leukere speeltuin 6 Pleidooi voor Betere kwaliteit van leven dankzij bloedverdunners -3l Bravis Ifl In Heinkenszand is een versmarkt geopend. In het voormalige pand van de dierenarts worden nu brood, gebak, bijzondere kazen, vlees, noten en vis verkocht. „Ik had dit idee al heel lang", zegt Steef Houweling. Toch duurde het nog een tijd voor de eigenaar van bakkerij 't Zand de stap nam om een winkel te starten in Heinkens zand. „Hier in het dorp werd ons brood al verkocht naast Novi. Dan ga je niet nog een zaak beginnen." Maar toen de eigenaar van Novi be sloot zich alleen op de huishoude lijke artikelen te richten was de tijd rijp om te starten. Het pand aan de Stenevate is in grijpend verbouwd. Alle muren en het plafond zijn eruit gesloopt en de verfkwast deed de rest. Houwe ling werkt zoveel mogelijk met Zeeuwse producten en leveranciers uit de buurt, maar helemaal is dat niet gelukt. „Een Parmaham komt nu eenmaal niet uit Zeeland." Maar regionale leveranciers zijn er wel. Vis en schelpdieren haalt Hou weling van Neeltje Jans. De kaas komt van een leverancier uit 's- Gravenpolder en het vlees is vooral van koeien uit Heinkenszand en varkens uit Borssele. Allemaal ge slacht en verwerkt in Sint-Anna- land. „De slager gaat zelf naar de boerderij om de dieren uit te zoe ken", vertelt Houweling. „We wonen in een streek met mooie producten." De hoofdmoot van de winkel blijft brood en ban ket uit de eigen bakkerij. Daar is veel plek voor ingeruimd. De jeugd van Scherpenisse ver dient een véél leukere speeltuin dan die paar oude toestellen die nu in het dorp staan. Dat vindt Martha van Dommele. Ze wil dat veranderen door een speeltuin vereniging op te richten. Haar streven past helemaal in het beleid van de gemeente Tho- len. Die wil in elke plaats één gro tere speeltuin overhouden. In Sint-Annaland, Oud-Vosse- meer en Poortvliet is al een speel tuinvereniging actief. De ge meente hoopt dat Sint Philips- land, Sint-Maartensdijk, Stave- nisse en dus ook Scherpenisse volgen. „Als het hier ook lukt, krijgen we een startbedrag van de ge meente om de speeltuin aan de Scaldisstraat uit te breiden", ver telt Van Dommele. De leden van de vereniging worden verant woordelijk voor het onderhoud. Ook moeten er donateurs komen. „Ik heb zelf drie kinderen en moet het ook naast m'n werk doen. Maar de speeltuin is nu echt te klein. De leuke speeltoe stellen zijn vaak bezet door ou dere kinderen. Voor de kleintjes blijft dan niet veel over." Van Dommele, die met haar zus het initiatief heeft genomen, wil een groep van acht vrijwilligers sa menstellen voor de vereniging. Wie mee wil doen, kan mailen naar m.vandommele@online.nl IN DE REGIO Concerten in De Burcht en De Ark Festival of Nine Lessons and Carols Inloopochtend Trefpunt MIJN DORP, MIJN STAD www.bravisziekenhuis.nl Samen word je beter dinsdag 6 december 2016 Versmarkt met spullen van 'om de hoek' Melita Lanting Heikenszand Jacolien en Steef Houweling in de verswinkel, foto johan van der heijden Joeri Wisse Scherpenisse KWADENDAMME De muziekvereni gingen 'Con Affez- zione' en 'Con Amore' houden zon dag samen een kerstconcert in 'De Burcht' in Kwaden- damme. Het concert begint om 12.00 uur. De muziekverenigingen houden ook nog een kerstconcert op 18 december in het kerkgebouw van de protestante ge meente 'De Ark' in Hoedekenskerke. Dat concert begint om 15.00 uur. De toegang voor beide concerten is gratis. GOES Het Calvijn College houdt woensdag 14 december voor de tweede keer het 'Festival of Nine Lessons and Ca rols' in de Grote Kerk in Goes. Er worden bijbelge deeltes gelezen in het kader van ad vent en de ge boorte van Jezus. Daarnaast worden er liederen gezon gen rondom het zelfde thema. De avond, die in het Engels is, begint om 19.30 uur en de entree kosten be dragen 2 euro. BIEZELINGE Voor de laatste keer dit jaar wordt er donderdag een inloopochtend ge houden in het Tref punt in Biezelinge. Van 10.00-11.30 uur zijn bezoekers wel kom. INKIJKJE IN HET JODENDOM THOLEN Bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap Tholen houdt Philip Soesan morgen een lezing over het Jodendom. Als Joodse baby was Soesan in de oorlogsjaren onderge bracht in Valkenburg. Zijn ouders werden in Auschwitz ver moord. Twintig jaar geleden zag hij zijn ouders voor het eerst op een foto. Lange tijd speelde de Joodse identiteit geen rol in zijn leven, tot een achternichtje hem overhaalde mee te gaan naar de sjoel in Breda. Inmiddels is Soesan daar voorzitter. Aanvang lezing 10.00 uur, Toegang vrij. GOES Stadskantoor, 09.00-17.00 uur - Tentoonstelling Josje Verton; Wijk centrum De Spinne, 09.30-11.30 uur- Spreekuur Maat schappelijk werk; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, 13.30-15.30 uur - Open atelier schil dersgroep; Erasmu- spark, vanaf 14.00 uur - Activiteiten voor senioren, waaronder schilde ren, biljarten en in ternetcafé 'S-GRAVENPOLDER Ons Dorpsleven, 20.00-22.00 uur- Inloopavond Com puterclub HCC, waarbij antwoord wordt gegeven op computervragen HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur - 50-plus Bingo HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur - Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin, de trai ning bestaat uit ba lans, souplesse en coördinatie KAPELLE C.D. Vereekestraat, 08.00-12.00 uur- Weekmarkt KRUININGEN Markt, 13.00-17.00 uur - Weekmarkt; Ons Dorpshuis, Berghoekstraat 3, 14.00-16.30 uur- 'Kom uit je huis mid dag', activiteiten middag voor senio ren RILLAND Restaurant 'De Nieuwe Vliedberg', 09.30-11.30 uur- Digitaal Café; Luc- tor et Emergo, 13.45-16.30 uur - Koersbal SINT-MAARTENS DIJK Loods3, Sportlaan 3,13.30-16.00 uur - Kerstmarkt van Leger des Heils WAARDE Dorpshuis, 10.00 uur - Wandelen in groepsverband WEMELDINGE De Wemel, 20.00 uur - Bingo YERSEKE Oosterscheldemu- seum, 09.30-16.00 uur - Expositie schilderijen Ine de Vries en keramiek van Rita Degen Medisch Specialist Column december2016 Ons lichaam maakt bloed prop jes aan zodra er een bloedvat beschadigd raakt. Soms blijft een bloedpropje vastzitten aan de vaatwand en ontstaat er een verstopping. We noemen dat trombose. Mijn moeder was slechts 53 jaar toen zij overleed aan een bloed prop in haar longen, een longembolie. Mede daardoor wilde ik weten waar trombose vandaan komt en hoe het voorkomen kan worden. Trombose kan ontstaan als het bloed te traag stroomt, bijvoorbeeld na langdurig zitten of een operatie, maar ook als het bloedvat vernauwd raakt of als het bloed te veel stolt. Met bloedverdunners wordt de stolling verminderd. Daar zitten wel grenzen aan. We willen geen ernstige bloedingen als een bloedvat kapot gaat. Mensen die gevoelig zijn voor trombose moeten soms levens lang aan de bloedverdunners en worden continu gemonitord. Als trombosearts begeleid ik dat traject. De trombosedienst van het Bravis ziekenhuis controleert het bloed van circa 4000 mensen. We prikten ze altijd in de arm, maar gaan nu steeds meer over op de vingerprik. Dat kunnen de mensen ook thuis zelf doen. Aan de hand van de waarde kunnen we bere kenen hoeveel tabletten iemand nodig heeft. Met deze werkwijze nemen we een hoop onzekerheid weg en hebben de mensen een langer en goed leven. Edward Bletterman Trombosearts ziekenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70