Hanina Ajarai 3 I Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan! 19,- hollands nieuwe. 15 Een kip of een lam is ook lief voordat het op je bord terechtkomt ijn dochter heeft mij laatst te ken nen gegeven dat ze vegetariër wil zijn. Ze is vier. En ze kent heel het woord niet, maar dat is de conclusie die ik trek na ons gesprekje. Ze hoorde hoe ik de boodschappen vanuit een an dere kamer doorschreeuwde naar mijn man die al bij de voordeur stond. „Oh en gehakt, graag! Kip gehakt!" „Mama", vroeg ze daarna, „is dat dan van een echte kip?" En toen het antwoord bevestigend was, stopte ze even met om mij heen dansen en verzonk ze in ge dachten. Grappig hoe dat denk proces zich zo duidelijk op dat gezichtje aftekent. „Maar mama", zei ze na een paar seconden, „ik wil helemaal geen vlees eten van een kip. Dat is zielig! Ik wil voort aan alleen normaal vlees eten en geen vlees meer van dieren." Tja, ik heb het maar genegeerd. Zij weet niet dat ik het afgelo pen jaar al behoorlijk mijn best heb gedaan om te minderen met vlees. Omdat ik het zelf ook niet meer verantwoord vond om dat elke dag op tafel te hebben. Maar er helemaal mee kappen, dat zit er voorlopig niet in. In de Marok kaanse gemeenschap ontkom je niet aan vlees. Veel vlees. Grote hompen vlees. Laat je bij een sa menkomst met familie vallen dat je liever geen vlees eet, dan zie je ze meteen denken: wat een omhooggevallen en arrogant mens is dat. Iets waar onze ou ders jarenlang alleen van konden dromen, dat wijs jij af. Vlees op het bord is nog altijd een teken dat het goed met je gaat, dat je goed hebt geboerd. Zeg je dat je vegetariër bent, dan zeg je eigen lijk dat je te gierig bent om vlees te kopen. dat ik nog wel vlees eet, ik vind het gewoon hartstikke lekker. En ik ben niet creatief genoeg in de keuken om gerechten te beden ken die goed werken zonder vlees. Chili sin carne is gewoon smakelijker met een klein beetje gehakt erbij. Van één specifiek dier weiger ik echter te eten (ja, en van nog één maar dat is om re ligieuze redenen): het konijn. Op jonge leeftijd heb ik eens gezien hoe ze in mijn geboortedorp zo'n lief en zacht beest bij de oren gre pen en, hoppa, zo de keel door sneden. Dat heeft zo'n indruk op mij gemaakt dat ik het tot de dag van vandaag vertik konijn te eten. Ook al weet ik rationeel ge zien dat mijn compassie in dezen volslagen willekeurig is, want een kip of een lam is ook lief voordat het op je bord terecht komt. met eigen ogen gezien, op een leeftijd waarop die indrukken kennelijk genoeg effect sorteren om een heel leven op te teren. Misschien moet ik over een jaar of twee voor mijn dochter een excursie organiseren naar mijn geboortedorp in Marokko. Haar blootstellen aan beelden die net traumatisch genoeg zijn om haar te sterken in haar vegetarische le ven zonder dat ze er nachtmer ries aan over houdt. Nadia Nerea is nu elf. Ze leeft nog steeds, ondanks haar zeldzame, on geneeslijke ziekte. Tonnen haalden haar ouders op met hun zielige ver haal om haar in het buitenland te kunnen behandelen, van een zie kenhuis in Houston tot een alterna tieve arts die in een grot in Aghani- stan zou wonen. Niets van waar, zegt Nadia's va der Fernando Blanco nu. „Ik heb ge logen over de ernst van haar ziekte. Over dat ze eraan zou sterven. De reis naar Houston heb ik verzon nen, die arts in Afghanistan ook, maar zelfs mijn vrouw wist dat niet. Ook haar heb ik voorgelogen." Bekentenis Blanco deed gisteren telefonisch in een tv-programma zijn bekentenis, nadat de laatste dagen de bewijzen over zijn bedrog zich opstapelden. De politie onderzoekt zijn verhaal, de rechter liet beslag leggen op zijn rekeningen. Een deel van het geld gaf hij uit aan kwakzalvers; waar de rest is gebleven is nog niet bekend. Nadia heeft trichothiodystrofie (TTD), een stofwisselingsziekte waaraan nog geen too mensen in de hele wereld lijden. Of Nadia zóu dat hebben, want zelfs dat wordt nu in twijfel getrokken. Duizenden Spanjaarden doneerden geld opdat ze behandeld kon worden - de Ik heb gelogen dat ze aan haar ziekte zou sterven en over die arts in Afghanistan schattingen lopen uiteen van 300.000 tot 1,5 miljoen euro. Vorige week kreeg vader Fernando in vier dagen 153.000 euro bijeen met het verhaal dat zijn dochter een nieuwe behandeling nodig had en hijzelf alvleesklierkanker had. De krant El Mundo ging op on derzoek uit: ziekenhuizen waar ze al behandeld zou zijn, kenden haar niet. Artsen ontkenden de ernst van de ziekte. En dagblad El Pais ontdekte dat Blanco wegens fraude al eens vier jaar cel kreeg. Het gezin verhuisde daarna naar een klein dorp in de Pyreneeën, waar ieder een met Nadia meeleefde. „Ik zal al het geld terugbetalen", beloofde Fernando Blanco gisteren. Maar echt geloofd wordt hij niet. Samsung Galaxy A5 2016 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! dinsdag 6 december 2016 PC Dat is overigens niet de reden Maar ja, ik heb het nu eenmaal Vader verdiende aan zieke dochter Half Spanje kende Nadia Nerea sinds haar vierde jaar. Het dood zieke meisje was regelmatig op televisie, tennisheld Rafael Nadal hielp mee tonnen in te za melen om haar beter te maken. Nu heeft haar vader bekend dat hij loog. Veel geld is zoek. Edwin Winkels Barcelona i Fernando Blanco, hier met zijn vrouw en dochter Nadia, vertelde jarenlang dat Nadia aan een dodelijke ziekte leed. —Fernando Blanco 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Samsung Galaxy A5 2016. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 19,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 449,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 216,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €19,- waarvan €10,- abonnement en €9,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €216,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 31 december 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15