1 4 8 Onderzoek naar dekolonisatie ZAAD GEZOCHT A Internet bulkt van de advertenties van spermadonoren. Sommige zijn schunnig, andere bloedserieus. Maar veel vrouwen hebben niet de tijd om die betrouwbare man eruit te filteren. De klok tikt. Er komt een breed onafhan kelijk onderzoek naar de bloe dige dekolonisatie van Neder- lands-Indië tussen 1945 en 1949. „Het is belangrijk dat we in de spiegel van onze eigen geschiedenis durven te kij ken", zei minister Bert Koen- ders (Buitenlandse Zaken) gisteren. Aanleiding is een recent boek over die onafhankelijkheids strijd, die aan vele tiendui zenden mensen het leven kostte. Uit het werk van de Zwitsers-Nederlandse histo ricus Rémy Limpach blijkt dat de Nederlandse krijgs macht toen structureel ex treem geweld heeft gebruikt. De aanhoudende publicaties over deze periode en de rechtszaken 'markeren een blijvende worsteling met dit verleden', aldus het kabinet in een brief aan de Kamer. Premier Mark Rutte bena drukte dat het om waarheids vinding gaat en dat 'we ner gens met vingers gaan wij zen'. Veteranen worden bij het onderzoek betrokken. Er is met Indonesië over het nieuwe onderzoek overlegd. Niets en niemand zal deze aanval met artillerievuur overleven Ook Rutte onder indruk van Terlouw Jan Terlouw heeft met zijn monoloog in DWDD ook premier Mark Rutte geraakt. „Ik vond het een mooi ver haal dat hij hield. Prachtig", zei Rutte gisteren na afloop van de ministerraad. Oud- D66-politicus en schrijver Terlouw deelde woensdag in het tv-programma zijn zor gen over onze samenleving. Rutte: „Mensen hebben het gevoel dat de politiek er niet voor hen is. Dat trek ik me zelf aan. Ik zit niet in de poli tiek voor mezelf, maar ik wil het land beter maken." Man doodde eerst moeder Nep-opladers zijn onveilig Autodief ziet baby niet EEN KINDERWENS f Maar geen man. Wat nu? 26 NOV Joris biedt bruin- blauwe ogen, Luc een lengte van 1,80 meter en Duncan heeft flexi bele werktijden, zodat hij tijdens je vrucht bare periode beschik baar is om zaad te leve ren. Aan de andere kant presenteren moeders in spe - alleenstaand, lesbisch of met een onvruchtbare partner - hun verlang lijstjes: van slank, hoogopgeleid, mu ziekliefhebber, loyaal, sociaal, zorg zaam tot een gelijkenis met Mental Theo/Andy van der Meijde. Wensmoeders hebben online veel te kiezen, weet Debbie (40), een al leenstaande Limburgse die drie jaar geleden haar zoektocht begon. Maar het kaf van het koren scheiden, is een hele klus. Ze treft donoren die expli ciet vermelden dat de overdracht al leen via seks kan plaatsvinden. „Daar wil ik niets mee te maken hebben. Daar heb je andere sites voor." Hoe langer Debbie online zoekt, hoe meer de moed haar in de schoe nen zinkt. Ze ziet mannen die schrij ven dat hun zaad het allerbeste van de wereld is. „Of donoren die zeggen dat ze intelligent zijn en hoogopge leid, maar vervolgens berichten vol taalfouten plaatsen." Het liefst heeft ze iemand die ze goed kent. Haar verzoek bij een aan tal vrienden levert na lang overleg geen positieve reactie op. Een sper- mabank is haar laatste optie; ze wil niet dat haar kind puzzelstukjes over zijn identiteit mist. Dan toch maar een donor zoeken via internet, zodat haar kind van jongs af aan weet wie de donor is en ze zelf enige controle kan hebben over haar keuze. Op een site valt haar oog op een be richt van een vriendelijke, universi tair opgeleide dertiger. Ze spreken af op een Utrechts terras. Ze is licht ge spannen als bij een echte date. Hij zit er al, met een kop vol krullen. „Ik zei Ik heb goed zaad! Ineens liggen ze wakker en denken: word ik ooit nog moeder? dat uiterlijk niet meespeelt, maar dit was toch wel leuk. Ik zag al een kindje voor me met krullen. Hij wilde mensen helpen, zei hij. Hij had al twee keer eerder gedoneerd. Af en toe contact hebben leek hem leuk." Opgelucht gaat ze naar huis. „Dit zou hem weieens kunnen zijn, dacht ik." Totdat hij weigert zijn diploma te laten zien. „Ik schrok ervan dat het vertrouwen zo snel kon omslaan. Ook zag ik zijn blogs op YouTube. Ik vond hem wat arrogant en ongenu anceerd overkomen. Was hij de man met wie ik mijn kind later in contact zou willen brengen?" zaterdag 3 december 2016 DEN HAAG Kim Jong-un Precies 48 uur nadat de VN- Veiligheidsraad nieuwe sanc ties had afkondigd, liet de Noord-Koreaanse leider zijn spierballen zien met een grootscheepse militaire oefening. DEN HAAG De gestolen deur van het voormalig concentratiekamp Dachau is teruggevonden in Noorwegen. De politie van Bergen trof na een anonieme tip de ijzeren poort van 190 bij 95 centimeter aan met de beruchte tekstArbeit macht fret. De deur werd in de nacht van 2 november 2014 uit de heng sels gelicht en meegenomen, foto reuters VOORBURG De politie is erach ter wat er is ge beurd in een flat in Voorburg, waar af gelopen woensdag twee doden zijn ge vonden. Uit het on derzoek blijkt dat een man zijn moe der doodde en daarna zichzelf van het leven beroofde. De 57-jarige man woonde in Amster dam, zijn moeder in de flat. De politie denkt niet dat er meer mensen bij betrokken waren. BASILDON Bijna alle online ge kochte nagemaakte Apple-opladers zijn onveilig. Tot die conclusie komt al thans het Britse Chartered Trading Standards Institute. Die kocht 400 nep pers; 397 bleken onveilig. VIRTON Een moeder die in de Belgische plaats Virton haar auto aan het uitladen was met haar baby er nog in, kreeg donderdag de schrik van haar leven toen iemand er met de wagen vandoor ging. De politie, die met man en macht uitrukte, vond de auto met het kind korte tijd later enkele straten verderop terug. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Waar is die Hanneke van Houwelingen Francine Wildenborg —Sara Coster IN DE WACHT Tekort aan donoren in klinieken 28 NOV POORT DACHAU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8