van de werklozen is langer dan een jaar werkloos. De bekendste klacht na drie maanden werkloosheid is depressiviteit. 'Mijn vrouw had voor haar gevoel geen reden meer iets leuks aan te trekken' 'Is er ook nog wel iets leuk aan die man? Focus dan liever daar op. Straks is-ie weer aan het werk, heb je geen tijd meer voor leuke dingen.' dagen in de week op de afdeling per soneelszaken van een notariskantoor. Dennis: „Door de crisis en de daar mee samenhangende huizenmarkt, was er minder werk voor notarissen en werd er gereorganiseerd. Ik ben de kostwinner, maar was in die tijd net voor mezelf begonnen. Dat zorgde voor veel financiële onzeker heid. Ik ging twijfelen aan mijn eigen keuze. Gelukkig kreeg ik snel een grote opdracht en was dat stuk dus opgelost, maar daarmee waren de emotionele gevolgen voor mijn vrouw zeker niet van de baan. Ze was net vijftig geworden en voelde zich afgeschreven. Ze solliciteerde een slag in de rondte, maar werd vrijwel nooit uitgenodigd. Ze weet dat aan haar leeftijd. Terecht, denk ik, het is echt heel lastig om aan het werk te komen als je de 45 bent gepasseerd. Juist omdat leeftijd een factor is die buiten jezelf ligt, is dat heel frustre rend. Het deed iets met haar zelf beeld en daarmee ook met haar humeur." Gebrek aan energie Niet alleen innerlijk was de werk loosheid van invloed. Dennis: „Mijn vrouw is altijd heel verzorgd en houdt van mooie kleding, maar had voor haar gevoel nu geen reden meer om iets leuks aan te trekken. Om zich toch nuttig te voelen, is ze gaan klussen in huis. Ineens moest de trap opnieuw worden geschilderd en de pui geschuurd. En als ik thuiskwam, stond het eten op tafel. Maar het was niet wat ze wilde. En dat merkte ik elke dag. „Via via is ze na twee jaar werk loosheid aan een baan gekomen. Ze werkt nu in de modebranche, wat he lemaal bij haar past. Ze doet er weer toe, voelt zich gewaardeerd en is thuis een stuk vrolijker. Dat merken ook onze kinderen. Toch blijft er on zekerheid. Haar jaarcontract loopt bijna af en al gaat het goed, de volle overtuiging dat daarna weer een con- tract volgt, hebben we niet." Huub, die nog steeds geen baan heeft, zit volgens zijn partner 's avonds na het eten meteen te 'Net- flixen', meer dan hij dat deed toen hij werkte. Mariska: „Hij krijgt nergens meer energie van, dat is het pro bleem. Ik krijg dat van mijn werk, van de omgang met mijn collega's. Hij heeft dat niet meer. En dat ter wijl Huub juist iemand is die houdt van mensen om zich heen, van een gesprek. Al zijn vrienden werken, dus is er overdag ook niemand om mee te praten. Ja, de moeders op het schoolplein, maar dat is toch anders." Ze hoopt dat hij snel een baan vindt. „Huub zit elke dag om half negen achter zijn computer en gaat op zoek naar vacatures. Hij schrijf, belt, houdt schema's bij van wie hij alle maal al heeft benaderd. Dat duurt tot de middag. Ik zeg weieens: 'Je hoeft dit niet élke dag te doen. Doe dit twee dagen in de week.' Maar hij heeft een enorme drive om weer werk te vinden. Goed natuurlijk, maar ook lastig. Ik zou het fijn vin den als hij de tijd die hij nu heeft ge bruikt om bijvoorbeeld wat meer in het huishouden te doen of dat plankje nou eens op te hangen. Daar krijgen we dus wel ruzies over tegen woordig. Ik denk dan: Jij hebt zeeën van tijd en ik werk me te pletter. Waarom doe je dat dan niet even?" Psycholoog Jean-Pierre van de Ven: „Al is het lastig, ik denk dat het be langrijk is dat je als partner respect blijft houden voor de ander. In dit geval zou ik zeggen: laat Huub zijn gang gaan. Je kunt je ergeren, maar je kunt ook gewoon een voorstel doen: *Wil jij koken vanavond? Wil jij deze week een keer de was doen?' Daar kan hij ja of nee op zeggen, maar dan gaat het tenminste ergens anders over dan over zijn 'werkhou ding' of dat hij 'te veel solliciteert'. Geen verwijten maken, maar voor stellen doen, dus. En verder vooral doorgaan met je eigen leven! Trou wens: is er ook nog wel iets leuk aan die man? Focus dan liever daar op. Straks is-ie weer aan het werk, heb je geen tijd meer voor leuke dingen." 40% 20 zaterdag 3 december 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 84