Ik eet vers van het land Groenteboer zijn is hobby m Klavecimbel van Hans Warren naar ZB u 3 VAKER TRADTIONEEL Klanten vragen steeds vaker naar winterkost. Ze gaan ook meer zelf koken if"vi-# i- 'Z* W Jacqueline Berkel uit Middelburg eet voornamelijk biologische groenten. „Wat ik eet, komt op dat moment van het land: boerenkool, andijvie, spruitjes, biet jes, pastinaak, paksoi, groene en witte kool. Dat komt er vlot uit hè? Ik noem maar even op wat in de koelkast ligt. Ik krijg we kelijks een pakket van een bedrijf dat in bi ologische groenten handelt. Je kunt zelf kiezen wat je wilt. Wat ik lekker vind? Spruiten of een lekkere stamppot. De meesten bij ons thuis lusten alle groenten. Als peuter waren mijn twee zoons niet zo dol op spruiten. Nu wel. De één lust geen witlof en de ander geen spinazie. Maar daar hou ik reke ning mee. Vaak heb ik twee soorten groen ten, dus dan kunnen ze kie zen. In de win ter maak ik vaak stamppotten, al kook ik de groenten ook vaak gewoon puur. Voordat ze de pan in gaan, moet ik ze wel eerst zelf snijden. Dat is anders dan bij groenten uit de supermarkt. Het kost meer tijd, maar dat heb ik er graag voor over." In het Middelburgse winkelcentrum Dau- wendaele is hij al 32 jaar een bekend gezicht, groenteboer Peter Smits van Versmarkt 't Westland. „De top drie van wintergroenten? Boerenkool, zuurkool en peen- en uien. Stamppot veldsla en stamppot andijvie wordt ook veel gegeten. Vroeger had je geen andijvie in de winter. Nu is die er het hele jaar door. Natuurlijk verkoop ik nog steeds veel ongesneden groenten. Maar die kun je overal kopen. Ik ben me gaan specialiseren in de kant-en-klare-stamppotten. Die verkoop ik nu meer dan de groenten die je zelf moet snijden. We maken de stamppotten hele maal zelf. Mensen hoeven ze alleen nog maar op te warmen. Het is dé trend en dat had ik twin- - tig jaar gele den echt niet gedacht. y Vroeger ston den we met zijn vijven in de zaak, nu sta ik in mijn eentje. Sommigen vragen wel eens of ik het niet erg vind om zes dagen in de week in de winkel te staan. En dan zeg ik: ik ben niet aan het werk, het is mijn hobby." Het klavecimbel komt herhaalde lijk voor in het Geheim Dagboek van Warren (1921-2001). Hij kocht het in 1975 voor 3.500 gulden en gaf het een plek in zijn woning aan het Pykeswegje bij Goes. „De klank is buitengewoon", no teerde Warren op 27 augustus 1975 in zijn dagboek. „Een droom van wel dertig, vijfendertig jaar is hier mee verwezenlijkt." En dag later kwam Rob Som broek, Warrens vaste pianostem mer uit 's-Heer Hendrikskinderen, langs om het klavecimbel na te zien. „Ook hij is opgetogen over de kwa liteit van het instrument." Sinds het overlijden van de schrijver stond het klavecimbel bij Sombroek. „Ik heb zijn muzikale inboedel destijds overgenomen", zegt hij. „De piano was ik zo kwijt, maar het klavecimbel heeft hier vijftien jaar gestaan. Daar is niet zo veel vraag naar, al is het wel een bij zonder instrument. Het gaat om een Engels klavecimbel. Daar zijn er niet zo veel van. Ze komen meestal uit Duitsland." ZB-directeur Perry Moree zag voldoende aanleiding om het in strument over te nemen. „Normaal gesproken verzamelen we geen ar tefacten. In dit geval hebben dat toch gedaan, met het oog op onze Een droom van wel dertig, vijfendertig jaar is hiermee verwezenlijkt Zeeuwse schrijverscollectie én onze muziekcollectie. We laten het instrument restaureren. Het zou leuk zijn als we er af en toe iemand op kunnen laten spelen." Mario Molegraaf, partner en erf genaam van Hans Warren, is aange naam verrast door de aankoop. „Op Hans' begrafenis is voor het laatst op het klavecimbel gespeeld, door Kees van Eersel. Het is een gevoelig maar mooi instrument", weet Mo legraaf, die in 2018 hoopt zijn War ren-biografie te publiceren. Het klavecimbel wordt toege voegd aan de collectie-Hans War ren, die Molegraaf in 2004 aan de bibliotheek schonk. Dat geldt ook voor drie brieven en twee brief kaarten van Warren uit de periode 1943-1944. Deze zijn afkomstig uit de nala tenschap van Fred Wilmink, die in december 2003 op 89-jarige leeftijd overleed. Wilmink woonde in de jaren veertig in Zeeland. Met War ren deelde hij een grote liefde voor de natuur en dan vooral voor vogels. Samen werkten ze aan 'Avifauna van Zuid-Beveland', verschenen in 1948. Al eerder, in 1947, verliet Wil mink Zeeland en verhuisde naar Zutphen. In zijn dagboek schrijft Warren dat ze 'zeven jaar vrij druk contact' hebben gehad. Hij om schrijft de acht jaar oudere Wil mink, met wie hij vaak 'op excursie' is geweest, als een 'gedegen weten schapsman'. Wilminks nabestaanden hebben de brieven en briefkaarten aange boden aan de ZB. De schenking is in dank aanvaard, zegt Moree. „Tij dens de oorlogsjaren trokken War ren en Wilmink veel met elkaar op. De brieven bevatten ook een paar verwijzingen naar de bezetting en er zit een mooie vogeltekening bij." dinsdag 6 december 2016 zelfs weer varkenspoten Middelburgse groen teboer Peter Smits maakt de stamppotten in zijn winkel eigenhan dig. FOTO'S DIRK JAN GJELTEMA -Wilfred van Elzakker, Agrimarkt 'r 3. v' - A De Hans Warren-collectie is uit gebreid met het klavecimbel van de schrijver en dichter. ZB Plan bureau en Bibliotheek van Zee land heeft het instrument aan gekocht en laat het opknappen. Rolf Bosboom Middelburg - Hans Warren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31