3 Van brackets tot aligners 4 beugel. Die was weliswaar duurder, maar ik wilde op mijn 31ste niet weer met slotjes rondlopen. Ik moet er op mijn werk representatief uit zien en ik heb een blog waarvoor ik veel foto's en video's maak. Van de Invisalign zie je bijna niks. Ook kon ik hem altijd uitdoen, heel handig. Ik ben blij dat ik het heb gedaan. Als ik mijn huidige gebit met dat van een jaar geleden vergelijk, zie ik een groot verschil en daar ben ik blij mee. Ik was vroeger erg onzeker over mijn tanden, nu heb ik nooit meer het gevoel dat mensen naar mijn mond kijken. Ook kan ik makkelij ker flossen en tandenstokers gebrui ken. Het resultaat is denk ik wel iets minder mooi dan wanneer ik voor slotjes had gekozen. De Invisalign beugel kan niet worden bijgedraaid, de aligners worden vooraf gemaakt." Slaapapneu Antje Boek (33) heeft nu twee maan den een slotjesbeugel. „Een paar jaar geleden kreeg ik slaapapneu. Dat is te verhelpen met een operatie, waar bij mijn kaak een stukje naar voren wordt gezet. Maar dan heb ik wel een beugel nodig om ervoor te zorgen dat mijn tanden na de operatie nog steeds mooi op elkaar passen. Over een jaar word ik geopereerd, daarna moet ik nog een jaar een beugel. Ik ben er dus wel even zoet mee. Het kost ook veel geld, zo'n 2.000 euro verspreid over twee jaar. Maar ik heb het ervoor over. Ik heb weinig last van de beugel. Als er een nieuwe draad in komt voelt het een beetje strak. Als tiener heb ik ook een beu gel gehad. Toen deed het best veel pijn. Nu valt het me alles mee." Volgens Veldhuijzen van Zanten hoeven volwassenen niet naar een speciale orthodontist. „Alle ortho- dontisten behandelen zowel kinde ren als volwassenen en weten pre cies hoe alles zit. Het is wel verstan dig om op te letten dat je echt met een orthodontist te maken hebt en niet met een gewone tandarts, die naast het gewone werk af en toe wat orthodontie doet. Orthodontisten hebben een vierjarige opleiding ge volgd na de studie tandheelkunde. Ze zijn specialist, doen niets anders dan orthodontie en kunnen patiën ten dus het best behandelen." Spijt Volwassenen krijgen meestal geen vergoeding voor orthodontie, soms een gedeeltelijke vergoeding via een aanvullende verzekering. „Je moet dus wel iets voor die rechte tanden over hebben", zegt Veldhuijzen van Zanten. „Het is een forse investering. De gewone, metalen slotjes zijn de voordeligste optie. De minder zicht bare keramische zijn iets duurder, de Invisalign fors duurder. De werking is echter precies hetzelfde en de duur van de behandeling ook. Meestal zijn er mogelijkheden om gespreid te be talen." Ronald Schoorlemmer is aanvul lend verzekerd. „Mijn verzekering betaalt een groot deel van de kosten. De rest, zo'n 1.000 euro, moet ik zelf betalen. Maar dat heb ik ervoor over. De beugel moet nog even blijven zit ten, maar je kan het resultaat al gro tendeels zien. Ik ben nog steeds heel blij met mijn beslissing een beugel te nemen. Ik heb spijt dat ik het niet tien jaar eerder heb gedaan." wone metalen slotjesbeugel, die veel kinderen hebben. Slotjes worden op de tanden en kiezen gelijmd. Er komt een metalen draadje doorheen, dat ervoor zorgt dat de tanden en kiezen langzaam worden verplaatst. Een andere mogelijkheid zijn kera mische slotjes. Die zijn wit of door zichtig en zie je dus veel minder dan de metalen slotjes. Daarnaast heb je ook nog aligners. Doorzichtige, plastic bitjes die je over de tanden plaatst. Deze moeten dag en nacht worden gedragen en elke twee weken ververst. Langzamer hand schuiven tanden en kiezen naar de goede plek. Sophie Carleen (32) droeg tot vo rige week een Invisalign beugel. „Ik had van mijn t3de tot mijn 15de een slotjesbeugel, maar heb helaas nooit een spalkje achter mijn tanden ge kregen om mijn tanden recht te hou den. Over de jaren heen zijn mijn tanden weer gaan verschuiven. Ik werd hier steeds onzekerder over. Na een paar jaar piekeren, heb ik in de zomer van 2015 een afspraak gemaakt bij een orthodontist. Ik heb gekozen voor een Invisalign SOORTEN dinsdag 6 december 2016 GO eigen handen je inner lijke energie beter kan laten stromen? Haal ik me dit in mijn hoofd, of worden mijn benen warm en tintelen mijn bovenarmen, juist waar ze vaak RSI-achtig pijn doen? De warmte is in drukwekkend echt, ver dwijnt als ik 'in mijn hoofd schiet' en keert terug als de trainer met een hand op mijn rug mijn aandacht op de stofzuiger richt. Anke Weiten Sfeer in de les Rustig en veilig, met leergierige deelnemers. Hoe intiem het op een bepaalde manier ook lijkt, de docent noemt niemand bij naam. Daardoor blijft het wat afstandelijk. Snel aan te haken Zelfs al voel je niets, de energiestroming komt altijd op gang en heeft altijd effect, aldus de docent. Ben je snel afgeleid, dan merk je minder, wat demotiverend kan werken. Verwacht geen quick fix. Kwaliteit van de leraar Zeer onderlegd, zowel theoretisch als prak tisch. Geeft prioriteit aan het 'laten erva ren' boven het over brengen van kennis en techniek. Veel ingewikkelde theorie en filosofie. Prijs kwaliteit Vrijwillige bijdrage van 5 euro voor een introductieavond van 2,5 uur: heel weinig voor veel. De prijs van een cursus loopt op naarmate je verder komt. *v A Reiki: energie stroomt via de handen, fotoshutterstock Eind oordeel Indruk wekkend wat je zelf kunt doen. Slotjes De slotjes wor den met spe ciale lijm op de tanden en kie zen geplakt. Een metalen draadje tussen de slotjes zorgt ervoor dat de tanden en kiezen op de goede plaats worden geduwd. Nadeel: heel zichtbaar. Keramische slotjes Keramische slotjes werken hetzelfde als gewone slot jes, maar zijn doorzichtig of wit en daar door minder zichtbaar. Nadelen: wel iswaar minder opvallend dan gewone slot jes, maar nog steeds goed zichtbaar. Gro tere kans op breken. Aligners Met een reeks transparante hoesjes (alig ners) worden de tanden langzaam recht gezet. Elke twee weken draag je een nieuwe set hoesjes, tot tanden in de gewenste stand staan. Nadelen: kan 1.000 tot 2.000 euro duurder uit pakken dan slotjes en de behandeling is halverwege niet bij te stu ren. A De beugel die Antje Boek als tiener had deed best pijn, de nieuwe niet. FOTOSHODYCAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47