Veere in actie tegen vuurwerkvandalen 6 Gemeente zet ook dit jaar weer menukaart in De Veerse Menukaart is inmiddels een gouwe ouwe in de gemeente. De kaart, die overtredingen tijdens de jaarwisseling met bijbehorend prijskaartje vermeldt, gaat al een paar jaar mee. Overtreders zien in een oogopslag waar ze aan toe zijn. Zo kost het voorgerecht 'Vroegtijdig afsteken vuurwerk' too euro en nagerecht 'Vernielen eigendommen door vuurwerk' begint bij 200 euro. Carbidschieten en de vreugde vuren in de dorpen zijn dit jaar op nieuw gereguleerd. Het in Veere erg populaire carbidschieten is sinds vorig jaar in de Veerse APV opgeno men. Knallen' mag alleen tussen 10.00 en 17.00 uur en er moet een afstand van 75 meter zijn tot woon bebouwing. De schietlocatie moet ook minimaal 300 meter verwij derd zijn van een verpleeg- of ver zorgingshuis. Zowel het carbid schieten als de vuren moeten vooraf bij de gemeente worden aangemeld. Op de Veerse Menukaart prijkt overigens het toepasse lijke Hoofdgerecht 'vreugdevuur niet vooraf aangekondigd, milieu delict' voor de lieve som van 1.300 euro. De Veerse menukaart met de prijzen van overtredingen is er weer tijdens de jaarwisseling Het afsteken van vuurwerk mag ook dit jaar, net als in de rest van het land, alleen tussen 18.00 en 02.00 uur. Burgemeester Rob van der Zwaag: „Dat is de afgelopen jaar wisseling goed gegaan. We merken dat het overdag rustiger op straat is. Niet meer van die groepen jongens die met plastic zakken vol vuur werk door de straten trekken. Een enkeling met rotjes zal er natuur lijk altijd wel zijn. Er zijn overdag wel extra boa' s en politie op pad om te controleren." Vuurwerkvrije zones, zoals Mid delburg dit jaar voor de Vlasmarkt afkondigt, stelt Veere niet in. „Dat is niet nodig. We krijgen niet veel klachten. Zeker niet nu je overdag toch niet meer mag afsteken." Vuurwerkafval Kenniscentrum Zwerfafval Ge meente Schoon lanceerde onlangs de actie Nieuwjaarsvegen 2017 en ontwikkelde een speciale plastic zak voor vuurwerkafval. Gemeen ten die meedoen aan de actie krij gen 2500 zakken. Van der Zwaag: „Wij doen mee. Als je vuurwerk afsteekt, moet je ook de rotzooi opruimen." De Veerse zakken gaan naar de vuur werkverkooppunten in de ge meente en kopers krijgen zo'n tas bij aanschaf van hun combinatie boxen, Silver fountains of Tolle Lola-pijlen. De Menukaart kent ook supple menten, zoals 'Opruimen vuur- werkresten in eigen tijd in de eigen kern, via Halt. In dat geval is zo'n vuurwerkzak wel handig. Vrijdag wordt de protestantse kerk in Hoek opnieuw geopend. Zon dag wordt weer voor het eerst ge kerkt. Alhoewel, kerkenraadvoor zitter Henk Siersema vertrouwt toe dat er stiekem al een dienst is geweest. „Zondag hebben we proefgedraaid. Het digitale orgel moest uitgetest worden en daar voor moesten mensen in de kerk zitten. De akoestiek was goed hoor." Siersema geeft een rondleiding door de kerk. Voorin hangt een groot scherm waarop de liedtek sten geprojecteerd kunnen wor den. Niemand heeft nog een ex cuus om niet mee te zingen. Zon nepanelen op het dak, dubbel glas, vloerverwarming. De protestantse kerk zal een veel lagere energiere kening krijgen. „Nee", corrigeert Siersema. „Dit gebouw is energie neutraal. Onze energierekening is nul." Twee jaar lang werkte Hoek aan een nieuwe protestantse kerk. Al een maand na de brand zat het bestuur bijeen om te praten wat de wensen voor de nieuwe kerk moesten zijn. Siersema schat de totale herbouwkosten op zo'n twee miljoen euro. Hoek zelf bracht ruim 110.000 euro bij el- kaar.Er werden wafels verkocht, basisschoolkinderen liepen een sponsortocht, de opbrengst van bloemschikcursussen, benefiet concerten en kledingbeurzen ging naar de kerk. De Protestantse Vrouwenvereniging bracht geld bijeen voor nieuwe gebrandschil derde ramen, het geld dat de trim- loop opbracht ging naar de kerk, een korenavond, een erffair... „Een hoge vorm van saamhorigheid", aldus Siersema. „Het was een pro ject waarin alle mensen zich mengden, niet alleen mensen die elke week in de kerk zitten. Vrij dag wordt de kerk om 14.00 uur weer feestelijk geopend. Een dag later is het tussen 10.00 en 16.00 uur open huis. De eerste echte eredienst is zondag om 14.30 uur. IN DE REGIO Hobby- en ambachten markt Concert Groot Zeeuws Jongerenkoor Winterfair MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 6 december 2016 Carbidschieten en vreugdevu ren tijdens de jaarwisseling mogen nog steeds in de ge meente Veere. Maar wel onder voorwaarden. Veere haakt dit jaar ook aan bij de landelijke actie Nieuwjaarsvegen. Annemarie Zevenbergen Domburg Nieuwe kerk Hoek is klaar voor eredienst Een geblakerde doopvont en een door brand aangevreten Bijbel. Meer herinnert niet aan de brand die de kerk in Hoek op 1 januari 2015 in de as legde. Verder is alles nieuw en multifunctioneel. Guido van der Heijden Hoek A Kerkenraadvoorzitter Henk Siersema: „Zondag hebben we al proefgedraaid. De akoestiek was goed." foto peter nicolai KOUDEKERKE In Koudekerke wordt op zaterdag 10 december een hobby- en ambach tenmarkt gehouden. Voor het negende jaar komt het Wal- chers Bier- en Wijn gilde naar de kas sen van Kesteloo in Koudekerke. Naast een biertje, wijntje of likeurtje kunnen de aanwezigen ook een vers gebakken visje nuttigen, waar van de opbrengst helemaal bestemd is voor Serious Re quest. Daarnaast zijn er ook diverse binnenactiviteiten voor kinderen. MIDDELBURG Het Groot Zeeuws Jongerenkoor, be staande uit Jonge renkoor Matthanja uit 's Gravenpolder en het Walchers Jongerenkoor, geeft drie kerstcon certen in Zeeland. De eerste vindt op zaterdag 10 de cember plaats in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het 150 stemmen tel lende koor staat onder leiding van dirigent Peter Wil deman (foto). Het concert begint om 19.30 uur. MIDDELBURG In de Ontmoetings- kerk in Middelburg wordt zaterdag een winterfair gehou den. De opbrengst is dit jaar bestemd voor het gemeente project 'Samen Bij een'. De fair wordt gehouden tussen 9.30 en 14.00 uur. MIDDELBURG Op zijn verjaardag maakte sinterklaas giste ren een lange tocht langs de scholen. Overal werd hij uitge breid toegezongen en zijn Pieten trakteerden de kinderen op heerlijke pepernoten. Op samenwerkingsschool De Stro ming in Middelburg (foto) kwam de sint al meteen om half negen aan. Honderden kinderen zongen hem toe op het schoolplein. Vanwege de kou zetten ze het feest al snel voort in de gymzaal. Daar moesten de juffen aan de sint laten zien dat ze nog vlot het klimrek in kunnen klimmen, en laten horen hoe goed ze kunnen zingen. Sinterklaas bracht daarna een bezoekje aan elke klas. Heel veel kinderen had den zich verkleed als hulp-Pietje, fotopzc AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren met onder meer biljar ten, kaarten en koersballen; BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur - Soos voor senioren met onder meer biljar ten, koersballen en gezelschapsspelle tjes GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, 18.30-19.30 uur - Activiteitenavond jeugdnatuurclub De Vleermuis voor kin deren van 7 t/m 12 jaar KOUDEKERKE De Klimop, 14.00- 16.00 uur - Middag voor sociaal con tact, waar gehand werkt wordt; MIDDELBURG Stoom, Kanaalweg 24, 06.30-20.00 uur - Expositie 'Zeeuwse Habitat' door Judy Hooy- meyer; Cinema Mid delburg, 20.00 uur- Vertoning 'Frame by frame'; OOSTKAPELLE De Halve Maan,14.00-16.30 uur - Koersbal; SEROOSKERKE Sportzaal, 20.30- 22.00 uur - Senio renvolleybal voor mannen; VEERE Museum De Schotse Huizen, 13.30-16.00 uur- Handwerkcafé VLISSINGEN De Herberg, Bella- mypark 151,13.30- 16.30 uur - Schilde rijententoonstelling Marjon Mijnsber- gen; Gymzaal Theo Thijssen, Troelstra- weg 473,16.00 uur - Kleutergym; WESTKAPELLE Markt 65,14.00- 16.30 uur - Soos voor senioren met o.a. koersbal. SINT VIERT VERJAARDAG OP SCHOOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 34