Kleinere Commissie Stiekem moet lekken voorkomen 10 GeenPeil stemt alleen wat leden beslissen in microreferenda op website Directe democratie Geen partijprogramma, geen politici, geen eigen mening. GeenPeil wil de Tweede Kamer in en daar alleen stemmen aan de hand van micro referenda op de eigen website. Lijsttrekker Jan Dijkgraaf: „Fantastisch dat je ons serieus neemt." Hij bezweert dat het geen grap is. Noemt zich volksvertegenwoordi ger in de zuiverste zin van het woord. Voormalig journalist Jan Dijkgraaf (54) wil de 'megafoon' zijn voor 'teleurgesteld Neder land'. „Ons verkiezingsprogramma is korter dan dat van Wilders. Vijf woorden: de kiezer is de baas. Op onze site leggen we wetsvoorstel len en moties voor aan de leden en in de Kamer volgen we die uit slag." „Dan volg ik onze leden." „Jan Dijkgraaf zonder mening be staat niet. Maar mijn mening heeft geen waarde. Ik vertegenwoordig slechts onze leden." „De grens ligt bij het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. En ik geloof heilig in het ge zond verstand van de burger." „Dan gaat je kop eraf onder die le den. En terecht." „Nou, het is goed denkbaar dat we bijvoorbeeld met initiatiefwetten komen." „Je kunt ook zeggen: we worden eindelijk weer écht volksverte genwoordiger. Het principe is dat 30.000 mensen het beter weten dan 150 Kamerleden." „Precies, want het gaat er niet om wat wij vinden. Kijk naar die oude partijen. Die vinden van alles, maar die gooien hun standpunten weg zodra ze bij de formatie mo gen kwartetten met Mark Rutte." „Je kunt ook GroenLinks-lid blij ven, maar bij ons kun je óók shop pen. Is er iets waar je echt tegen bent? Laat je op onze site horen." „Daar moet je je dan ook bij neer leggen. Dat is het: wisdom of the crowd." „Ik vind het fijn dat je ons zo seri eus neemt dat je verwacht dat we zo groot worden." „Als Rutte of Samsom met ons wil praten, leggen we ook dat voor. En we gaan niet de achterkamertjes in. Als we praten met andere par tijen, doen we dat met de camera erop. Er komen ook camera's op onze werkplekken. Totale trans parantie." „Daarom mikken we op de om vang van de PvdA, zeg tien zetels. Dan kun je een stevig geluid laten horen." „Voor mijzelf lag het dieptepunt op 1 november. De dag dat Rutte alsnog wéér niet met een reactie op de referendumuitslag kwam. Terwijl de wil van het volk duide lijk is, hebben ze er gewoon schijt aan. Rutte is als een aanrander. Het meisje zegt 'nee', maar hij gaat door." „Baudet heb ik nooit serieus ge nomen. Iemand die op een piano poseert en zich de grootste intel lectueel van Nederland noemt. doe me een lol. En Jan Roos heeft voor zijn ego gekozen en wordt beroepspoliticus." BELOFTE „Ik ben een mediadier, daarin word ik nu gestreeld. Maar ik zit hier niet voor mezelf. Heb giste ren duizenden euro's weggegooid door als columnist bij Metro te stoppen. We komen ook niet met BN'ertjes op de lijst. Niemand zit hiervoor zijn ego." „Je mag het allemaal gelul vinden, maar ik denk echt dat wij iets an ders doen. Zo direct het volk ver tegenwoordigen is compleet nieuw." Voortaan zal de commissie nog slechts bestaan uit de vijf leiders van de grootste fracties, eventueel aangevuld met twee andere fractie leiders. Voor afsplitsingen, zoals nu DENK en VNL, is en blijft de com missie verboden terrein. Een belangrijke reden om het aantal commissieleden in te krim pen, is de kans op uitlekken van staatsgeheime informatie te ver minderen. Dat staat in een voorstel van VVD-fractieleider Halbe Zijl stra, dat de steun krijgt van alle ne gen partijleiders - van PVV tot 50PLUS - die nu zitting hebben in de commissie. Ook moet een be perkte omvang ervoor zorgen dat de commissie flexibeler kan inspe len op actualiteiten. Zijlstra, tevens voorzitter van de commissie, stelt dat de versnippe ring van het politieke landschap tot inkrimping noopt. „Hoe meer le den de commissie telt, hoe meer ri sico je loopt", legt hij uit. Screening De VVD bepleitte eerder al scree ning van commissieleden. Dat voorstel leek mede ingegeven door de oprichting van de nieuwe poli tieke beweging DENK, die er door een aantal partijen van wordt beticht aan de leiband van de Turkse president Erdogan te lopen. DENK is niet wel kom in de commissie, om dat de leden in deze Ka merperiode ook al namens de PvdA actief waren. Als de partij bij de ko mende verkiezing wel op eigen kracht een of meerdere zetels zou halen, zou zij volgens de huidige regle menten auto matisch recht hebben op een stoel in de commis sie. Door de gewijzigde regels wordt dat veel moeilijker. Zijlstra ontkent dat de regels nu worden aangepast om DENK buiten de deur te hou den. „Dit voorstel richt zich niet specifiek op één partij." De veelheid aan fracties noopt tot actie, stelt hij. „Wij vinden dat de diensten alle info moeten delen. We willen het moment voor zijn dat delen worden weggelaten, om dat men bang is dat er veiligheids risico's voor het personeel van de diensten zou zijn." DENK-lijsttrekker Tunahan Kuzu gelooft Zijlstra niet. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat dit voorstel met ons in het ach terhoofd is gemaakt", stelt hij. „Onze loyaliteit wordt voortdurend in twijfel getrokken, ook al heb ik gezworen op de Grondwet. De WD wil vooral over onze rug vis sen in de vijver van Geert Wilders." Kuzu zegt dat hij sowieso nooit plaats zou nemen in de commissie. „Wij doen niet aan stiekeme overleggen. Schaf die commissie maar af." dinsdag 6 december 2016 'Mijn mening heeft geen waarde' Tobias den Hartog Amersfoort Wat is jullie bedoeling? En als jij straks vóór moet stem men, terwijl je zelf tégen bent? Wat is jouw rol dan? Waar ligt de grens? Als een meerderheid de doodstraf wil... En als één van jullie niet stemt naar de uitslag van zo'n peiling? Maar stemmen duurt een uurtje in de week. Wat doet u dan ver der? Politicus zijn is toch ook ge woon een vak? Maar niemand weet wat vindt. Toch weet ik als ik op jullie stem, niet wat ik krijg. Maar als ik niet bij de meerder heid hoor, ben ik alsnog teleur gesteld. Met jullie kun je geen coalitie vormen. Je weet niet wat je krijgt. Theoretisch dan. Jan Dijkgraaf: „Ik vertegenwoordig slechts onze leden." fotoanp Straks zit u daar alleen maar als 'levend stemkastje' de uitslag van microreferenda door te geven. U mikt op de teleurgestelde bur ger? De GeenPeil-campagne is nu uiteengevallen in drie aspirant partijen: GeenPeil, VNL en die van Thierry Baudet. GeenPeil streeft naar directe democratie, maar dan wel via de vertegenwoordigende democratie van de Tweede Kamer, leder wetsvoorstel, ie dere stemming wordt via de website voorgelegd aan de leden. Die bepalen voor of tegen. Geheel in lijn met het Oekraïnereferendum, want daar zit de pijn: het 'nee' werd door premier Rutte niet uitge voerd. Lijsttrekker Jan Dijk graaf belooft plechtig de uit komsten van de eigen 'micro referenda' op te volgen in het parlement. Hoewel ze strijd makkers waren bij de eerdere GeenPeil-campagne, koos uit hangbord Jan Roos voor VNL, de partij van ex-PVV'ers. Die dingt mee met een rechts-po- pulistisch programma (meer geld voor defensie, één belas tingtarief, minder EU). Laatste in de rij is oud-GeenPeiler Thierry Baudet, die onder meer bindende referenda en een strenger asielbeleid wil. En uw ego dan? U en GeenPeil-oprichter Bart Nijman gaven af op journalisten die de politiek ingaan. De Kamercommissie die toe zicht houdt op de inlichtingen en veiligheidsdiensten, ook wel de Commissie Stiekem ge noemd, wordt flink verkleind. Laurens Kok Den Haag Halbe Zijl stra: „Hoe meer leden, hoe meer ri sico op lek ken." FOTOANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10