27 ZWEMMEN EK KORTEBAAN De piepjonge zwemploeg van Marcel Wouda, met maar liefst elf debutanten, begint vandaag in Canada aan de WK kortebaan. 'Marcel is als coach echt gegroeid' Ik zie een zwemster die gretig is en veel plezier heeft. Daar gaat het om KROMOWIDJOJO eenkomst voor de zwemmers die zich hebben gekwalificeerd voor de WK in het 25-meterbad. „In een gezamenlijke sessie zijn alle afspraken nog eens besproken. Hierna hebben de zwemmers sa men getraind. Je zag al meteen dat er iets ontstond in de groep. Voor de teambuilding was die bijeen komst heel belangrijk", stelt de voormalige topzwemmer uit Uden. inds zijn promotie tot hoofdcoach van het Nederlandse topzwem- men per 1 november, was Marcel Wouda niet alleen druk met het schrijven van trainingsprogramma's, het coachen aan de badrand en het voeren van gesprekken met colle- ga-coaches en zwemmers. Met het oog op de wereldkampi oenschappen die vandaag in het Canadese Windsor beginnen, moest Wouda bijvoorbeeld ook be oordelen of de vluchttijden in or de waren en of het hotel voldeed aan de gewenste eisen. „Ja dat komt er als eindverantwoordelijke ook bij kijken. Maar echt wezen lijk anders is mijn rol nu ook niet hoor. Natuurlijk, uiteindelijk ben ik degene die de beslissing neemt maar ik geloof heel erg in samen werking." Samenwerken, gezamenlijk, sa men, teambuilding. Het zijn woor den waar de 44-jarige Wouda gro te waarde aan hecht. Eén van zijn eerste acties als hoofdcoach onder streept zijn zienswijze. Begin no vember organiseerde hij een bij- De verwachtingen deze week voor de piepjonge zwemploeg - met een gemiddelde leeftijd van 20,8 jaar - zijn ook voor Wouda lastig in te schatten. Ranomi Kro mowidjojo (26), Sharon van Rou wendaal (23) en enkele estafette ploegen lijken op voorhand kans hebbers op een medaille. Wouda; „Voor rugslagspecialiste Maaike de Waard en sprinter Jesse Puts zou een finaleplek fantastisch zijn. Zij hebben een ongelooflijke ontwikkeling doorgemaakt." Aanvulling De vijftienkoppige Nederlandse equipe wordt in de Canadese pro vincie Ontario bijgestaan door Wouda en Mark Faber, de nieuwe hoofdcoach van het Nationaal Trai ningscentrum in Amsterdam. De twee kennen elkaar al sinds de vo rige eeuw en hebben altijd con tact gehouden. „Ik ervaar onze sa menwerking als heel positief', zegt Wouda. „We completeren el kaar. Als er zaken zijn waar ik min der goed in ben, vult Mark mij aan. En andersom gebeurt dat ook. Niemand is perfect." Voor de buitenwereld is het op merkelijk dat Kromowidjojo het op de WK zonder haar coach Pa trick Pearson moet stellen. Hij HIGHLIGHTS WK blijft in Nederland om de zwem mers te trainen die zich niet heb ben geplaatst voor de WK. Op pa pier is Pearson sinds dit seizoen in Eindhoven de assistent van hoofdcoach Wouda. „Ik ben net zoveel coach van Rano mi als van Kyle Stolk en Maaike de Waard", stelt Wouda die niets wil weten van een op merkelijk feit. „We trai nen in Eindhoven nu enkele maanden met één grote groep van zeven tien zwemmers en dat werkt heel goed. Ik ben ook echt heel trots en blij dat Patrick in Eindho ven is gebleven. We staan samen voor de groep en schrijven geza menlijk de trainingsprogramma's. Wel is afgesproken dat Patrick voor Ranomi het eerste aanspreek punt is." En dus is Kromowidjojo in feite weer terug bij de coach met wie ze drie jaar geleden de samen werking beëindigde om dat ze een klik miste. Wouda wil er niet te veel op terugblikken. De gouden coach van olympisch openwater kampioen Ferry Weert- man kijkt liever vooruit. „Als ik Ranomi zie, zie ik een zwemster die heel gretig is en veel plezier heeft in het zwem men. Daar gaat het om. In Windsor hebben we deze week al lemaal dezelfde belangen en inten ties." dinsdag 6 december 2016 Hand van Marcel Wouda steeds beter zichtbaar Natasja Weber Ranomi Kromowidjojo juicht de nieuwe trainingsopzet in Eindhoven toe. „Na Rio zijn de twee trainingsgroepen van vo rig seizoen samengevoegd. Dat geeft een goede groeps dynamiek. Ik vind het ook pret tig om met twee trainers te werken. Je krijgt weer andere techniekaanwijzingen; vier ogen zien meer dan twee", al dus de 26-jarige zwemster. Kromowidjojo vindt het niet raar dat ze na haar veelbe sproken breuk van drie jaar geleden nu weer onder Mar cel Wouda traint in het Pieter van den Hoogenband Zwem- stadion. „Marcel is echt ge groeid als coach. Hij kan wer ken met verschillende karak ters en heeft door zijn succes sen een stukje rust over zich gekregen. De communicatie is ook prima", stelt 'Kromo'. „Mar cel en Patrick Pearson heb ben hun krachten gebundeld en dat werkt gewoon goed." Marcel Wouda (hoofdcoach) Drie jaar geleden brak Ranomi Kromowidjojo (I) met coach Marcel Wouda (r). Ze ging verder met Patrick Pearson (foto onder). Ineens werkt 'Kromo' nu ook weer met Wouda samen, fotoanp Windsor Dag 1 (nacht van dinsdag op woensdag*): estafette 4x100 vrije slag vrouwen, 400 vrij mannen (Maarten Brzoskowski) Dag 2:200 vrij mannen (Kyle Stolk, Brzoskowski), estafette 50 vrij mixed Dag 3:100 vrij vrouwen (Ranomi Kromowidjojo, Marrit Steenbergen), 800 vrij (Sharon van Rouwendaal) Dag 4:50 vrij mannen (Jesse Puts, Nyls Korstanje), estafette 4x200 vrij mannen Dag 5: 50 rugslag (Maaike de Waard, Kyra Toussaint) Dag 6: 50 vrij vrouwen (Kromowidjojo, Kim Busch) Finales vanaf 00.30 uur Nederlandse tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27