'Rijk moet bouw aan kust inperken' Man vrijgesproken voor steekpartij Veilinghuis Korendijk 2 ERNST JAN ROZENDAAL 7 v A3 Column Ik werk al een kwart eeuw in de journalistiek maar ik wist niet dat het een vakterm was. Tot afgelopen vrijdag. Toen deed mi nister van Binnenlandse Zaken Ronald Plasterk de betekenis uit de doeken. Als fotografen plaatjes schieten van het koningshuis en er gaat iemand - een minister bij voorbeeld - tussen Willem- Alexander en Maxima in staan, roepen ze volgens hem keihard: 'Broodje kroket!' Wat betekent dat ze geen vreemde eend in de bijt willen. De minister vertelde de anekdote voorafgaand aan het toneelstuk Palm Springs in het Amsterdamse theater DeLaMar. Ik was uitgeno digd door Ferdinand Koppejan, po litiek verslaggever van Omroep Zeeland, met wie ik menig uurtje doorbreng op de perstribune van Provinciale Staten. Hij had vrijkaar ten. Omdat de Amerikaanse poli tiek een rol speelt in Palm Springs was er 'voor politieke junkies' een speciaal voorprogramma met be- halve Plasterk ook de journalisten Charles Groenhuijsen en Max van Weezel. In de pauze en na afloop werden we op drankjes getrakteerd in de Johnny Kraaijkamp Foyer. We ble ken ons in een exclusief gezelschap te bevinden. Links klokte SP'er Harry van Bommel een pilsje weg, rechts sloeg oud-PVV'er Hero Brinkman er eentje achterover. Margriet van der Linden stond er te keuvelen met Dominique van der Heyde, terwijl oud-minister Jac queline Cramer proostte met voor malig SER-voorzitter Alexander Rinnooy Kan. Mijn bewondering voor Koppe jan steeg. Hoe kwam hij als Zeeuwse verslaggever op dergelijke gastenlijstjes? „Ik heb geen idee", bekende hij. Iedereen kende elkaar, maar niemand kende ons. Achter zijn rug om keek ik onder tussen uit naar minister Henk Kamp. Het zou toch mooi zijn als ik die onder de neus van de concur rent een primeurtje over de kern centrale zou kunnen ontfutselen. Maar behalve Plasterk was er nie mand van het kabinet. Daar dan maar even mee aan de bar gaan hangen? Of Zeeland nog wat extra miljoenen kan verwachten uit het Provinciefonds? Ik durfde niet. Doodsbang dat hij zijn bestelling door de Foyer zou schreeuwen: "Broodje kroket!" ledereen kende elkaar maar niemand kende ons DESTELLING Vandaag: De PVV hoort ook in de Zeeuwse gemeenteraden Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters 40.000 PAKJES TE LAAT VOOR PAKJESAVOND Inbreker de cel in Documentaires in filmtheaters Veel oudere huizenbezitters BREDA Laurentius zet vastgoed te koop Voorzitter Leen Harpe heeft giste ren een brief geschreven aan de Tweede Kamer. „Wij vinden de si tuatie dermate ernstig, dat wij u verzoeken de minister te vragen een halt toe te roepen aan het blij ven uitgeven van eenmalige natuur, puur bestemd voor economisch ge win." Aanleiding zijn de bouwplannen voor grootschalige recreatievoor zieningen bij de Brouwersdam (Brouwerseiland) en de Veerse Dam (Zeeuwse Lagune). Vorige week bepaalde minister Melanie Schultz van Haegen (VVD, Milieu Infrastructuur) dat de gemeente Schouwen-Duiveland nog geen be sluit mag nemen over Brouwersei land zolang er geen Kustpact is. Daarin wil het Rijk met onder meer provincies en gemeenten vastleg gen waar er aan de kust wel en niet mag worden gebouwd. GroenLinks dringt er bij de Ka mer op aan dat de minister een zelfde besluit neemt voor de Zeeuwse Lagune. Aanstaande don derdag stemt de gemeenteraad van Noord-Beveland daarover. Als het aan GroenLinks ligt gaat de minister nog veel verder. Vol gens Harpe ondersteunt het hui dige omgevingsplan van de provin cie, dat pas in 2018 wordt aangepast, 'alle mogelijkheden om in deze kustrijke provincie de nodige na tuur te laten verdwijnen'. Daardoor 'rijzen de vakantieparken nog steeds als paddenstoelen de grond uit'. GroenLinks wil dat de minis- Wij verzoeken de minister het blijven uitgeven van eenmalige natuur een halt toe te roepen ter de huidige bepalingen over kustbebouwing in het Zeeuwse omgevingsplan met een eigen in passingsplan buiten werking stelt. Dat mag alleen als landelijke belan gen zwaarder wegen dan gemeen telijke belangen. Volgens GroenLinks is dat hier het geval. De 20-jarige B. I. uit Middelburg is gisteren door de rechtbank in zijn woonplaats vrijgesproken van po ging tot doodslag van een Vlissin- ger (18). Tegen de Middelburger was twee weken geleden een cel straf geëist van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. I. was op 11 augustus vorig jaar betrokken bij een massale vecht partij in de buurt van het Ooster- scheldeplein in Middelburg. Bij die vechtpartij zou hij de Vlissinger met een mes in diens rug hebben gestoken waardoor die een dubbele klaplong opliep. Aanleiding voor de vechtpartij tussen de twee groepen uit Middelburg en Vlissingen was een eerdere ruzie. I. ontkende tijdens de behande ling van de zaak te hebben gesto ken. In haar vonnis stelt de recht bank dat van alle getuigen die er zijn gehoord, er niet één was die had gezien dat er - door wie dan ook - was gestoken. Dat was onvoldoende bewijs om I. te veroordelen en dus volgde vrij spraak. Dependance van het Zeeuws Veilinghuis Veiling: zaterdag 10 december vanaf 10.00 uur Kijkdagen: Donderdag 8 december 10.00 - 21.00 Vrijdag 9 december 10.00 -17.00 Kunst- en antiekveiling met o.a. zilver, juwelen, tapijten, porselein, meubels en kisten Korendijk 28 4331 HP Middelburg Tel. 0118-750429 Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl - dinsdag 6 december 2016 Brood e kroke Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik zie een huis zonder gasaan- sluiting niet zitten 773 reacties MIDDELBURG Voor een serie inbraken en diefstallen vorig jaar in Middelburg en Vlissingen is gisteren in Middelburg de 36-jarige Middelbur ger W. van S. conform de eis veroordeeld tot 480 dagen cel waarvan 365 dagen voorwaardelijk en opname in een inrichting om van zijn verslavingen af te komen. Ook kreeg hij drie jaar proeftijd. Van S. stapte vorig jaar naar de politie en bekende et telijke inbraken, waaron der een aantal onopge loste. VLISSINGEN Twee succesvolle Zeeuwse documentaires worden samen vertoond in de Zeeuwse filmthea ters: 'Het laatste kunstje' van Jacomien Kodde (foto) en 'Paradijs Glas water' van Fifi Visser. Tij dens Film by the Sea wonnen zij respectievelijk de PZC-juryprijs en -pu blieksprijs. De documen taires zijn zaterdag 10 december te zien in Le- deltheater in Oostburg (20 uur), zondag 11 de cember in Cinema Mid delburg (14.30 uur) en woensdag 14 december in fiZi Zierikzee (20 uur). SLUIS De gemeente Sluis telt opvallend veel huizen die in bezit zijn van 70-plus- sers. Dat blijkt uit een analyse van het Kadaster van het 'grijze woningbe- zit'. Van alle krimpge- meenten scoort Sluis zelfs het hoogst: bijna een kwart van de huizen is eigendom van mensen die de 70 zijn gepas seerd. Schiermonnikoog heeft het meeste grijze woningbezit: 35 procent. Woningbouwvereniging Laurentius verkoopt ai haar Zeeuwse vastgoed: er staan 220 woningen, commerciële ruimten en garages in de etalage. Laurentius is de afgelo pen jaren geplaagd door geldproblemen en een omvangrijke fraudezaak. De provincie heeft geen grip op de ongebreidelde kustbebou- wing. Het omgevingsplan is zo lek als een mandje. De Tweede Kamer moet daarom ingrijpen. Dat vindt GroenLinks Zeeland. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Leen Harpe, GroenLinks Ad Roos Middelburg O &E bIRECTEUR VAN POSTM EN WIE BENT U? EEN OUOER \>IE t>E PAKJES VEEL TE LAAT BESTEL&E.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2