Plusje voor de meeste bonden Een gezellig dagje uit met de trein 26 6 De extra investering van to mil joen euro van het ministerie van Sport (VWS) maakt dat de pijn van de nieuwe verdeling van de topsportgelden van NOC*NSF relatief meevalt. De overheid zag het budget van de sportkoepel afgelopen jaren te ruglopen en wil met de bijdra ge voorkomen dat Nederland in aanloop naar de Spelen van 2018 en 2020 in de problemen komt of aan de toptienambitie moet tornen. Enkele sporten leveren ko mend jaar wel degelijk fors in. Maar de meeste bonden kun nen voor 2017 een plus(je) note ren. De grootste minnetjes staan achter zwemmen (van 1,5 miljoen euro dit jaar naar 1,26 miljoen voor 2017), golf (van 260 duizend naar 75 duizend euro), tafeltennis vrouwen (van 309 naar 250 duizend euro), mountainbike (van 167 duizend naar 84 duizend euro) en rug by sevens vrouwen (van 163 naar 81 duizend euro). Dat lijkt een afrekening voor de gelever de prestaties, bijvoorbeeld die van de zwemploeg in Rio, maar dat is volgens NOC*NSF te kort door de bocht. „Er wordt vooral gekeken naar de potentie van de topsportprogramma's", leg de technisch directeur Maurits Hendriks uit. Bij het zwemmen wordt ge stopt met het ondersteunen van de jongste talenten. De top sport levert amper in. Atletiek, badminton, honk- en softbal, turnen (vrouwen), baanwielren- nen, waterpolo, boksen, schoonspringen en basketbal (vrouwen) horen bij de win naars. Toegegeven: wereldkampioen werd Michael van Gerwen niet, maar nog nooit in de historie boekte een darter in één jaar vijf entwintig toernooizeges. Zelfs dartsicoon Phil Taylor niet. Vin cent van der Voort schiet plots in de lach, wanneer hij nog eens weg kwijnt bij de ongekende zege reeks van zijn collega in 2016. „Ik denk dat Michael nooit genomi neerd gaat worden. Meer dan dit gaat hij nooit meer winnen. Dat is namelijk niet mogelijk." Op zondagavond zat Van der Voort naast Van Gerwen in een hotel, toen ze het rijtje genomi neerden zagen. Tom Dumoulin, Sven Kramer, Dorian van Rijssel- berghe, Max Verstappen, Ferry Weertman. Geen Van Gerwen dus. „Hij vond het jammer, mist een stukje erkenning, maar was er niet ondersteboven van", zegt Van der Voort. De afwezigheid van de populai re darter zorgt voor discussie, evenals - zij het in mindere mate - het ontbreken van motorcrosser Jeffrey Herlings. Hij werd voor de derde maal wereldkampioen. Bij de Sportploeg van het jaar zijn er ook scheve gezichten, omdat de in Rio zilveren hockeysters niet zijn genomineerd en de handbalsters met hun vierde plaats wél. Het is het bekende verhaal van de appels en de peren. Maar ook lijkt het passeren van 'MvG' een teken dat de jury darts nog altijd als 'kroegsport' bestempeld, of in elk geval niet voor vol aanziet. Raymond van Barneveld werd ook nooit gekroond tot Sportman van het jaar. Onterecht, vindt Henk Ange- nent, die in 1997 na zijn beroemde zege in de Elfstedentocht de prijs naar zwemmer Marcel Wouda zag gaan. „Als darten geen sport is, vind ik pakweg Formule 1 ook geen sport. En nu terugkijkend is mijn zege in 1997 een heel bijzon dere, maar anderen vinden het schaatsen pure folklore en echt mondiaal is het schaatsen sowieso al niet. Waar ligt de grens? Weet je, ze zijn allemaal 24 uur per dag met die sport bezig. Het uitgangs punt moet zijn: winnaars moeten winnen. Ongeacht de discipline. Herlings en Van Gerwen horen er gewoon bij te staan." Criteria Fel werd er bij vlagen door de vak jury gediscussieerd, maar de naam van Van Gerwen viel slechts vluchtig. Volgens voorzitter Jeroen Bijl is de darter nooit se rieus in beeld geweest. Darts vol doet namelijk niet aan de criteria. „Ook wij zien dat Van Gerwen als sporter veel los maakt in de Ne derlandse samenleving", laat een woordvoerder van de NOC*NSF weten. „Al eerder is echter door ons de keuze gemaakt om topspor ters bij deze verkiezing met elkaar te vergelijken die een sport bedrij ven die op onze lijst van topspor ten staat. Die lijst wordt met eni ge regelmaat door onze 76 sport bonden vastgesteld en darts komt daar, vooral vanwege het ontbre ken van voldoende landen op het WK Darts (minimaal 55, red.), niet op voor." appelgebak warme V drank Geldig t/m 26 februari 2017 y#9 Bestel nu op pzc.nl/treinactie dinsdag 6 december 2016 De meeste sportbonden kun nen in 2017 op meer finan ciële steun rekenen van het NOC*NSF dan dit jaar. Rik Spekenbrink Papendal 'Bij voorbaat kansloos' Vermoedelijk was er geen Neder landse sportman dit jaar zo domi nant als Michael van Gerwen. Toch werd de darter niet geno mineerd door de vakjury van het NOC*NSF Sportgala. Pim Bijl Rotterdam s Michael van Gerwen won liefst 25 dartstoernooien dit jaar. Desalniettemin is de 27-jarige Brabander niet genomineerd voor verkiezing van Sportman van het jaar. doppio BesteLLen kan t/m 1 januari 2017. Bij het bestellen hoeft u nog geen reisdatum aan te geven. Voor maar 18,- p.p. koopt u een Dagretour met de trein (2e klas). Daarmee reist u op één dag met de trein naar uw favoriete stad in Nederland en terug. Inclusief heerlijk appelgebak met warme drank bij Doppio Espresso. Een dagje uit is zo weL heel aantrekkelijk!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26