hebben de rechtbank en het Hof hem veroordeeld tot 18 maanden cel. Alleen omdat hij in cassatie is gegaan en de zaak nog moet voorkomen, gaat hij voorals nog vrijuit. In de tussentijd is Van M. naar Duitsland verhuisd en staat hij daar voor de rechter omdat hij als direc teur van een asielzoekerscentrum een 22-jarig Syrisch meisje zou heb ben misbruikt. Hij zou daar een Duitse verklaring omtrent het ge drag hebben overlegd, wat vraagte kens oproept over de uitwisseling van gegevens tussen Nederland en Duitsland. Minister Ard van de Steur van Veiligheid en Justitie laat bij monde van zijn woordvoerder weten dat hij de Tweede Kamer voor het eind van het jaar infor meert 'over de feitelijke gang van zaken rondom het incident'. dinsdag 6 december 2016 Ga jij voetballen met de rollator? ouder. Twintig jaar gele den gold dat nog voor 10 procent. Een klein deel van die vaders is boven de vijftig. Vorig jaar hadden 2.500 baby's een vader van 50 jaar of ouder. De gemiddelde vader is in middels ruim 34 jaar. Bij hun eerste kind zijn ze 32,5 jaar, drie jaar ouder dan vrouwen die voor het eerst moeder worden. Mannen gaan langer door met kinderen maken. Hoe dat komt weet het CBS niet. De data zijn afkom stig uit de gegevens van de gemeenten, er is niet gevraagd naar oorzaken. Steeds meer kinderen worden geboren met een oudere vader. Een op de zes baby's heeft inmiddels een papa van 40-plus. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. In 2015 zijn 170.500 baby's geboren. De vader van 16 procent van deze kinderen was 40 jaar of Ton Voermans Rotterdam Totaal 10% 16% Aantal geboren kinderen totaal, afgezet tegen het aantal kinde ren van vaders van veertig jaar of ouder (x 1.000). 150 100 ©0612161 RVI BRON:CBS Ton Voermans en Abel. FOTO SHODY CAREMAN Er komt een onderzoek naar jeugdinstelling Pactum en de Jeugdbescherming Gelderland. Dat gebeurt nadat het AD en De Gelderlander onthulden dat een reeds veroordeelde pedofiel in 2011 minstens drie pleegkinde ren kreeg. Marcia Nieuwenhuis Eric van der Vegt Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7