PVV welkom in Zeeuwse raden Vernieuwde kerk Hoek is klaar voor eredienst Die bestaat niet 'Spruitjes drie keer afkoken' SchipPer 2 Stamppot, bruine en witte bonen, stoofvlees, ertwensoep met varkenspoten. Zeeuwen kopen weer meer winterkost. WINTERKOST ZEEUW EET STEEDS Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl De Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders neemt vast een aanloopje naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2018. Op dat niveau is Wilders nu alleen vertegenwoordigd in Al- mere en Den Haag. Als het aan hem ligt, komen daar straks veel ste den bij, ook in Zeeland. Wilders is kennelijk niet bang meer om de controle over zijn politieke beweging te verliezen. Of hij beseft dat de PW stevige wortels in het lokale bestuur moet hebben. Die ge dachte is te volgen. De PW is een protestbeweging tegen de islam. Wilders noemt meteen de discussie over asielzoekerscentra als voorbeeld waarin PW-raadsleden een rol zouden spelen. Peter van Dijk, voorzitter van de Zeeuwse Statenfractie, herhaalt braaf het ar gument van zijn voorman. Wilders zal zich ervan bewust zijn dat het onmogelijk is steeds alle aandacht bij de 'islamisering' te houden. Op gemeentelijk niveau is heel veel ander ongenoegen. Dat wordt nu maar met matig succes ge kanaliseerd door allerlei lokale politieke partijen. Als de PW aan de raadsverkiezingen meedoet zal Wilders veel plaatselijke proteststem men trekken. Over verschillende kwesties, doordacht en ondoor dacht. Met één gemene deler: vaak gaat het om problemen die de raad niet kan oplossen of waarvoor hooguit een bloedeloos compromis haalbaar is. Dat wordt nog een mooie uitdaging voor de PW. Net als het waarmaken van typische lokkertjes van Wilders als het verlagen van de onroerendezaakbelasting en het verbeteren van de zorg. De PW is na tien jaar nog steeds een politiek experiment. Hoe ver kun je komen met bangmakerij en stigmatisering? In politiek Den Haag behoorlijk ver, dat is voldoende gebleken. Op provinciaal niveau doet de PW redelijk mee. Het kan geen kwaad als ook in de politieke arena van de Zeeuwse gemeenten duidelijk wordt wat de PW bete kent. Wilders' beweging zal in de gemeenten heel veel ander ongenoegen aantrekken Vrijdag gaat de protestantse kerk in Hoek opnieuw open. Zondag wordt weer voor het eerst gekerkt. Alhoewel, kerkenraadvoorzitter Henk Siersema vertrouwt toe dat er stiekem al een dienst is geweest. „Zondag hebben we proefge draaid. Het digitale orgel moest uitgetest worden en daarvoor moesten mensen in de kerk zitten. De akoestiek was goed hoor." Twee jaar lang werkte Hoek aan een nieuwe protestantse kerk. Al een maand na de brand zat het be stuur bijeen om te praten wat de wensen voor de nieuwe kerk moesten zijn. Siersema schat de totale herbouwkosten op zo'n twee miljoen euro. Hoek zelf bracht ruim 110.000 euro bij el kaar. Siersema. „Het was een pro ject waarin alle mensen zich Het was een project waarin alle mensen zich mengden mengden, niet alleen mensen die elke week in de kerk zitten." Vrij dag wordt de kerk om 14.00 uur weer feestelijk geopend. Een dag later is het tussen 10.00 en 16.00 uur open huis. De eerste echte eredienst is zondag om 14.30 uur. ALMANAK Soms is het heel moeilijk om een opdracht uit te voeren. Het 7-jarige jongetje uit Kapelle had het wel gehad met sinterklaas. Hij geloofde niet meer in de goedheilligman. Tenminste zo beweerde hij. Piet, al dan niet zwart en de witgebaarde heilige die cadeautjes door de schoor steen brengen, voor hem is het echt allemaal doorgestoken kaart. En dat moest maar eens gezegd worden. Daarom stie felde hij naar zijn moeder en wierp haar voor de voeten: „Wil jij tegen sinterklaas zeggen dat hij niet bestaat? En dat ik ook niet meer in hem geloof!" Bezinning in december Flamingo's in Grevelingenmeer Workshops kersttaart maken MIDDELBURG Kaartjes voor wensboom Dat merken ze bij Agrimarkt, de 'Zeeuwse' supermarktketen. „We hebben bij de slagersafdeling zelfs een apart meubel gemaakt voor var kensoren, -poten en -staartjes. Ja, klanten vragen er steeds vaker om. Ze gaan echt weer meer zelf koken. Bonen wellen en erwtensoep ko ken, compleet met poten en staart", zegt Wilfred van Elzakker, com mercieel directeur van Agrimarkt. Nu helpt het weer ook mee. Bij een beetje vorst snakt Nederland naar snert. Vorig jaar was het in de cember 10 tot 15 graden, ongewoon voor een wintermaand. Winterkost verkocht voor geen meter. „We ver kochten in december toen vooral zomergroente: sla, tomaten en kom kommers." De stijgende trend die Agrimarkt signaleert, geldt voor Zeeland. Lan delijk loopt de verkoop van traditi onele winterkost in supermarkten al jaren terug. Spruiten schoonma ken, rode kool bereiden of vlees sud deren, het duurt de gemiddelde Ne derlander te lang. Van Elzakker: „Maar wij zien juist een toename, met als klapstuk de stijgende vraag naar varkensoren en -poten. We verkopen ook meer rauwe bonen, rookworst en suddervlees voor de hachee. Niet alleen aan oude, ook aan jonge mensen. Wat ook mee speelt, is dat ons vlees van een leve rancier uit Oud-Gastel goed is afge- mest. Dat gaart sneller. Klanten waarderen dat." Aan de vitaminenrijke winterkost hangt geen spruitjeslucht, stelt cu linair journalist Margot Verhaagen. „Ik bespeur dat steeds meer mensen hun voedsel weer traditioneel be reiden, met producten die ze lokaal - vaak bij de boer - kopen. Ze maken zelf aardappelpuree, erwtensoep en bruine bonen. 'Voedsel van toen' is een trend. Ik denk dat dat te maken heeft met twee dingen: nostalgie en identiteit. Mensen zijn onzeker over hun toekomst. Ouderwetse geuren en smaken bieden houvast. Zoiets van: 'oh ja, die goede, oude tijd!" Ferdinand Galle uit Bergen op Zoom eet praktisch alle winter groenten. „Boerenkool, groene kool, winterpenen, spruitjes, noem maar op. Toen ik nog klein was lustte ik geen spruitjes, maar nu vind ik ze lekker. We koken ze altijd zo dat ze nog een beetje hard zijn. En vergeet niet: drie keer af koken, dan zijn ze perfect. Probeer het maar eens. Naast stamppotten maken we ook hachee. Stamppot ten eten we graag, wanneer het zo uitkomt. Bij de stamppotten doen we altijd een worstje bij en jus. Heerlijk. Mijn zoon en doch ter aten vroeger thuis ook graag winter groenten. Of ze dat nog steeds doen? Dat weet ik niet hoor. De groenten koop ik dan bij de super markt. Daar ligt alles bij de hand, dat is wel zo handig." dinsdag 6 december 2016 ii Een geblakerde doopvont en een door brand aangevreten Bijbel. Meer herinnert niet aan de brand die de kerk in Hoek op 1 januari 2015 in de as legde. Verder is alles nieuw en multifunctioneel. Guido van der Heijden Hoek - Henk Siersema, voorzitter kerkenraad Hoek Tip? redactie@pzc.nl DREISCHOR In 't Zonnehuus aan de Ring in Dreischor worden op woensdag 28 en don derdag 29 december be zinningsdagen gehouden. Deelnemers krijgen tij dens deze twee dagen een cursus holistische massage, maken een wandeling door het Zeeuwse landschap en nemen eventueel een duik in de Grevelingen. De bezinningsdagen zijn inclusief overnachting en eten. Oefenen wordt op medecursisten gedaan. Zie: hetzonnehuus.nl BRUINISSE Er is weer een groep fla mingo's te bewonderen in het Grevelingenmeer ter hoogte van Bruinisse. Volgens boswachter Wi- liam van der Hulle gaat het om een groep van minstens 62 vogels. De flamingo's leven nor maal gesproken in Duits land, maar daar wordt het nu te koud. De vogels trekken naar het Greve lingenmeer omdat het zoute water bijna nooit dichtvriest. ZONNEMAIRE In dorpshuis de Maire in Zonnemaire wordt op za terdag 10 december een workshop kersttaart en kerstboom maken gehou den. De workshop kerst taart is van 11.00-13.00 uur en de kosten bedra gen 17,50 euro. De kerst boom-workshop begint hierna om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. Deelname kost 15 euro. Opgeven voor de workshops kan via e-mail: dorpshuiszon@zeeland- net.nl. De wensboom van Stichting Zeeuws verlies staat vanaf vandaag weer in tuincentrum Groenrijk in Middelburg. In de me tershoge kerstboom kunnen mensen een kaartje hangen voor ie mand die ze missen met Kerstmis. Voor kinderen liggen er aparte kaart jes. We verkopen Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Goes SI Ga voor meer informatie naar www.schippergroep.nl/pensioen/eigenbeheer Afschaffing van pensioen in eigen beheer, weet u wat u te wachten staat? Angelique Gijsen, Pensioenadviseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59