Ik ben ongelooflik gelukkig met het burgermans bestaan' i rennend en vliegend logistieke gaten vullen. Wat ook hielp is dat wij vier jaar lang twee studenten op zolder hadden wonen die een diepe band ontwikkelden met onze kinderen. „Ik heb een schuldgevoel gehad dat ik veel weg was, maar dat is inmiddels ver dwenen. Omdat ik weet dat mijn kinde ren hebben gezien hoe leuk het is dat ouders opgaan in hun werk en hun pas sie. De combinatie werk en zorg blijft in gewikkeld, ik vind dat onze maatschappij daar nog steeds niet goed op is ingericht. Ik benijd die jonge moeders met die ver moeide gezichten niet. Slapeloze nachten en blijven presteren, a hell of a job. Voor ons is het een stuk makkelijker nu de kinderen ouder worden. We staan aan de vooravond van de gouden jaren." „Omdat ik beter en soepeler omga met mijn kinderen nu ze ouder zijn. Hun leef tijd herken ik meer, ik weet nog van me zelf hoe ik mij toen voelde. En omdat ik na alle ups en downs die mijn man en ik samen hebben overleefd durf te zeggen: dit is voor eeuwig. We zijn beiden heel autonoom, gunnen elkaar eigen levens. Dat is fijn voor onze persoonlijke ont wikkeling. „Hij is de liefde van mijn leven, mijn thuis. Ik ontmoette hem in 1995 op de set van Zwarte sneeuw en vroeg aan mijn tegenspeelster, Tamar van den Dop: wie is dat en heeft hij een vrouw? Ik was net drie maanden klaar met mijn vorige rela tie en had geen zin in gezeik en gedoe. Toen ik hoorde dat hij single was, heb ik meteen werk van hem gemaakt. Iets wat niet in mijn aard ligt. Ik wist ook direct: met hem wil ik kinderen en dat had ik niet eerder gevoeld bij een man. „We zijn nooit getrouwd. Eerst niet uit praktische overwegingen, daarna was het moment voorbij. Bovendien vonden wij - als echte jaren 70-kinderen - dat er iets burgerlijks kleefde aan trouwen. Maar inmiddels ben ik ongelooflijk ge lukkig met het burgermansbestaan." „Ik denk dat in het algemeen geldt dat het aanbod slinkt voor actrices van mijn leeftijd. Maar persoonlijk heb ik daar nog niet mee te maken gehad. Ik merk wel dat ik een ander type rollen krijg. Terwijl ik me jonger voel dan mijn absolute leef tijd. In mijn hoofd ben ik nog altijd 35 en soms overvalt me: o ja, ik ben 50, dat is waar ook. Ik zou willen dat ik nog tien levens had, er is zoveel dat ik wil uitpro beren. Ik ga nu voor het vertalen, maar ik had ook wel voor de VN willen wer ken, me willen verdiepen in vluchtelin- genrechten. Of journalist willen worden of psychiater. Ik houd ervan om uit te pluizen hoe mensen in elkaar zitten, wat hen beweegt. Daarom verslind ik boeken als Wij zijn ons brein van Dick Swaab. „Ik ben opgegroeid met vier zussen en daardoor was er weinig mannelijk tegen wicht in ons gezin. Ik had best een paar broers willen hebben. Mannen zijn fun damenteel anders dan vrouwen: ze dou wen door, maken geintjes, relativeren vaker en zijn down-to-earth. Ik weet dat het generaliserend klinkt, maar vrouwen psychologiseren en analyseren veel meer. Door het vrouwenhuishouden van mijn jeugd is mijn emotionele kant heel sterk ontwikkeld. Aan de ene kant ben ik een piekeraar, kan tobben over klein en groot leed. Maar als ambassadeur van hulp organisatie Oxfam Novib realiseerde ik mij tijdens een bezoek aan vluchtelingen in Griekenland ook: je kunt de ellende van de wereld maar beperkt tot je laten doordringen. Anders overleef je het niet." „Het besef dat ik best vaker dankbaar mag zijn voor mijn gezonde kinderen, de kansen die ik krijg en mijn comfortabele leven. Ik heb gepraat met een Syrische jongen van dezelfde leeftijd als mijn dochter. Hij zit al een half jaar te hopen op een hereniging met zijn broer in Duitsland en kreeg te horen dat zijn ach tergebleven vader bij een bombardement op een Syrisch plein was omgekomen. Zo verschrikkelijk en confronterend. Het gaat over mensen zoals jij en ik die door toeval in een vacuüm terecht zijn geko men. Hun hele leven staat in de wacht, ze kunnen niet voor- of achteruit. Dan denk ik: jezus, waarom kunnen we hier met z'n allen geen oplossing voor vin den? Anderzijds lijd ik ook niet aan een misplaatst schuldgevoel: ik ben geen activist en neem ook geen vluchteling in huis. Ik ben van nature iemand die din gen beziet. Ik ben geen moralist, maar vind het wel goed als we er meer van doordrongen zouden zijn dat we iets vaker blij zouden kunnen zijn met wat we hebben in plaats van chronisch boos te zijn over wat ontbreekt." magazine 13 Waarom denk je dat de beste tijd nog komen gaat? Je bent 50, ben je bang dat het aantal rollen opdroogt? Wat heb jij meegenomen van die trip?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77