vYiWW/, 12 REPORTAGE OEGANDA Het vluchtelingenkamp Boroli in het straatarme Oeganda is geen deprimerend tentenkamp, maar een baken van hoop. „Oegandezen weten heel goed wat lijden is en zijn misschien juist daarom zo solidair met de vluchtelingen." Het is alsof iemand een verkeerd adres heeft opgegeven. Is dit echt Boroli? Het Oegandese vluchtelingenkamp vlak bij de grens met het door burgeroorlog en banditisme geteisterde Zuid-Soedan? Hier zouden vooral ellende en bitter heid moeten wonen vanwege de oorlog even verderop die sinds 2010 al 300.000 levens heeft geëist. Maar waar je deprime rende VN- tenten verwacht, staan traditio nele hutten en voel je soms zelfs vrolijkheid. Je ontmoet vriende lijke Zuid-Soedanese vrouwen die koken of tuinieren op lapjes grond die ze hebben gekregen - ja, gekregen - van het lokale be stuur. Je ziet tieners giechelend meelopen in een processie van wege de naderende kerst. Er zijn bijna geen mannen in Boroli. Die zijn vaak dood of achtergeble ven om thuis familiebezit te beschermen tegen rebellen, regeringstroe pen of crimine len. Iedereen besteelt onder hand iedereen in het bandeloze Zuid-Soedan waar de situatie met de week verslechtert. Zelfs minister Ploumen, die vorige week op bezoek was in het kamp - en wel wat gewend is - was aangenaam verrast. Oeganda haalt alles uit de kast voor de vluchte lingen. Nooit eerder zag Ploumen een speeltuin, inclusief schom mels, in een haastig uit de grond gestampt vluchtelingenkamp. Het 'Oegandese opvangmodel' trekt inmiddels internationale aandacht. Terecht, vindt de Neder landse minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamen werking. „Ik kijk met grote be wondering naar de manier waarop ze dit in zo'n korte tijd zo goed georganiseerd hebben. Een land dat op de 156ste plek van de ar- moede-index staat." Geven aan hulpbehoevenden als je zelf al bijna niks hebt, daar kun je in derdaad je pet voor afnemen. Maniah, een gescheiden on derwijzeres van 32, heeft twee maanden moeten reizen - vooral lopen - om haar drie kinderen en zichzelf in veilig heid te brengen. „De Oegan dezen zijn erg zorgzaam. Ze geven ons eten. Er is een extra school in de neder zetting neergezet. Onze kinderen doen het goed, dinsdag 6 december 2016 Alles uit de kast voor Vluchtelingen kamp Boroli ZUID- SOEDAN CONGO KINS. Kampala Bob van Huët Boroli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12