U EU kan rijke landen niet dwingen te investeren II E 17 Zünd Benelux Codi International HERE Amercentrale kickt af van kolen SNIJMACHINES DOEKJES NAVIGATIE De kolencentrale in Geertrui- denberg, de Amercentrale, wordt grotendeels omgevormd tot biomassacentrale. Energie maatschappij RWE krijgt sub sidie van het Rijk om de stook van biomassa rendabel te ma ken. Bij de verbranding van biomassa - zoals gft-afval, mest en hout - komt minder C02 vrij dan bij gebruik van kolen. Het kabinet speelde eerder met de gedachte om alle Neder landse kolencentrales, waar onder die in Geertruidenberg, te sluiten. Door de omvorming is dit niet meer nodig. RWE wil de Amercentrale vol gend jaar voor de helft op bio massa laten draaien en in 2020 voor 80 procent. Voor het reste rende deel worden kolen bijge- stookt. Hoeveel subsidie RWE van het rijk krijgt, is geheim. Een overname van PostNL door Bpost is niet logisch. Dat is een stap terug. 'Personeel Pon deed zaken in het geheim' Personeel van auto-importeur Pon uit Almere heeft volgens het Finandeele Dagblad jaren lang machineonderdelen van graafmachinefabrikant Cater pillar doorverkocht. Dit ge beurde geheel buiten de boe ken om. Met de verkoop via tussenpersonen zou naar schatting zo'n 75 miljoen euro zijn verdiend door Pon. De ge heime transacties gelden als valsheid in geschrifte. Ook zijn regels van Caterpillar overtreden, waardoor Pon forse boetes wegens contract breuk van het Amerikaanse bedrijf kan krijgen. ring vindt verder plaats uit zorg voor het personeel. „Zo wil een klant niet dat een personeelslid 15.000 zware dozen opstapelt, om dat dat een te grote belasting is." De vraag is wat de toenemende robotisering in het bedrijfsleven betekent voor de arbeidsmarkt. Zullen veel banen verdwijnen? Vol gens Menting valt dat nauwelijks te voorspellen. Hij refereert aan de iPhone, die in 2007 het licht zag. „Smarthones zijn nu volledig inge- Dat we nu ook in de bouw worden gebruikt, had ik een jaar geleden nooit verwacht burgerd, terwijl ze kort geleden nog niet bestonden. Wie dacht vijftien jaar terug dat appmaker een job zou zijn? Niemand voorziet welke nieuwe banen er over tien jaar bij zijn gekomen." Onvoorspelbaar is verder hoe de consument op nieuwe technologi sche veranderingen reageert. Door internetbankieren ging er ineens niemand meer naar een bank kantoor. Daardoor moeten honder den kantoren sluiten en raakten tienduizenden bankmedewerkers hun baan kwijt. Idem dito bij de post. Inmiddels telt ons land 107 in dustriële robots per 10.000 werkne mers, blijkt uit de jaarlijkse monitor van de International Federation of Robotics (IFR). Dat is veel meer dan het gemiddelde van 66, maar be duidend lager dan het aantal in Zuid-Korea (478) en Japan (314). Mooie toekomst Smart Robotics wacht al met al een mooie toekomst. Door de rappe groei bleek de accommodatie op de Eindhovense Hightech Campus dit jaar al te klein. Sinds twee weken is Smart Robotics gehuisvest in een drie keer groter bedrijfspand in Best. Het aantal medewerkers groeide mee van vier naar veertien. Zelf is Menting niet zo somber over het verlies van banen. Hij ver wacht vooral dat competenties ver anderen door robots. Personeel dat niet langer dozen hoeft te stapelen, heeft straks tijd om de productie te monitoren en fouten te herstellen. „Dat stelt totaal andere eisen aan werknemers." Een voordeel dat de mens voorlo pig houdt, is dat wij veel beter zijn in het verrichten van gecombi neerde taken. „Een menselijke werknemer stapelt niet alleen, maar checkt ook de houdbaarheid en controleert of alles compleet is. Robots zijn daar een stuk minder goed in." Europa mag Nederland en an dere rijke Noord-Europese lan den niet verplichten om met extra investeringen uit eigen zak de Europese economie aan te jagen. Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem kon giste ren dat Brusselse plan, waar hij fel tegen was, torpederen. Brussel kwam midden vorige maand met de aanbeveling aan landen met een laag tekort om volgend jaar al voor zo'n 50 miljard extra te investeren. Dat plan kan dus feitelijk in de prullenmand. De EU-ministers van Financiën praten vandaag desondanks over een verlenging en verdub beling van het huidige investe ringsplan (naar zes jaar en 630 miljard). dinsdag 6 december 2016 Stephan Jacobs Directeur „Wij maken grote snijmachines voor onder meer de verpak- kings- en grafische industrie. In de Benelux hebben we daar af gelopen jaren 800 van verkocht. Dankzij onze samenwerking met Smart Robotics kunnen we het snijproces volledig automatise ren: een robot plaatst een palet met materialen op de snijtafel, een andere haalt die er weer af. Voor onze klanten is dat winst, zo is menselijke arbeid niet meer nodig. Toch helpen robots arbeid te behouden. De grafi sche en designindustrie in Ne derland is vooraanstaand in de wereld. Dankzij de robots kun nen we die positie vasthouden." Bart Lohman Directeur Operations „In onze markt - we produceren miljoenen babybillendoekjes en gezichtdoekjes voor onder an dere Nivea, Beiersdorf, AH, Etos en Kruidvat - heerst grote kos- tendruk. Elke cent telt en hoe wel we één van de grotere pro ducenten zijn, is de concurrentie enorm. Werknemerskosten vor men een belangrijke factor, ar beid hier is immers duurder dan in Oost-Europa. Door te auto matiseren kunnen we besparen op uitzendkrachten. Een robot is een prima vervanging voor repe terende inpakactiviteiten. Dank zij Smart Robotics kunnen we weer een productielijn volledig automatiseren. We zitten in de testfase, in januari worden twee robots geïnstalleerd." Dennis Kemps Manager „Sinds begin dit jaar hebben we een robot van Smart Robotics in huis die meer dan 10.000 adres sen en points of interests intikt, van Eifeltoren tot Efteling. Zo controleren we of onze naviga tiesystemen perfect werken. Het is niet zo zeer dat de robot menselijke banen overbodig maakt, maar juist dat we véél beter kunnen testen. Onze navi gatiesystemen komen terecht in de premium modellen van Volvo en Audi. De A8, de XC90. We mogen ons geen enkele fout veroorloven. Vroeger gebruikten we veel kleinere samples, je laat je eigen hoogopgeleide ingeni eurs niet duizenden adressen intikken." GEERTRUIDENBERG Minister Henk Kamp van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer nog maals laten weten dat hij geen enkel voordeel ziet in een sa mengaan van de postbedrijven. AMSTERDAM uitzendkracht BRUSSEL —Directeur Mark Menting Eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem. OP DE WAGEN Zakken bonen worden op een vrachtwagen geladen bij een groentemarkt buiten Amritsar (India). De markt heeft zwaar te lijden sinds de regering begin november besloot dat briefjes van 500 en 1.000 roepie - de biljetten die het meest in omloop waren - geen wettig betaalmiddel meer zijn. fotonarindernanu/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17