'Als je ineens geen baan meer hebt, verandert je zelfbeeld en gevoel van eigenwaarde' Een paar jaar terug hadden jij en je part ner het zo goed. Alle bei een fijne baan, genoeg geld om af en toe uit eten te gaan, mooie boeken te kopen, jezelf of de kinderen van een hippe garderobe te voorzien en ook nog wat te sparen voor die nieuwe keuken, auto of bad kamer. Bovendien was er elke avond genoeg gespreksstof aan de eettafel. Hoe anders is het nu. Ja, jij hebt je baan nog, maar je partner? Die zit nu thuis op de bank. En zapt. Mariska (35) weet er alles van. Haar man Huub (40) werkte tien jaar lang fulltime als teamleider bij een groot energiebedrijf en moest na een reorganisatie het veld ruimen. Sinds anderhalfjaar zit hij thuis. Mariska: „In het begin dacht ik nog: er komt vast snel iets op zijn pad. Hij was daar zelf ook van overtuigd. We besloten te genieten van de tijdelijke 'vrijheid'. Ik werk als freelance com municatieadviseur en heb veel werk. Huub kon zich wat meer bezighou den met ons dochtertje. Wat ook fijn was: we hoefden haar niet meer naar de buitenschoolse opvang te bren gen. En voor mij stond 's avonds het eten klaar en waren de boodschap pen gedaan. Ideaal eigenlijk. Totdat de sfeer na een maand of drie begon te veranderen. Wat hij had gehoopt, gebeurde niet. Er kwam geen nieuwe baan. De sollicitaties die hij deed, lie pen op niks uit. Huub werd daar erg onzeker door. Dan kreeg hij weer te horen: 'Je bent een leuke vent, je hebt veel ervaring, maar je past net niet binnen ons profiel', of iets derge lijks. Elke keer weer die teleurstel ling. Dat was funest voor zijn zelfvertrouwen." Een gevoel van falen „Als een van beiden werkloos raakt, heeft dat veel meer dan alleen finan ciële gevolgen", zegt Jean-Pierre van de Ven, psycholoog en auteur van Waarom luister je niet? Over commu niceren in relaties. Hij ziet in zijn praktijk regelmatig stellen die in een crisis zijn beland doordat een van beiden werkloos is geraakt. „Als je ineens geen baan meer hebt, veran dert je zelfbeeld en gevoel van eigen waarde. Ineens valt je status weg, zowel binnen de maatschappij als binnen je relatie. Je voelt je nutteloos en afgewezen. Ook denk je mis schien: ergens zal het wel mijn schuld zijn. De kans datje als gevolg daarvan somber wordt, is groot. Je moet het zien als een fase van rouw. Als je je baan kwijtraakt, moet je dat verlies verwerken. Daardoor heb je geen zin meer om actief te zijn en vaak ook geen behoefte meer aan in timiteit. Uiteraard heeft dat effect op je relatie." Ook Huub raakte in een dip. Ma riska: „Vooral het feit dat hij, de man en vader, niet meer op dezelfde ma nier voor zijn gezin kan zorgen als voorheen, steekt hem enorm. Dat voelt voor hem als falen. We zijn af gelopen zomer niet op vakantie ge weest, omdat we een beetje zuiniger moeten zijn. De klasgenootjes van onze dochter hadden na de vakantie allemaal mooie verhalen over hun vakantiebestemming... Door zijn dip sport hij niet meer, terwijl hij dat voorheen, toen hij nog werkte, heel fanatiek deed. Hij zegt dat hij de puf er niet meer voor heeft. Wat hij wel doet: vaker met vrienden naar de kroeg. Dat is zijn uitlaatklep. Maar ik vind dat dat wel een beetje uit de hand loopt nu." Stress bij de werkende partner Een werkloze partner kan ook zor gen voor veel stress bij de niet- werkloze wederhelft. Niet alleen is de kans groot dat de werkende partner meer moet gaan werken om de rekeningen te kunnen blijven be talen, met alle stress die daarbij hoort, maar ook het gevoel van machteloosheid kan hem of haar parten spelen. Mariska: „Qua werk pak ik tegenwoordig alles aan, om zo een buffertje te creëren voor als Huub op korte termijn echt geen baan vindt. Maar ik merk dat ik mezelf wel een beetje over de kop aan het werken ben. Ik moet uitkijken dat ik er niet aan onder door ga. In de tijd thuis probeer ik Huub op te peppen, leuke dingen te doen om zijn gedach ten af te leiden. Maar uit eindelijk kan ik niet heel veel doen om hem te helpen en voel ik me vaak machteloos." Jean-Pierre van de Ven: „Als men sen bij de pakken neer blijven zitten, vind ik dat je als partner daar wel wat van moet zeggen. Tegelijkertijd moet je ervoor waken dat je voortdu rend je partner opjut. Als je er teveel bovenop zit, kan hij of zij het gevoel krijgen dat jij de baas bent en hij voelt zich al de mindere doordat hij geen werk heeft... De kans is groot dat de werkloze partner zich schrap zet, nog vaker op de bank blijft zitten en nog meer gaat drinken. Dan kom je in een heel negatieve spiraal te recht. Je mag je partner dus wel op zijn of haar gedrag aanspreken. Maar doe dat op een constructieve manier: 18 zaterdag 3 december 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82