II Bredase woningbouwvereniging zet vastgoed massaal in de verkoop 4 Corporatie Laurentius zet in Zeeland 220 woningen, commerciële ruimten en garages in de etalage. Dat is al het Zeeuwse vastgoed van de financieel geplaagde woningbouwvereniging. De Bredase woningbouwvereni ging Laurentius zet al zijn Zeeuwse vastgoed te koop, blijkt uit adver tenties in dagbladen. Het gaat 220 woningen, commer ciële ruimten en garages in Goes, Vlissingen, Sint-Maartens dijk, Terneuzen en Hulst. Het gaat vooral om een- en meergezinswo ningen. In Goes betreft het veertien zorgwoningen. Ook in Noord-Brabant wil Lau rentius een deel van zijn vastgoed van de hand doen. Vastgoed Advi seur ABC Capital begeleidt de cor poratie bij de 'complexgewijze' ver koop. Volgens een woordvoerster van de Bredase woningcorporatie wordt gepeild of marktpartijen in teresse hebben. „Laurentius is op dit moment aan het onderzoeken of er voor de wooncomplexen geïn teresseerde kopers zijn die de huur woningen van Laurentius in ver huurde staat willen overnemen." Eén partij De woningcorporatie wil de vast goedportefeuille het liefst aan één partij verkopen, maar het is ook mogelijk om op clusters te bieden. Laurentius wil met de verkoop zijn financiële positie verbeteren. Ook wil het de woningbouwvereniging zich weer richten op de kernregio Breda en Alphen-Chaam, laat de woordvoerder van Laurentius we ten. Laurentius heeft een turbulente tijd achter de rug. In 2012 kampte de corporatie met een miljoenentekort en kwam onder curatele van het Rijk te staan. De woningbouwcor poratie had in drie jaar tijd 1.500 Laurentius is aan het onderzoeken of ervoorde wooncomplexen kopers zijn nieuwbouwwoningen gebouwd, maar kon die lang niet allemaal kwijt. De geldproblemen leidden ertoe dat de corporatie in oktober de salarissen van het personeel niet meer kon betalen. Daar bovenop kwam nog een omvangrijke fraudezaak. De Bre dase woningcorporatie Laurentius bleek jarenlang te zijn opgelicht door de Limburgse projectontwik kelaar Nieuwe Borg, die samen werkte met twee inmiddels ontsla gen directeuren van Laurentius. Ze kregen in zeker één geval hulp van de toenmalige voorzitter van de raad van commissarissen van Lau rentius. Malversaties De schade voor de corporatie loopt in de tientallen miljoenen euro's. Financiële malversaties werden in Zeeland vastgesteld bij projecten in Terneuzen (Schuttershof en Al- varezlaan) en Sint-Maartensdijk (Onder de Linden). Er komt nog heel wat bij kijken om een goed pilsje te tappen, blijkt tij dens de biertapwedstrijd in café De Pompe in Goes. Daar strijden op een doordeweekse maandagmid dag een stuk of twintig barkeepers om een plekje bij het landelijk kam pioenschap. Wie hier in Goes eerste wordt, mag op voor de nationale ti tel. Maar daar moeten dan wel eerst de zenuwen en een vakjury voor bedwongen worden. Want bijna elke deelnemer staat trillend achter de tap. Zo ook Daniëlle van Sabben. Ondanks haar ervaring (ze werd al eens tweede nationaal) heeft ook zij last van zenuwen. „Als je achter die tap staat, sta je toch te trillen. Want één belletje in je glas en je Als je achter die tap staat, sta je toch te trillen. Want één belletje in je glas en je bent verloren bent verloren." Wie zeker niet naar de finale op de Horecava gaat is burgemeester René Verhulst. Hij opent de wed strijd middels het tappen van een fluitje en een vaasje. Het blijkt geen fluitje van een cent. In plaats van twee vingers schuim is zijn glas ge vuld met twee vingers bier en een dikke kraag schuim. Het vaasje lijkt beter gelukt. „Tappen is toch ook een vak", is de terechte conclusie van de burgervader. Na Verhulst gaan de professionals los. Op twee naast elkaar opgestelde tapkranen moeten zij hun beste biertjes zien te tappen. Daniëlle van Sabben (De Panhoeve) mag als eer ste. De oud-kampioene moet het vandaag opnemen tegen tal van collega's, onder wie haar twee zus sen. Jongste zus Stephanie ging vo rig jaar met de eerste prijs aan de haal. De middelste qua leeftijd (Monique) heeft als enige geen ti- telaspiraties: „Vorig jaar deed ik voor het eerst mee. Toen werd ik één na laatste, dus het kan nu alleen maar beter." Daniëlle van Sabben kijkt na haar eerste beurt hoe col lega René Verhoef van De Post het er vanaf brengt. „Zie je dat-ie zijn biertje heel voorzichtig oppakt. Dat doet-ie omdat hij z'n bolling op het glas wil behouden. Ie moet je bier tje echt met liefde behandelen." Een vakkundige jury beoordeelt de deelnemers op hun vaardighe den. Dat gebeurt aan de tap maar ook aan tafel. Het gerstenat moet per slot van rekening ook gepresen teerd worden. Aan het eind van de middag blijkt dat de familie Van Sabben het ook dit jaar goed doet. Stephanie wint, net als vorig jaar. Veteraan zus Daniëlle wordt derde, René Verhoef tweede. dinsdag 6 december 2016 Laurentius weg uit Zeeland Frank Balkenende Goes - Woordvoerster Laurentius Met trillende handen aan de tap Burgemeester René Verhulst speelde geen rol van betekenis bij de Goese voorronde voor het NK-biertappen. fotomechteldjansen Is het glas goed schoon? Zitten er geen belletjes in het bier? Staat het glas wel met de goede kant naar de jury? En zit er niet te veel schuim in het glas of, misschien nog wel erger, juist te weinig. Willem Adriaansens Goes - Daniëlle van Sabben, deelneemster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32