'V 8 Langdurig klachten na een burn-out Zeg welgemeend sorry en verbeter een vriendschap of een werkrelatie De vermoedens beston den al. Vraag patiënten naar de ervaringen van hun burn-out en ze vertellen over langdu rige concentratiepro blemen of een aanhou dend slecht geheugen. Het zijn cognitieve klachten die ze tot vele maanden na de diag nose als een litteken met zich meedragen. Promotie „Op basis van voor gaand onderzoek wis ten we al dat deze pa tiënten minder goed scoren op sommige cognitieve functies", zegt Bart Oosterholt van de Radboud Universiteit inNijme- a- gen. Af gelopen vrijdag promo veerde hij op on derzoek waarin hij aan toont dat deze effecten veel langer aanhouden. „We zijn één van de eersten die ook de lan getermijneffecten heb ben onderzocht. Dit hebben we gedaan ruim anderhalfjaar na de diagnose, wanneer de psychologische be handeling is afgerond en ze weer werkten. Hun testresultaten ble ken dan nog altijd iets slechter dan die van ge zonde personen in de controlegroep. Wat deze resultaten in de al ledaagse praktijk bete kenen, is een volgend interessant vraagstuk." —Arnoud Kluiters Hetty Vermeer (58) uit Middelburg gaf haar baan als docent Nederlands op. Nu serveert ze op feestjes hapjes en stoofpotten uit haar mobiele keuken. i anaf het moment dat ik mijn eerste stappen in onderwijs land zette, bijna 25 jaar gele den, stond ik niet alleen maar voor de klas. Ik zat ook in de leerlingenzorg. In die laatste rol hield ik me intensief bezig met kwetsbare leerlingen, zo dat ook zij zich goed konden ontwik kelen. Daarnaast vond ik het heerlijk om creatief met de leerlingen bezig te zijn, bijvoorbeeld door samen met een collega musicals te maken en te regisseren. Kinderen betrekken bij kunst en cultuur en bewustmaken van hun talenten, ook buiten het klaslokaal, vond ik belangrijk en gaf me voldoening." Zangcoach „Toen de musicals van het toneel ver dwenen en plaats maakten voor ta lentenjachten, werd ik zangcoach. Als kind zong ik al dolgraag. Later nam ik zanglessen en ging zingen in koren met een dirigent die verstand had van zangtechniek. De kennis die ik opdeed gaf ik door aan mijn leer lingen, om hen aan te moedigen en te leren zingen zonder hun stemban den te vernielen. De vrolijke ont moetingen die dat opleverde, vorm den een mooi tegenwicht voor de toch wat droge lessen in spelling en grammatica die ik ook gaf. Ondanks het plezier dat ik beleefde aan mijn werk met en voor kinderen, zegde ik het onderwijs toch vaarwel. Het lesgeven ging me naarmate ik ouder werd steeds zwaarder vallen. Verzuring lag op de loer en daarin verzanden wilde ik echt voor geen prijs. Als fervent hobbykok knoopte ik al geregeld voor anderen mijn keuken schort voor en de vruchten van mijn kookkunsten vonden gretig aftrek. Dat inspireerde me tot het inrichten van een foodtruck. Op r april ging FeestFood op Rolletjes officieel van start. Ik bereid hapjes en stoofpotten volgens het slow cooking-principe, onder meer voor feesten met een cu linair, literair of muzikaal thema. Zo als een buurtdiner met verleidelijke hapjes en liedjes op Valentijnsdag. Of een Boekenweeklunch vergezeld van gedichten en boekpassages. Slow cooking ofwel langzaam sto ven maakt voedsel extra lekker. Het is net als met mensen: de tijd nemen voor basale behoeften maakt dat je beter in je vel zit. Ik voel dat in elk ge val wel zo. De overstap van docent De tijd nemen voor basale behoeften maakt dat je beter in je vel zit naar ondernemer is niet niks. Klan ten werven bijvoorbeeld vind ik best een uitdaging. Maar ik heb geen haast, het komt wel goed. Over één ding lig ik sowieso niet wakker: mijn inkomsten. Mijn part ner staat vierkant achter me en we accepteren allebei dat er misschien minder geld binnenkomt dan voor heen. De geestelijke vrijheid die ik ervaar, gaat boven alles. Ik heb weer lucht. Tegen iedereen die op de één of andere manier vastloopt, zou ik willen zeggen: blijf niet hangen in iets wat je geen vreugde schenkt, maar kom in actie. Doe iets met je le ven. Maak er wat van." ZES TIPS dinsdag 6 december 2016 PZ' Mensen met een burn out scoren tot min stens anderhalfjaar na de diagnose slech ter op cognitieve functies zoals werk geheugen en reactie snelheid. Dat blijkt uit onderzoek. 'Geestelijke vrijheid gaat boven alles' Paula Koster Velen vinden het moeilijk sorry te zeggen. Terwijl het werk-, vriend- schaps-, familie- en liefdesrelaties kan verbeteren. Daarom zes tips uit het nieuwe boek Sorry hoor van Harriet Lerner. INeem je verant woordelijkheid. Neem bij het aan bieden van je excuses verantwoordelijkheid voor jouw aandeel in het probleem. Zeg bijvoor beeld: 'Sorry dat ik dat toen zo deed, ik begrijp dat ik je daar pijn mee heb gedaan.' 2 Toon begrip voor emoties van de ander. Mocht die ander, wanneer jij je ver ontschuldiging aan biedt, jouw fout nog eens extra willen onder strepen, accepteer dan dat deze emotionele ontlading erbij hoort en neem geen defensieve houding aan. 3 Schaam je niet voor je fouten. Mensen maken nou eenmaal fouten. En sorry zeggen is eerder een teken van kracht dan een teken datje niet perfect zou zijn. Durf je daarom kwets baar op te stellen in re laties. 4 Bewaar 'sorry' voor belangrijke zaken. Zeg niet te gauw sorry. Mensen die dagelijks hun excuses aanbieden doen dit vaak uit eigenbelang, in een poging die ander gun stig te stemmen. Spaar je verontschuldigingen liever voor belangrijkere zaken. 5 Eigen gevoel komt later. Be waar je eigen ge voelens (zoals over het eventuele aandeel van de ander) voor een vol gend gesprek, niet nu jouw verontschuldiging centraal staat. Jouw sorry moet juist ruimte bieden aan de gevoe lens van de ander. 6 Wuif niks weg. Wanneer ie mand jou excu ses aanbiedt, bedank diegene en zeg dat je het waardeert. Wuif excuses dus niet weg met 'Oh, het geeft niets hoor', terwijl het voor jou wél belangrijk was. —Onno Lakeman Hetty Vermeer heeft weer lucht. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Hetty Vermeer Was docent Nederlands Is nu werkzaam in de catering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52