PVV welkom in Zeeuwse raden De Voedselbank is nog op zoek naar geschikte plek Die bestaat niet 'Spruitjes drie keer afkoken' SchipPer 2 Stamppot, bruine en witte bonen, stoofvlees, ertwensoep met varkenspoten. Zeeuwen kopen weer meer winterkost. WINTERKOST ZEEUW EET STEEDS Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl De Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders neemt vast een aanloopje naar de gemeenteraadsverkiezingen van 2018. Op dat niveau is Wilders nu alleen vertegenwoordigd in Al- mere en Den Haag. Als het aan hem ligt, komen daar straks veel ste den bij, ook in Zeeland. Wilders is kennelijk niet bang meer om de controle over zijn politieke beweging te verliezen. Of hij beseft dat de PW stevige wortels in het lokale bestuur moet hebben. Die ge dachte is te volgen. De PW is een protestbeweging tegen de islam. Wilders noemt meteen de discussie over asielzoekerscentra als voorbeeld waarin PW-raadsleden een rol zouden spelen. Peter van Dijk, voorzitter van de Zeeuwse Statenfractie, herhaalt braaf het ar gument van zijn voorman. Wilders zal zich ervan bewust zijn dat het onmogelijk is steeds alle aandacht bij de 'islamisering' te houden. Op gemeentelijk niveau is heel veel ander ongenoegen. Dat wordt nu maar met matig succes ge kanaliseerd door allerlei lokale politieke partijen. Als de PW aan de raadsverkiezingen meedoet zal Wilders veel plaatselijke proteststem men trekken. Over verschillende kwesties, doordacht en ondoor dacht. Met één gemene deler: vaak gaat het om problemen die de raad niet kan oplossen of waarvoor hooguit een bloedeloos compromis haalbaar is. Dat wordt nog een mooie uitdaging voor de PW. Net als het waarmaken van typische lokkertjes van Wilders als het verlagen van de onroerendezaakbelasting en het verbeteren van de zorg. De PW is na tien jaar nog steeds een politiek experiment. Hoe ver kun je komen met bangmakerij en stigmatisering? In politiek Den Haag behoorlijk ver, dat is voldoende gebleken. Op provinciaal niveau doet de PW redelijk mee. Het kan geen kwaad als ook in de politieke arena van de Zeeuwse gemeenten duidelijk wordt wat de PW bete kent. Wilders' beweging zal in de gemeenten heel veel ander ongenoegen aantrekken De ideale plek ligt tussen Vlissin gen en Middelburg in, zegt secreta ris Anton Izeboud van de Voedsel bank Walcheren. „De meeste klan ten komen uit deze steden en een plek daar tussenin is voor iedereen, ook uit Veere, goed bereikbaar. We zitten nu in Middelburg, maar wil len niet meteen helemaal de andere kant op, naar Vlissingen." Vanwege die wens hebben de ge meenten gewezen op vrije kavels op bedrijventerrein Vrijburg in Vlissingen en aan de Stromenweg in Middelburg. Daarop kan de Voedselbank een nieuw gebouw neerzetten. „Wij hebben dankzij een gift wel een pot geld, maar die anderhalve ton is onvoldoende om De ideale plek ligt tussen Vlissingen en Middelburg in iets te bouwen", zegt Izeboud. De Voedselbank huurt nu een pand van de gemeente Middelburg aan de Kleverskerkseweg. Hoewel de huurprijs laag is, zijn de kosten voor huur en energie toch te hoog voor de Voedselbank. ALMANAK Soms is het heel moeilijk om een opdracht uit te voeren. Het 7-jarige jongetje uit Kapelle had het wel gehad met sinterklaas. Hij geloofde niet meer in de goedheilligman. Tenminste zo beweerde hij. Piet, al dan niet zwart en de witgebaarde heilige die cadeautjes door de schoor steen brengen, voor hem is het echt allemaal doorgestoken kaart. En dat moest maar eens gezegd worden. Daarom stie felde hij naar zijn moeder en wierp haar voor de voeten: „Wil jij tegen sinterklaas zeggen dat hij niet bestaat? En dat ik ook niet meer in hem geloof!" Schrijfmarathon Trijntje Oosterhuis zingt kerstliedjes Kaartjes voor wensboom BRUINISSE Flamingo's in Grevelingenmeer Dat merken ze bij Agrimarkt, de 'Zeeuwse' supermarktketen. „We hebben bij de slagersafdeling zelfs een apart meubel gemaakt voor var kensoren, -poten en -staartjes. Ja, klanten vragen er steeds vaker om. Ze gaan echt weer meer zelf koken. Bonen wellen en erwtensoep ko ken, compleet met poten en staart", zegt Wilfred van Elzakker, com mercieel directeur van Agrimarkt. Nu helpt het weer ook mee. Bij een beetje vorst snakt Nederland naar snert. Vorig jaar was het in de cember 10 tot 15 graden, ongewoon voor een wintermaand. Winterkost verkocht voor geen meter. „We ver kochten in december toen vooral zomergroente: sla, tomaten en kom kommers." De stijgende trend die Agrimarkt signaleert, geldt voor Zeeland. Lan delijk loopt de verkoop van traditi onele winterkost in supermarkten al jaren terug. Spruiten schoonma ken, rode kool bereiden of vlees sud deren, het duurt de gemiddelde Ne derlander te lang. Van Elzakker: „Maar wij zien juist een toename, met als klapstuk de stijgende vraag naar varkensoren en -poten. We verkopen ook meer rauwe bonen, rookworst en suddervlees voor de hachee. Niet alleen aan oude, ook aan jonge mensen. Wat ook mee speelt, is dat ons vlees van een leve rancier uit Oud-Gastel goed is afge- mest. Dat gaart sneller. Klanten waarderen dat." Aan de vitaminenrijke winterkost hangt geen spruitjeslucht, stelt cu linair journalist Margot Verhaagen. „Ik bespeur dat steeds meer mensen hun voedsel weer traditioneel be reiden, met producten die ze lokaal - vaak bij de boer - kopen. Ze maken zelf aardappelpuree, erwtensoep en bruine bonen. 'Voedsel van toen' is een trend. Ik denk dat dat te maken heeft met twee dingen: nostalgie en identiteit. Mensen zijn onzeker over hun toekomst. Ouderwetse geuren en smaken bieden houvast. Zoiets van: 'oh ja, die goede, oude tijd!" Ferdinand Galle uit Bergen op Zoom eet praktisch alle winter groenten. „Boerenkool, groene kool, winterpenen, spruitjes, noem maar op. Toen ik nog klein was lustte ik geen spruitjes, maar nu vind ik ze lekker. We koken ze altijd zo dat ze nog een beetje hard zijn. En vergeet niet: drie keer af koken, dan zijn ze perfect. Probeer het maar eens. Naast stamppotten maken we ook hachee. Stamppot ten eten we graag, wanneer het zo uitkomt. Bij de stamppotten doen we altijd een worstje bij en jus. Heerlijk. Mijn zoon en doch ter aten vroeger thuis ook graag winter groenten. Of ze dat nog steeds doen? Dat weet ik niet hoor. De groenten koop ik dan bij de super markt. Daar ligt alles bij de hand, dat is wel zo handig." dinsdag 6 december 2016 ii De Voedselbank Walcheren heeft nog geen zicht op een nieuwe locatie. De gemeenten en Orionis Walcheren hebben wel een pand aangeboden van Orionis aan de Mercuriusweg in Vlissingen, maar dat heeft niet de voorkeur van de Voedsel bank. Maurits Sep Middelburg - Anton Izeboud, secretaris Voedselbank Walcheren Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Op vier plaatsen in Mid delburg en Vlissingen is zaterdag 10 december de jaarlijkse Schrijfmarathon van Amnesty Internatio nal. Commissaris van de koning Han Polman opent die om 10.00 uur bij de ZB/Planbureau (tot 16.00 uur). Er worden ook pro testbrieven geschreven voor gewetensgevange nen bij de Drukkery (10.00-17.00 uur) in Mid delburg en bibliotheek 't Spui (10.00-17.00 uur) en De Herberg (11.00-16.30 uur) in Vlissingen. ZIERIKZEE Trijntje Oosterhuis geeft op vrijdag 16 december een optreden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Tijdens het concert zingt de zangeres in een akoestische sfeer liedjes zoals de traditionele Have Yourself a Merry Little Christmas en Let It Snow. Ook staan haar eigen songs op het pro gramma. Het optreden begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 30 euro. Zie theatersaanzee.nl. MIDDELBURG De wensboom van Stich ting Zeeuws verlies staat vanaf vandaag weer in tuincentrum Groenrijk in Middelburg. In de me tershoge kerstboom kun nen mensen een kaartje hangen voor iemand die ze missen met Kerstmis. Voor kinderen liggen er aparte kaartjes, die ze ter plekke kunnen inkleuren en ophangen. In de weekeinden zijn vrij willigers van de stichting aanwezig. Er is weer een groep fla mingo's te bewonderen in het Grevelingenmeer bij Bruinisse. Volgens boswachter Wiliam van der Hulle gaat het om een groep van minstens 62 vogels. De flamingo's leven nor maal gesproken in Duitsland, maar daar wordt het nu te koud. We verkopen Frank Balkenende en Jeffrey Kutterink Goes SI Afschaffing van pensioen in eigen beheer, weet u wat u te wachten staat? Ga voor meer informatie naar www.schippergroep.nl/pensioen/eigenbeheer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 30