4 Terugverdienen 0) O O lil 16 PETER (56) OPEN SOLLICITATIE Aegon Ahold- Delhaize Fugro Hoe gaat technologie onze arbeidsmarkt veranderen? De startup Smart Robotics is het eerste uitzendbureau voor robots in de wereld. „Geoutsourcetwerk kan dankzij ons worden teruggehaald uit Azië." Peter had het al snel door toen hij zijn baan verloor: solliciteren op de tradi tionele manier, een brief of mail als reactie op een vacature, heeft geen zin. „Dan beland je op de grote stapel en ben je een soort lot uit de loterij." De Brabander trok daarom direct de stoute schoenen aan en besloot zich op een andere manier te profileren. „Ik kreeg van het UWV de mogelijkheid om een video-cv te maken en dat op YouTube te zetten. Zo kun je boven de grijze massa uitsteken." Het video-cv laat een haarfijn portret van Peter zien. Hij tuiniert graag, maakt moderne kunst en komt het best tot zijn recht in een HR-functie binnen het Midden- en Kleinbe drijf (MKB). „Je zou het gezien mijn leeftijd misschien niet verwachten, maar ik houd van verandering. Daarbij coach en begeleid ik graag mensen. Mijn kracht is dat ik goed een afweging kan maken tussen de belangen van de werknemers en het bedrijf, terwijl ik me natuurlijk wel realiseer dat er geld verdiend moet worden. Ik ben van de menselijke maat en ik denk dat ik daarmee binnen het MKB het best tot mijn recht kom." Opvallend is dat bijna heel Peters loopbaan zich in de techniek afspeelt, van chemie tot kunststofbewerking. „Ik ben van huis uit techneut, maar ik ben een manager. Wel één die affiniteit heeft met wat er op de werk vloer gebeurt." Jan Hobbelen, directeur van Fysergo, bena drukt dat het voor 55-plussers moeilijk is een baan te vinden. „Zeker de functie die Peter zoekt. Daar is veel concurrentie voor. Het is goed dat Peter zijn kernwaarden benoemt; werken met passie, betrokkenheid en creati viteit. Het is voor mij duidelijk dat deze bin nen een HR-functie passen." Volgens Hobbelen wordt in het MKB heel kritisch gekeken naar ondersteunende func ties, want je moet jezelf terugverdienen. „Peter kan wat mij betreft daar zijn meer waarde nog beter tot uiting brengen. Zijn coachings- en verzuimbegeleidingskills laten een organisatie niet alleen beter presteren, maar besparen ook veel geld. Een verzui mende medewerker kost al snel 150 tot 400 euro per dag. Met Peter aan boord verdien je dat dus terug." Schroefjes opstapelen, babydoekjes inpakken, bakken schepijs vullen, kunststoffen onderdelen van scheerapparaten afhalen, navigatie- apparatuur testen, strips op prefab gevels plakken waarmee vervol gens bestaande huizen worden ge renoveerd. Directeur en mede oprichter Mark Menting verbaast zich dagelijks over de grote variëteit aan taken die zijn robots uitvoeren. „Dat we nu ook in de bouw worden gebruikt, had ik een jaar geleden nooit verwacht." De Eindhovense startup voorziet in een duidelijke behoefte. Waar een MKB-bedrijf gauw enkele ton nen kwijt is om te automatiseren, kan een robot bij Smart Robotics vanaf 3.000 euro per maand worden gehuurd. Ondernemers kunnen zo laagdrempelig testen of de inzet van robots iets voor hen is. „Bevalt het, dan kunnen ze hem kopen." Menting - bij technisch consul- tanty bedrijf Alten zette hij een af deling Robotica op - bedacht het idee twee jaar geleden met com pagnon Heico Sandee, voormalig programmamanager robotica aan de TU Eindhoven. „De industrie werkt al decennia met machine robots, maar vrijwel allemaal betreft het apparaten die slechts één truc beheersen. Bij een nieuw product moet je weer een hele nieuw exemplaar bouwen. Dat kost miljoenen. Ook zijn de robots vaak log en groot." Veiliger De robots en bijbehorende soft ware die Smart Robotics ontwik kelt zijn juist zeer flexibel. Menting neemt de verslaggever mee naar de 500 vierkante meter grote produc tiehal en wijst op één van de robots. „Ze wegen slechts 30 kilo, exclusief plateau, en zijn daardoor bedui dend veiliger dan machinerobots." Een dodelijk ongeluk zoals vorig jaar in Duitsland - waarbij een Volkswagenmonteur werd platge drukt - is zo onmogelijk. „Onze robots detecteren of iets in hun baan staat en bezitten krachtterug koppeling." Door het ontbreken van de kooi kan bovendien veel sneller worden ingegrepen als er iets mis gaat. „Je hoeft niet een hele productielijn stil te zetten." Op 1 mei 2015 - 'de Dag van de Ar beid', glimlacht Menting - opende Smart Robotics zijn deuren op de Eindhovense Hightech Campus. Het was de tijd dat minister As- scher (Sociale Zaken) waar schuwde dat robots komende de cennia talloze banen overbodig gaan maken. Vanaf de eerste dag zoemt de te lefoon. De eerste klant aan de lijn: Philips. Voor zijn scheerapparaten- fabriek in Drachten was mechani sche hulp nodig. Maar ook MKB- bedrijven kloppen veel aan. „Dage lijks krijgen we mailtjes of belletjes van potentiële klanten. Zelf marke ting doen, is niet nodig." De meeste ondernemingen - circa de helft - komen uit de food en retail-sector. De robots worden om velerlei re denen ingezet. „Soms willen be drijven productie uit China wegha len, omdat er op de werkplaats 10-jarige kinderen werkzaam blij ken." Of ze re-shoren omdat een goede kwaliteitscontrole ver weg zeer lastig is en het verschepen van goederen veel tijd kost. Robotise- Wie: Peter van Dijck Op zoek naar: HR-functie binnen het MKB Was: medewerker Personeel Organisatie Woonplaats: Son en Breugel - Gert van Harskamp O dinsdag 6 december 2016 Robot te huur als De verzekeraar deed gisteren goede zaken op het Damrak. m Analisten van Natixis lieten zich in positieve zin uit over het supermarkt bedrijf. De provider was een van de wei nige verliezers in de AEX. m De bodemonder zoeker zag af van de verkoop van Asia Pacific Subsea Services. David Bremmer Best Heeft u een baan voor Peter? Mail naar opensollicitatie@ad.nl E o c T Mark Menting tussen de robots, foto koen verhei jden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16