13 hun schoolresultaten zijn beter dan in Zuid-Soedan. Als het vrede wordt en we teruggaan, hebben ze hier wat geleerd." Maniah, aangesteld door de Ca nadese tak van War Child, stond vanochtend nog voor de klas. Ze leert 200 kinderen tegelijk en groepsgewijs lezen. Ja, wat extra lokalen. En meer docenten, zodat je maar 100 kinderen per klas hebt. Meer vraagt Maniah niet. Maniah wil niet zeggen of ze behoort tot de stam van de Nuer (de veeboeren uit Zuid-Soedan) of de Dinka's (de akkerbouwers) waarvan de rivaliserende leiders door minister Ploumen werden gekwalificeerd als 'klootzakken van de ergste soort'. Bendeleiders zijn het geworden, die elk een half volk de dood injagen voor hun eigen ambities en gewin. „Eerst vochten ze tegen elkaar, toen begonnen ze onschuldige men sen te vermoorden, daarom besloot ik te gaan. Als je je grond niet afgeeft word je vermoord", beaamt Maniah, die liever niet op de foto wil. Een ze kere anonimiteit is wel zo veilig, want ze wil terug naar huis. Zeldzaam humanitair Nee, het onverwacht gastvrije Oeganda gaat niet het leed van Afrika oplossen. En er dreigen problemen, als sponsors niet snel bijspringen. Maar toch, een vlam van hoop flikkert uitgerekend in dit straatarme land waar de wrede Idi Amin ooit de scepter zwaaide en waar vorig jaar nog 28.000 mensen stierven aan hiv of door het virus veroorzaakte ziektes. „Oegandezen weten heel goed wat lijden is en zijn misschien juist daarom zo solidair met de vluchtelingen. Daar komt bij dat ze vaak tot dezelfde stammen behoren en gastvrijheid hier een groot goed is", zegt Sardhanand Panchoe, de Nederlandse hoofd coördinator van UNHCR, het Hoge Commissariaat voor Vluch telingen van de VN waarmee de lokale autoriteiten nauw samen werken. Oeganda staat ook voor Panchoe model voor zijn zeld zaam humanitaire aanpak van het vluchtelingenprobleem. Wie is geregistreerd moet eigenlijk onmiddellijk een bijdrage leveren aan de lokale samenleving. Kin deren moeten naar school, van volwassenen wordt verwacht dat ze werken, ze kunnen handel drijven en krijgen meteen een identiteitskaart waarmee ze door het hele land mogen reizen. Sterker, elke Zuid-Soedanese familie krijgt 30 bij 30 meter grond van de lokale overheid waarop ze hun eigen groenten kunnen verbouwen. En de dorpelingen die de vluch telingen naast de deur krijgen, profiteren ook omdat de staat hun komst kop pelt aan betere wegen, zieken huizen en scholen voor dereen. Er zijn door hun komst inmiddels drukbezochte markten ontstaan in afgelegen dorpen. Be woners hoeven niet meer uren naar de stad te lopen. Kortom, de lokale economie bloeit op. Onderwijzeres Maniah maakt zich natuurlijk zorgen om de ach terblijvers. Volgens het alarme rende rapport dat de VN donder dag publiceerde, dreigen er in Zuid-Soedan toestanden als ooit in Rwanda waar hutu's en tutsi's elkaar met honderdduizenden afslachtten en vermink- De Oegandese autoriteiten gaan opnieuw bewonderenswaardig om met de situatie. Vorige week omsingelde een groep Nuer wat Dinka-families die waren aange komen. Ze eisten dat die naar een ander kamp zouden gaan. Het lo kale bestuur weigerde onder het motto: 'jullie zijn allemaal vluch telingen'. Er gaat niemand weg of iedereen gaat weg. Het werd door de Oegandezen keihard gespeeld maar ook opgelost. De Dinka's bleven. Hun kinderen voet ballen waarschijnlijk alweer samen met de an dere kin deren. dinsdag 6 december 2016 de vluchtelingen Het Oegandese model is bijna een lesje mededogen van een arm land aan veel rijkere naties - waaraan de VN en diverse NGO's overigens wel meebetalen. Minister Ploumen ziet de voordelen, maar verwacht niet dat wij het Afrikaanse voorbeeld in West- Europa kunnen importeren. „Daarvoor zijn de inkomens- en culturele verschillen tussen Afrika en Europa te groot." Vraag is ook of de Oegan dese aanpak bestendig is tegen steeds meer mensen. Tussen 2.500 en 3.000 vluch telingen uit Zuid-Soedan mel den zich dagelijks aan de Noord-Oegandese grens. Sinds de burgeroorlog in Zuid-Soedan weer is opge stookt zijn al 600.0000 Zuid- Soedanezen gearriveerd en de verwachting is dat het er tegen eind volgend jaar bijna een miljoen zijn. De vlucht route wordt wel steeds ge compliceerder, want de geas falteerde Djoeba Road is te gevaarlijk geworden vanwege aanvallen en ontvoeringen door milities en roversbendes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13