Trauma's verdwijnen met simpele oogbewegingen 44 5 Populair zijn goed voor de gezondheid Het is niet zo dat de een alles doet en de ander voor de televisie blijft hangen gaan werken. We hebben toen het planbord erbij gepakt en zijn er met de kinderen rond gaan zitten. We hebben het bord met z'n vieren inge vuld, zodat iedereen precies weet wie wanneer thuiskomt of ergens anders is." John: „In de opvoeding doen we alles samen. Of beter: we doen allebei al les." Annemieke: „Als de een de kinderen naar bed brengt, ruimt de ander be neden de boel op. Het is niet zo dat de een alles doet en de ander lekker op de bank voor de televisie blijft hangen. Natuurlijk zijn er weieens ir ritaties, maar achteraf merken we vaak dat we er toch hetzelfde over denken." John: „Annemieke legt als we allebei thuis zijn altijd Puk in bed en ik Cas. Er is een tijd geweest dat Puk het moeilijk had als Annemieke weg ging. Daarom doen we het tegen woordig zo." Annemieke: „Cas was eerst een ma ma's kindje, maar ja, kinderen maken natuurlijk fasen door. Op een gege ven moment merk je dat ze meer er kenning zoeken bij hun vader. Je wordt dan als moeder ineens keihard afgedankt. Zo van 'nee hoor mama, dat hoef jij niet te doen, dat doet papa'." John: „Het liefst heeft hij dat ik hem in bed stop en dat daarna Annemieke het van mij overneemt als ik ga wer ken. Dan heeft hij het allebei." Er is meer dan één geloof of waarheid Annemieke: „Ik ben van huis uit ge lovig opgevoed." John: „Ik niet, maar ik vind het heel mooi dat mijn schoonouders onze kinderen daarvan wel wat proberen mee te geven." Annemieke: „Ik vind het fijn dat Cas dingen over het geloof aan mijn moe der vraagt. Dan kan zij dat goed aan hem uitleggen. Ze hebben ook een kinderbijbel. Die lezen ze bij mijn ouders." John: „Het is iets dat bij de maat schappij hoort en waar ze hun eigen mening over moeten kunnen vor men." Annemieke: „We vertellen dat er meer is dan één geloof." John: „We trekken dat verder dan al leen het geloof. We zeggen tegen onze kinderen dat ze altijd verder moeten kijken. Niet meteen geloven dat iets wat iemand vertelt de enige waarheid is. Ze moeten hun eigen mening vormen." Therapie IMMUUMSYSTEEM „De afkorting EMDR staat voor Eye Movement Desensi- tization and Reprocessing, of tewel verwerking door mid del van oogbewegingen. EMDR is een methode die mensen van klachten afkan helpen als die klachten het gevolg zijn van nare gebeur tenissen uit het verleden, maakt niet uit of het kort of lang geleden is. Het is een therapie die er op is gericht om emoties en stress bij een vervelende herinnering weg te krijgen." „De therapeut vraagt de pa tiënt terug te denken aan een traumatische gebeurte nis. Terwijl de patiënt een akelig beeld voor ogen haalt, beweegt de therapeut zijn of haar hand heen en weer. Het is de bedoeling dat de patiënt de hand volgt met zijn ogen, zonder het hoofd te bewegen. Als iemand een herinnering uit het langetermijngeheu- gen ophaalt naar het werk geheugen, kun je die herin nering veranderen. Het plaatje verliest op dat mo ment emotionele waarde doordat de therapeut je vraagt om iets te doen, ter wijl je ondertussen aan de moeilijke gebeurtenis denkt. Met EMDR kun je zo de scherpe randjes van iets pijnlijks afhalen. Het is een belevingstherapie en werkt anders dan praatthe rapie." „Het is vooral populair om dat het een heel efficiënte behandeling is, waarbij lange praatsessies overbodig zijn. Twee of drie korte be handelingen kunnen al vol doende zijn bij een enkel voudig trauma. Eerst von den veel mensen het een beetje rare methode. Nu het wetenschappelijk is bewe zen dat het werkt, zijn men sen enthousiast." Twee of drie behandelingen kunnen al voldoen „Voor iedereen die klachten heeft waarmee hij of zij niet is geboren, het is geschikt voor jonge kinderen tot too- jarigen. Er moet iets verve lends hebben plaatsgevon den dat de oorzaak is van de klachten. Het maakt niet uit of de pijnlijke gebeurtenis drie dagen of dertig jaar ge leden heeft plaatsgevon den." „Nee, EMDR blijft. Het is nu heel populair en er zijn veel ontwikkelingen. In eerste instantie werd het gebruikt bij mensen met een posttraumatische stressstoornis, maar het werkt ook bij minder ern stige aandoeningen. Bij voorbeeld om nare beelden uit het verleden weg te krijgen. Ook bij angsten of fobieën kan EMDR een oplossing zijn. Zo kun je bijvoorbeeld vliegangst wegnemen of bij zwangere vrouwen de angst voor de bevalling, door de ramp scenario's die mensen hier over in hun hoofd hebben, af te zwakken met EMDR- behandelingen." dinsdag 6 december 2016 PT 44 —John Swaanen Arwen Kleyngeld Therapeuten passen de behandeling EMDR meer en meer toe. Trauma's en angsten verdwijnen bij deze therapie als sneeuw voor de zon. Vijf vragen aan hoogleraar Ad de Jongh, de man die EMDR 25 jaar geleden naar Nederland haalde. Wat is EMDR? Hoe werkt het? Waarom is het zo'n popu laire therapie? —Ad de Jongh Voor wie is de behande ling bedoeld? Is deze therapie een hype? Een erkende EMDR- therapeut vinden? Kijk op emdr.nl Pijnlijke herinneringen krijgen een andere lading door oogbewegingen, fotoliz Resusapen met een lage sociale status hebben vaker last van stress en ontste kingen. Dit inzicht geldt mogelijk ook voor mensen. Resusapen worden vaak ingezet voor medische studies, omdat ze genetisch dicht bij mensen staan. Weten schappers van de Duke Universiteit in Durham (Amerika) bestudeerden het gedrag van 45 van deze apen. Eerst werden ze een jaar over vijf groepen verdeeld, daarna werden de groepen gehusseld om de pikorde te manipu leren. In beide onder- zoeksjaren namen de wetenschap pers bloed af om het immuunsys teem te testen. Aan de witte bloedcel len was af te leiden dat het immuunsys teem veranderde Apen met een lagere status hebben vaker stress. FOTO JAAP ROZEMA van resusapen met een lagere sociale status: ze hadden vaker last van stress en ontste kingen. Vice versa liet het immuunsys teem een verande ring zien na een stijging op de soci ale ladder. Of dit ook voor mensen geldt moet aanvul lend onderzoek duidelijk maken. —Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49