Geef je geld weg, word gelukkig 0) Met aandacht je energie laten stromen 2 RENE DIEKSTRA Orthodontie Volwassenen kiezen vaker voor een beugel om toch rechte tanden te krijgen. In orthodontiepraktijken is inmiddels de helft van de patiënten ouder dan 18 jaar. „Ik heb spijt dat ik het niet eerder heb gedaan." Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS Stel u trekt een jack aan dat u tijden niet ge dragen heeft en u treft in een zak een 20 eu robiljet. Wat is het waarschijnlijkst dat u met deze meevaller doet? In uw portemonnee stoppen en denken: daar kan ik mijn lunch van daag en morgen van betalen? Of een cadeau voor uzelf kopen, een goede fles wijn, luxe chocola, een boek? Of een vriend, kennis of collega op koffie of een borrel trakteren? Of het geven aan een collecte voor een goed doel of aan een dakloze op straat? Van welke van deze vier mogelijkheden wordt u het gelukkigst? Met deze vragen begint psycho loog Vanessa King haar fraaie boek Tien sleutels voor een gelukkiger leven. Om op basis van het beschik bare onderzoek vervolgens aan te tonen dat de laatste twee opties, waarmee we geld aan een ander geven, ons het meest gelukkig maken. Dat staat haaks op wat we gewoonlijk geneigd zijn te denken, namelijk dat we vooral gelukkig worden als we geld aan ons zelf kunnen spen deren. Maar niet alleen voor geld, ook voor an dere dingen geldt dat geven meestal gelukkiger maakt dan ontvangen. Anderen tijd, aandacht, gezelschap of hulp geven resulteert vaak in een gevoel van innerlijke warmte, dat wel met het high-gevoel wordt verge leken dat bepaalde drugs kunnen oproepen en daarom de helpers-high wordt genoemd. Dat is overigens niet alleen maar een gevoel. Door te helpen of te geven zijn we een tijdlang gelukkiger en kalmer Onze hersenen produceren bij of door het ge ven aan anderen stoffen die onze emotionele cen tra positief doen aanslaan. Maar we voelen ons niet alleen goed bij het helpen van anderen, het doet ons ook werkelijk goed. Door te helpen of te geven zijn we een tijdlang gelukkiger en kalmer, beter bestand tegen stress en geven we ons zelfbeeld een positieve injectie. Maar het meest indrukwekkende recente in zicht vind ik dat ouderen die aan en daarmee ook om andere ouderen geven, gezonder zijn en langer leven. Dat geldt ook voor ouderen die eerder nooit aan vrijwilligerswerk hebben gedaan maar dat vanaf een bepaald moment wel zijn gaan doen. En blijven doen. Dat laatste blijkt wezenlijk. Bij gele genheden als sinterklaas en Kerstmis zijn we vaak vrijgevig wat betreft geld, spullen, tijd of aandacht. Maar resultaten met sinterklaas en Kerstmis bie den geen garantie voor de rest van het jaar. En juist dan valt de grootste gelukwinst te maken. Onder zoek laat zien dat mensen die met zekere regel maat, op verschillende manieren aardig of behulp zaam of genereus voor anderen zijn, niet alleen zelf gelukkiger zijn, maar ook bijdragen tot een ge lukkiger wereld. Want degenen die zij door hun hulp gelukkiger maken, zijn precies daarom zelf ook meer geneigd weer anderen gelukkiger te ma ken. Zo ontstaan virtueuze (van het Latijnse virtus, dat 'deugd' betekent) cirkels. En daar kunnen we er niet genoeg van hebben. onald Schoorlem- mer (48) besloot, na jaren twijfel, te kie zen voor een beugel. „Mijn hoektanden begonnen steeds meer uit te steken. Op een gegeven moment kreeg ik een fietsongeluk, ik was vol op mijn gezicht gevallen. In eerste instantie leek er niets aan de hand, later bleek dat mijn voortanden meer naar bin nen waren gaan staan, dus mijn hoektanden staken nog opvallender uit. Ik ergerde me steeds meer aan die scheve tanden, maar ik wilde geen beugel. Daar vond ik mezelf te oud voor. Tot ik de vrouw van een van mijn beste vrienden opeens met een beugel zag lopen. Ze is van mijn leef tijd. Dat was het moment waarop ik dacht: nu moet ik doorpakken. Nu twee jaar investeren, dan heb ik er nog hartstikke lang profijt van. Ik heb een slotjesbeugel, gewoon een metalen. Lekker opvallend ja. Mijn hele gebit wordt gelijk aange pakt, boven en onder, dus als de beu gel er straks uitgaat heb ik een mooi, rond gebit. Het dragen van een beu gel doet geen pijn, ik heb er weinig last van. Eigenlijk maakte ik me in het begin zelfs zorgen. Ik vroeg me af of het wel werkte, omdat ik zo weinig voelde." Lotte Velthuijzen van Zanten, or thodontist in Zwolle en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van VERGOEDING Niet meer in basispakket Orthodontisten ziet steeds meer der tigers en veertigers in haar praktijk. „Ik heb geen exacte cijfers, maar in mijn praktijk kiezen meer en meer volwassenen alsnog voor een beugel. Ook van collega's hoor ik dat het aan tal volwassenen met een beugel echt toeneemt. Mensen hechten tegen woordig, waarde aan het hebben van mooie, rechte tanden. Volwassen mannen en vrouwen generen zich er niet meer voor om met een beugel rond te lopen. Ook omdat ze het steeds meer om zich heen zien. Vooral moeders van kinderen met beugels willen zelf ook weer iets aan hun gebit doen." Esthetisch Orthodontie bij volwassenen is niet wezenlijk anders dan bij kinderen, zegt Velthuijzen van Zanten. „Er is één belangrijk verschil: kinderen groeien nog, volwassenen niet meer. Bij kinderen kunnen we nog de ka ken naar elkaar toe laten groeien, mocht dat nodig zijn. Bij volwasse nen lukt dat niet meer. Als ze een kaakstand hebben die niet klopt, kunnen we dat alleen veranderen met een operatie. Orthodontie voor volwassenen is vaak esthetisch. We zetten de tanden recht omdat het mooi is en zodat mensen ze beter kunnen onderhouden. Leeftijd hoeft geen belemmering te vormen bij or thodontie, het is op elke leeftijd mo gelijk. De enige eis is dat het tand vlees gezond is." Er zijn verschillende mogelijkhe den voor volwassenen. Er is de ge- dinsdag 6 december 2016 GO Psycholoog Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Het goede gevoel van sint en kerst is geen ga rantie voor de rest van het jaar. René Diekstra doet graag het hele jaar goed. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl Ontwerp je eigen leven - Bill Bur nett en Dave Evans Hoe je het beste uit leven en werk haalt (Hollands Diep, €19,99) Tijd is leven - Anselm Grün Over het vinden van het juiste ritme, volgens een kloosterling (Ten Have, €16,99) Compassievol leven - Erik van den Brink en Frits Koster Theorie over en trainingen in mindfulness (Boom, €39,95) Mijn eerste misverstand valt bij een intro ductiebijeenkomst voor reiki meteen aan duigen: geen vreemde maar vooral mijn eigen handen kunnen mijn energie weer laten stromen. Reiki-master Mario van den Bree van Bezielen grinnikt zelf om de ver gelijking: met je linker hand als een kommetje in je schoot en de rech ter met uitgestrekte vingers naast je op de grond, ben je als een stofzuiger: de rechter arm haalt energie uit de aarde en vult daarmee je buik, die in verbin ding staat met de rest van je lichaam en het universum. „Meestal handelen we vanuit het bovenste deel van ons lichaam", zegt hij. „Zo geven we de driften in ons onderlichaam vrij spel. Met aandacht voor je midden geeft je onderlichaam je juist oerkracht. Je energie kan weer stromen en verstoringen in je li chaam helen. Je bent minder snel uit even wicht." Mooi toch, het uitgangspunt van de Japanse grondlegger Mikao Usui, dat je met gerichte aandacht en je Rimpels, maar toch nog rechte tanden Arwen Kleyngeld Een gemiddelde ortho- dontiebehandeling kost tussen 2.000 en 2.500 euro. Orthodontie is uit het basispakket ge haald. Veel zorgverzeke raars geven een vergoe ding voor orthodontie in de (duurdere) aanvul lende pakketten. Vaak wordt het dan bij kinde ren wel vergoed, maar bij volwassenen niet of slechts voor een klein deel. Omdat een patiënt gemiddeld twee jaar aan de beugel vastzit, moet hij ook twee jaar lang aanvullend verze kerd blijven. Let op of de verzekering geen wachttijd hanteert bij het vergoeden van een orthodontische behan deling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46