Europees Parlement wil uitleg over Duitse tol 'Ring van stabiele landen om NAVO' Kruidvat 14 Kerkdriel ontzet over plofkraak, afgetuigde winkelier en uitgebrand gebouw Kruidvat 2 Kruidvat Kruidvat Brent en Leontien Piels kijken maan dagmorgen vol ongeloof en met ont zetting naar wat er nog over is van hun woning. Ze beseffen, vele uren later, nog maar amper wat hun die nacht is overkomen. Het is iets na half vier 's nachts als een zwarte Audi stationcar, die op 24 november aan de Heiweg in Vught is gestolen, zachtjes het Zwijsenplein in Kerkdriel opdraait. In de auto zitten vier mannen met bivakmutsen op. Hun doelwit is de ING-pinautomaat in The Read Shop. Met een staalkabel trekken ze het rolhek eruit en breken met grof geweld de winkeldeur open Gewapend met een snijbrander gaan drie mannen naar binnen. Kabaal Op dat moment is de familie Piels, die boven de winkel woont, klaarwakker. „Van het kabaal", zegt Brent Piels. Hij is de volwassen zoon van Brent sr. en Leontien en is na een gezellig sinter klaasavondje met zijn ouders en zusje in het ouderlijk huis blijven slapen. „Toen ik uit het raam keek, zag ik de Audi voor de deur staan, met de ach terklep open en een van de daders er bij." Op dat moment komt John Kol lenburg van The Read Shop aangelo pen. Zijn inbraakalarm is afgegaan. Ik keek uit het raam en zag de Audi voor de deur met de klep open Voor de winkel ontstaat ruzie tussen Kollenburg en de wachtende inbreker. Piels ziet hoe de winkelier een harde klap met een ijzeren staaf krijgt en in elkaar zakt. Later blijkt dat hij een klaplong en een paar gebroken ribben heeft opgelopen. De daders vluchten in de auto naar de verderop gelegen Sint Annatroonstraat, waar ze over stappen in een vluchtauto. „Doodsangst, echt zo bang", om schrijft Brent Piels zijn gevoel van dat moment. Ook slager Gijs Sars, die op het Zwijsenplein woont, is inmiddels buiten en vindt Kollenburg. „Hele maal vernikkeld van de kou en wit van de pijn. Er is gauw 112 gebeld", vertelt hij. De politie rukt uit met de auto en met de helikopter. Een ambulance brengt Kollenburg naar het zieken huis. Hij maakt het naar omstandighe den redelijk, laat zoon Rik weten. Gasflessen Dat er achterin in de winkel inmiddels iets begint te branden, weet op dat moment nog niemand. De politie heeft gasflessen zien liggen, roept er experts bij en blijft buiten wachten. „En dan is er ineens rook, stank en vuur", zegt Piels. „We hebben alles achtergelaten en zijn naar buiten ge vlucht." Wanneer de brandweer arri veert, is er al geen redden meer aan. The Read Shop staat in lichterlaaie en al snel slaan de vlammen over naar het naastgelegen Kruidvat, dat ook verlo ren gaat. „We zijn vreselijk geschrok ken, maar hebben het er levend vanaf gebracht. Helaas zijn vijf van onze acht katten omgekomen." Gelukkig krijgen we veel hulp. Van drie kanten is ons al woonruimte aangeboden." Behalve de familie Piels is ook buur man Koen de Leeuw dakloos. Ook voor hem is inmiddels onderdak gere geld. Zo'n dertig andere buurtbewo ners moesten uit voorzorg hun huis uit, maar konden later op de dag terug. De zoektocht naar de daders heeft nog niets opgeleverd. Wellicht dat de beveiligingscamera's, die vorige week op verzoek van de winkeliers zijn ge plaatst, nu al waardevol blijken. BRUSSEL De Duitse tolplannen zijn nog steeds discriminerend voor buitenlanders. Dat zegt het Europees Parlement in vragen aan Transportcommissaris Violeta Bulc. „Wij zijn bang dat het nog net zo discriminerend is als het altijd is geweest." Europa verwierp aanvankelijk de plannen voor Duitse tolheffing, omdat alleen houders van een Duits kenteken compensatie kre gen via verlaging van hun wegen belasting. Dat vond ook Brussel discriminerend. Daarna maakte de Duitse rege ring het kortdurende vignet waar mee tien dagen de Autobahn kan worden gebruikt, goedkoper en besloot ze eigen ingezetenen min der terug te betalen als zij in een re latief vuile auto rondrijden. Maar volgens de parlementariërs uit zes buurlanden van Duitsland doet dat aan het principe niets af. „Nog steeds draaien alleen buiten landse gebruikers op voor het ge bruik van de weg." „Discriminatie is discriminatie, en het is een van de hoofdtaken van de Commissie om daartegen op te treden", aldus onder meer CDA'er Wim van de Camp, die vreest dat vooral grens bewoners schade lijden door de maatregel. Bulc moet in principe binnen drie weken antwoorden. Tegen haar besluit staat ook beroep open bij het Hof. BRUSSEL De NAVO gaat ste vig investeren in een 'ring van stabiele landen' om het NAVO- grondgebied. Dat kost geld, maar veel minder dan wanneer de alliantie met troepen orde op zaken moet stellen. Ingewijden zeggen dat er meer structuur moet komen in de nu incidentele steun aan landen als Irak, Jordanië, Libië, Tunesië, Oekraïne, Georgië, Moldavië en de West-Balkan. Het gaat dan om militaire training, advies en steun bij de opbouw van strijdkrachten, de opzet van inlichtingendiensten, informatie-uitwisseling overfo- reignfighters, training in de op sporing en ruiming van geïm proviseerde bommen, het te gengaan van migratie en de be strijding van handel in wapens, mensen en drugs. Door de 'schil' van landen rond de NAVO 'weerbaarder' te maken, vergroot de alliantie so wieso de veiligheid van haar ei gen lidstaten, is het idee. „Hoe stabieler de buren, hoe veiliger wij zijn", aldus een VS- t Er moet meer structuur komen in de nu incidentele steun aan landen topdiplomaat aan de vooravond van een tweedaagse NAVO- raad vandaag en morgen in Brussel. De aanpak met als werktitel 'projecting stability beyond our borders' volgt op de extra beveiliging van zes Oost- Europese NAVO-landen tegen Rusland met vier bataljons van elk 1.000 man plus extra sche pen en vliegtuigen in en boven de Oost- en Zwarte Zee. De steun aan landen op de West-Balkan ligt in het ver lengde daarvan. Volgens bron nen bij de NAVO staan zij de laatste tijd in toenemende mate bloot aan 'bombardementen' desinformatie uit Rusland. ÉÉBB De familie Piels uit Kerkdriel schrikt wakker van kabaal van inbrekers, ziet door het raam dat de buurman klappen krijgt en moet in pyjama de vrieskou in vanwege brand in huis. dinsdag 6 december 2016 Kerkdriel Twee winkels in Kerkdriel brandden uit. FOTO BART MEESTERS Brent Piels Ik zag de ruzie met die daders en was doodsbang' Brigit Groeneveld Rianneke Mees Annemiek Steenbekkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14